şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: birkac kişinin yazdıklarını okudukça dehşete düşüyor ve bu mecranin samimiyetine daha bir şüpheyle bakıyorum. kardeşim siz ne sanıyorsunuz ya bu işi? sorun yaşamış ve bu sorunu burada dile getirmiş olmak niye bu kadar rahatsız edici geliyor size anlamıyorum. kısa günde eften puften, bok pusur bir sürü başlık açılıyor beylerimiz bunlara bir şey demeyip gelip burada bize akıl veriyor, veryansın ediyor, alay ediyor. neymiş orta segment neden almışız da bozulunca neden şikayetçi olmuşuz. kafaya bakar mısın? bir diğeri de thinkpad gayet iyi ideapad aldıysan şikayet etme diyor. hani utanmasalar onlara sormadan neden laptop aldığıma binaen küfredecekler bana. aşağıda birisi yazmış rezalet puanım bilmem kaç o da o kadar zahmet edip yazmış diye demiş. inşallah başınıza gelir ve ürününüz elinizde patlar da o zaman anlarsınız.

öncelikle yazarlığım süresince ilk rezalet başlığımı açmaya altını çizerek mecbur kaldığımı belirtmek istiyorum çünkü yapabileceğim başka bir şey kalmadı.

yaklaşık 1.5 yıl önce lenovo marka ideapad 510 model laptop satın aldım. laptop'un garanti süresi 2018 aralık ayında sona erecek. gel gelelim sorunumuza.

laptop'un kapağını doğal bir şekilde aç/kapa yaptıkça üst kasanın alt kasa ile birleştiği köşenin altına denk gelen vidanın gevşeyip düşmesi sonucu laptop'un kapağını açınca alt kasa köşeden yerinden fırladı ve haliyle mentese birleşim yerinde kırıklar oluştu (daha doğrusu oluşmuş söylendiğine göre). ben de laptop'u servise gönderdim. servise gönderme süreci ayrı bir rezalet olaraktan kenarda dursun, laptop servise ulaştıktan sonra bana gelen bilgiye göre laptop'taki sorunun kullanıcı hatası olduğu tespitinde bulunularak bana tamirat masrafı ve şartları içeren bir teklif formu gönderildi. teklif formuna göre ben alt kasa değişimi için belli bir miktar ödemeliydim. ben bu durumun şahsımdan kaynaklı olmadığını, tamamen laptop'un fabrika çıkış sorunu olduğunu belirtmeme ve defalarca teknik servisi arayıp durumu izah etmeme rağmen hiçbir yardım alamamakla kaldım. ayrıca bana gönderilen teklif formunun bir maddesinde laptop'a herhangi bir işlem yapılmamasını ve iade edilmesini talep ettiğim durumda dahi benden "arıza tespit bedeli" mahiyetinde bir ücret dahi talep edilmiştir. ücreti ödeyene kadar da laptop'un iade edilmeyeceği de açıkça yazılıdır. şikayet birimine de bir mail atmama karşın yine dönüt alamadım. ilaveten, lenovo müşteri hizmetlerinde görevli her kimle konustuysam sorun çözme odaklı değil son derece amatör ve küstah şahıslar buldum karşımda. laptop orada bir nevi rehin kalmış oldu ben de hem laptop'a zorunlu ihtiyaç duyduğum hem de iade isteyip boş yere arıza tespit ücreti ödemek yerine tamirat masrafını ödemek zorunda kaldım.

youtube'da denk geldiğim videolara göre yaşadığım sorun birçok kullanıcı tarafından da yaşanmış. buraya okuyanlara tavsiyem lenovo marka hiçbir ürünü almayın yakınlarınıza da tavsiye etmeyin.
  • adamakıllı markasına güvenip de aldığınız bir laptop, ufak bir fabrika hatasından tüketiciyi zor durumda bırakıp yalancı konumuna düşürürken markayı göklere mi çıkarıyor? elbette hayır, bu başlığa yazan üç kişiyi kaybettiniz. okuyacak olan yüzlercesi de yolda. bu kadar mı zor sorumluluk almak? ürünü satmak ve kaderiyle başbaşa bırakmak herhalde dünyanın en basit ticaret anlayışı diye düşünüyorum. müşterinin haklı olma durumu bazı markaların lügatında yer almıyor.
  • hayır şu rezillik başlığında "lenovo almayın, marka her şeydir bik bik" cümlesi gördüm.

siz hayatınızda hiç thinkpad kullanmamışsınız sanırım, klavye üstüne su döksen, laptop altında sıvı atma deliklerinden çıkıyor, toza çamura kire pasa dayanıklı tank gibi kasalara sahip aletleri var. bugüne kadar kullandığım en sağlam laptoplar thinkpadlerdi.

siz yumuşak narin ideapadleri alıp gevşeyen vidalarınızı görmeden langur lungur kullanıyorsunuz diye mi lenovo kötü marka oldu şimdi?
  • ülkemizde ve dünya çapında herhangi fiziksel bir arıza, garanti kapsamında değerlendirilmez. siz cihazınızdaki sorunun iddia ettiğiniz gibi "kronik sorun" kapsamında olduğunu belgelerle kanıtlayamazsanız yahut sizin gibi ürünü kullanan hemen hemen her şahsın muzdarip bir sorun olduğu firma tarafından bilinmez ise bu durumda ücret sizden tahsil edilir.

burada marka avukatlığı yapmak istemiyorum sevgili yazar lakin orta segment bir ürün alıp premium tadında hor kullanıp, devamında garantiyi şikayet etmek biraz abes kaçıyor. zira casper gibi markalarda bile bahsettiğiniz sorun 2-3 yıl sonrasında bile oluşmaz, en fazla hafif bir gevşeme olur.

size tavsiyem bu kadar taşınabilirlik önemli ise sizin için, sonraki sefer bir ultrabook tercih edin aksi takdirde farklı bir marka ile yine benzer bir sorun yaşayabilirsiniz.
  • rezalet puanım 2,

o da emeği yüzünden arkadaş sonuçta emek vermek yazmış o kadar.
  • ayni cihazla ayni sorunu yasamistim. kronik bir sorun gibi, umarim kisa zurede cozume ulasir. lenovo cihazlari begeniyorum ancak servis konusunda sinifta kaldiklari kesin.
  • lenovo ile rezalet yaşanıyorsa sorun kullanıcıdadır, kimse kusura bakmasın.