şükela:  tümü | bugün
 • saat 20:00'da açıklanacak olan, merakla beklenen anket sonuçlarıdır.

  edit:

  cumhur ittifakı 45,6
  millet ittifakı 39,9
  hdp 13,6
  diğer 0,9

  erdoğan 44,5
  ince 29,0
  akşener 14,5
  demirtaş 9,3
  karamollaoğlu 2,5
  perinçek 0,2

  ayrıca araştırmacının değerlendirmelerini içeren flood'a bakmakta fayda var.

  - iyi parti ve akşener'in oyu kırsalda belirsiz. ankettekinden daha yüksek çıkabilir.
  - kararsız sayısı düşük, ama kararsızlar ankete katılmayı reddediyor. bu grup sandığa giderse muhalefet adına artı puan demektir.
  - kararsız veya çekimserim diyip görüşünü açıklamaya korkanların çok büyük bir bölümünün iyi parti (fetö imaları dolayısıyla), saadet partisi (mahalle baskısı) ve hdp (terör vs.)'ye yatkın olduğu düşünülüyor.
  - akp'den mhp'ye önemli derecede oy geçişi var, bu yüzden mhp beklenenden yüksek çıkabilir. ama bunun muhalefete etkisi sıfır olur. hatta akp'nin kan kaybetmesi, ne yapacağı kestirilemeyen, bir öyle bir böyle olan mhp'nin akp'den güç alması akp için kötü. her türlü zararlı çıkan akp oluyor.
  - hali hazırda mhp'ye oy verecek seçmenlerin bir bölümü erdoğan'a değil akşener'e oy verecek. bu yüzden erdoğan cumhur ittifakı'ndan daha düşük alabilir.
  - chp'den önemli bir bölüm hdp'ye oy verdiği için hdp yüksek çıkıyor. hdp'lilerin neredeyse hepsi ince'ye sıcak bakıyor, hatta bir bölümü 2.tura güçlü girsin diye ince'ye 1. turda bile oy verecek. bu yüzden demirtaş düşük çıkmış.
  - çok büyük ihtimalle meclis muhalefete geçecek. 2.turda ise ince'nin şansı yüksek. ama kesinlikle rehavete kapılmamaları lazım. muhalefetin ekonomiye daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor, akp'den kaçan ama sandığa gitmeyecek bir kesim var ilk turda. bu kesimi muhalefet hala ikna edebilmiş değil. eğer ekonomik olarak ikna edilemezlerse 2.turda sandığa geri gelip erdoğan'a oy verecekler.
 • harbiden merakla beklenendir. hdp çizgisine yakın da olsa bu şirket daha doğru sonuçlar verdi geçmişte.
 • akam orc ve ag bunlar nasıl şirket isimleri amk.
  sahipleri kesin 7/24 inci sözlükte takılıyorlardır.
 • ben bu anket meraklilarini anlamiyorum. her secimde %90 yanlis cikiyor anketler ama hala yogun ilgi var. ilk kez yeni kurulmus ama butun mitingleri dopdolu gecen bir parti var. ilk kez tayyip erdogandan daha fazla meydanlari dolduran bir aday var. adamlar gelmis hala anket diyor.
 • muho'nun oylar ekşicilerin istedigi gibi olmazsa; yerin dibinde yerini alacak olan anket. bekliyoruz bakalım...
 • gerçek referandum sonuçlarını doğru bilen kemal özkiraz'a ait araştırma şirketinin yapmış olduğu anket. gerçekten merakla beklediğim tek ankettir. sonar'a, gezici'ye benzemez akam.
 • referandumda hayır çıkacak diye yemin billah eden, "evet çıkarsa şirketi kapatacağız" diye kendi kendine iddialaşan, hatta "kapatıyoruz amk" diye açıklama da yapan firmanın anket sonuçlarıdır. siktirsinler.
 • cumhur ittifakı 45,6
  millet ittifakı 39,9
  hdp 13,6
  diğer 0,9
  ---------
  erdoğan 44,5
  ince 29,0
  akşener 14,5
  demirtaş 9,3
  karamollaoğlu 2,5
  perinçek 0,2

  olarak açıklanmış sonuçlardır.

  https://twitter.com/…ket/status/1006944286674481153
 • seçime kadar cumhur biraz daha erir, isabetli gibi duruyor anket.