şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 6-13 haziran tarihleri arasında yapılan ankettir.

  edit: 45 dakika sonra açıklanacak bir anket için başlık açtığım için tüm yazarlardan özür dilerim. o 45 dakika içerisinde cern'deki calismalarinizi aksatmis olabilirim. kardeşim gördük paylaştık işte.

  erdoğan ve ince hizla yükseliyor.

  -cumhurbaşkanlığı-
  recep tayyip erdoğan : 43.6
  muharrem ince : 29.5
  meral akşener : 12.3
  selahattin demirtaş : 11.4
  temel karamollaoglu : 3.0
  doğu perinçek : 0.2

  -meclis-
  cumhur ittifakı : 45.1
  millet ittifakı : 42.5
  hdp: 12.1
  diğer: 0.3
 • adaylarla başlayalım;

  erdoğan'ın oyu makul denilecek seviyede. aslında kritik eşik olan %45'in altında olması sevindirici. çünkü %45'in üstündeki her puan 2. turda şansını daha da arttırırken 45'in altında kaldığı her puan da aynı oranda şansını azaltmakta.

  ince'nin oyunun %30'ları görmesi şaşırtmadı. ben halen son 10 günde bir saçmalık olmaz ve bu rüzgarı korursa %35'i zorlayacağını düşünüyorum.

  gelelim partilere;

  hdp'nin barajı geçmesinin neredeyse garanti olması ile muhalefetin meclis çoğunluğunu ele geçireceği kesin gibi birşey. ha, aralarında ne kadar anlaşırlar ne kadar anlaşamazlar onu bilemiyoruz ama en azından kısa vadede birlik olacaklarını ve sorun çıkartmayacaklarını tahmin etmek güç değil. en azından asgari müştereklerde buluşacaklarını düşünüyorum.

  gelelim 2. tura;

  erdoğan'ın %42-44 bandında kalması ve meclisi de muhalefete kaptırması ile bizi çok eğlenceli bir ikinci tur beklediğini söylemek yanlış olmaz. geriden gelen her zaman avantajlıdır prensibi ile rüzgarı arkasına alan ince'nin 2. turda seçimi kazanacağını düşünüyorum. nasıl mı?

  1- küskün akp seçmeni meclisi de muhalefete kaptırmış olmanın verdiği moral bozukluğu ile 2. turda sandığa gitmekten vazgeçebilir.
  2- 2. turda rte'ye oy vermek, seçmenin bir erken seçimi daha göze alması demek olduğundan mevcut ekonomik koşullarda bıkmış, yorulmuş akp seçmeni yine sandığa gitmeyebilir.
  3- 2. turda kürt oylarını almak için rte'nin yapacağı radikal hamlelerin cumhur ittifakının dağılmasına yol açması ile mhp seçmeni 2. turda sandığa gitmeyebilir ve hatta ince'ye bile yönelebilir.
  4- meclisi de almış muhalefet seçmeninin kan kokusunu alması ile birlikte sandığa tamamen gitmesi sonucu kendi cephesinden oy kaybetmeyecektir.
  5- mevcut durumda hdp seçmeninin hatırı sayılır bir bölümünün (%90lar belki de) ince'yi destekleyeceği artık sır değil.

  tüm bu maddelerin ışığında 2. turda seçimi ince'nin kazanma ihtimali benim gözümde %50'nin üstündedir.

  ince 52- rte 48 sonucunu bekliyorum.
 • remres'in düzenli ve sık aralıklarla yayınladığı anket serisinin son halkası. önceki sonuçlarla karşılaştırarak okumak eğlenceli olacak.
 • sonuçlarını merak ettiğim anket.

  edit: sonuçlar gelmiş. benim gerçeğe yakın bulduğum sonuçlar. en dikkat çekici kısım rte oylarını 3 puan arttırmışken muharrem ince 4 puan arttırmış. muharrem ince'nin oylarını arttırması sevindirici olsa da, rte'nin kendisinden kaçan oyları geri toplaması stratejik bir hataya işaret ediyor.

  muhtemelen rte'ye gelen 3 puanın 1 puanı önceki ankette temel dede'ye giden, 1 puanı önceki ankette meral akşener'e giden, 1 puanı da öneki anketteki kararsız/oy vermem diyen kitleden gelmiş

  gene muhtemelen muharrem ince'nin topladığı 4 puan'ın 2,5 puanı meral akşener'den, 1,5 puanı kararsızlar/oy vermeyi düşünmeyen kitleden gelmiş.

  yani burada muharrem ince'ye çokça tavsiye edilen rte ile çok fazla ikili çatışmaya girmemesi önerileri sonuna kadar haklıymış. muharrem hoca vurdukça biz burada "gooool" diye kendimizden geçiyoruz ama rte'den yavaş yavaş kopan veya kopmaya meyilli seçmen de içgüdüsel olarak rte'yi korumaya yöneliyor. ince zaten ikinci turda kendisine gelecek oyların bir kısmını alarak belli kendi saflarını sıklaştırmış oluyor ama aynı zamanda rte'nin de saflarını sıklaştırmasına yol açıyor. bakalım muharrem ince ve danışmanları son düzlükte bunu engellemeye yönelik bir strateji izleyecekler mi yoksa aynı stratejiyle ikinci turda safların daha da belirgin olmasını mı sağlayacaklar göreceğiz. gerçi bu strateji sonrası saflar sıklaşsa bile bu dağılım devam ederse muharrem ince başkanlığı çok rahat alır. hepimize hayırlı olsun.
 • yerimizi alalım birazdan edit gelecek.
  edit: ankete göre;
  rte: 43,6
  mi:29,5
  meral akşener: 12,3
  selahattin demirtaş: 11,4
  temel karamollaoğlu:3
  doğu perinçek: 0,2

  olabilitesi var gibi görünüyor bu sonuçların. ama allah aşkına muharrem ince şu yüzde 30 barajını bi kırsın artık senelerdir psikolojik eşik resmen bi geçilmedi amk eşiği.
 • troll anket şirketi,
  erdoğan'ın oylarının %45'in altında olmasına imkan yok. %49'la falan 2.tura kalabilme ihtimali var.
  meral'in partisi %5'i geçemeyecek
  kılışdar'ın partisi %27'yi geçemeyecek.
  saadeti de eklesen ittifakınız ancak %35 max güç bela.
  not edin bunları.
 • akıt gelsin bekliyorum.
 • merakla olmasa da bekliyoruz. "ankete inanma anketsiz kalma."
 • günler geçtikçe en trollü bile rte oyunu yavaşta olsa düşürüyor ince’nin oylarını artırıyor. ufuk karanlık derdim ama ufukta ışık göründü. umarım bu ışık güzel günlerin ışığıdır aksini düşünmek istemiyorum bile.