• adaylarla başlayalım;

erdoğan'ın oyu makul denilecek seviyede. aslında kritik eşik olan %45'in altında olması sevindirici. çünkü %45'in üstündeki her puan 2. turda şansını daha da arttırırken 45'in altında kaldığı her puan da aynı oranda şansını azaltmakta.

ince'nin oyunun %30'ları görmesi şaşırtmadı. ben halen son 10 günde bir saçmalık olmaz ve bu rüzgarı korursa %35'i zorlayacağını düşünüyorum.

gelelim partilere;

hdp'nin barajı geçmesinin neredeyse garanti olması ile muhalefetin meclis çoğunluğunu ele geçireceği kesin gibi birşey. ha, aralarında ne kadar anlaşırlar ne kadar anlaşamazlar onu bilemiyoruz ama en azından kısa vadede birlik olacaklarını ve sorun çıkartmayacaklarını tahmin etmek güç değil. en azından asgari müştereklerde buluşacaklarını düşünüyorum.

gelelim 2. tura;

erdoğan'ın %42-44 bandında kalması ve meclisi de muhalefete kaptırması ile bizi çok eğlenceli bir ikinci tur beklediğini söylemek yanlış olmaz. geriden gelen her zaman avantajlıdır prensibi ile rüzgarı arkasına alan ince'nin 2. turda seçimi kazanacağını düşünüyorum. nasıl mı?

1- küskün akp seçmeni meclisi de muhalefete kaptırmış olmanın verdiği moral bozukluğu ile 2. turda sandığa gitmekten vazgeçebilir.
    2- 2. turda rte'ye oy vermek, seçmenin bir erken seçimi daha göze alması demek olduğundan mevcut ekonomik koşullarda bıkmış, yorulmuş akp seçmeni yine sandığa gitmeyebilir.
    3- 2. turda kürt oylarını almak için rte'nin yapacağı radikal hamlelerin cumhur ittifakının dağılmasına yol açması ile mhp seçmeni 2. turda sandığa gitmeyebilir ve hatta ince'ye bile yönelebilir.
    4- meclisi de almış muhalefet seçmeninin kan kokusunu alması ile birlikte sandığa tamamen gitmesi sonucu kendi cephesinden oy kaybetmeyecektir.
    5- mevcut durumda hdp seçmeninin hatırı sayılır bir bölümünün (%90lar belki de) ince'yi destekleyeceği artık sır değil.

tüm bu maddelerin ışığında 2. turda seçimi ince'nin kazanma ihtimali benim gözümde %50'nin üstündedir.

ince 52- rte 48 sonucunu bekliyorum.
  • 6-13 haziran tarihleri arasında yapılan ankettir.

edit: 45 dakika sonra açıklanacak bir anket için başlık açtığım için tüm yazarlardan özür dilerim. o 45 dakika içerisinde cern'deki calismalarinizi aksatmis olabilirim. kardeşim gördük paylaştık işte.

erdoğan ve ince hizla yükseliyor.

-cumhurbaşkanlığı-
    recep tayyip erdoğan : 43.6
    muharrem ince : 29.5
    meral akşener : 12.3
    selahattin demirtaş : 11.4
    temel karamollaoglu : 3.0
    doğu perinçek : 0.2

-meclis-
    cumhur ittifakı : 45.1
    millet ittifakı : 42.5
    hdp: 12.1
    diğer: 0.3
  • sözlükteki çöp entry makinalarının gazabına uğramak, birbirinden anlamsız saçmasapan şakalar, komiklikler ve "rezerve" gerzekliği içinde kaybolmak istemiyorsanız şu adresten direkt olarak kendiniz takip edebilirsiniz. paylaşacakları bilgisini buradan vermişler, eh muhtemelen sonuçları da bu hesaptan açıklayacaklardır. anket sonucu göreceğim diye tek haneli iq'ya sahip şahısların girdiği çöp entry'lere maruz kalmanıza gerek yok.
  • yerimizi alalım birazdan edit gelecek.
    edit: ankete göre;
    rte: 43,6
    mi:29,5
    meral akşener: 12,3
    selahattin demirtaş: 11,4
    temel karamollaoğlu:3
    doğu perinçek: 0,2

olabilitesi var gibi görünüyor bu sonuçların. ama allah aşkına muharrem ince şu yüzde 30 barajını bi kırsın artık senelerdir psikolojik eşik resmen bi geçilmedi amk eşiği.
  • şuraya yazayım, daha bi uzmanı varsa o da fikrini yazsın, netleşelim.

şu an muharrem ince’nin hızlı yükselişi ve konuşulan dip dalga denilen seçmen hareketliliğini ölçebilecek bir anket şirketi yok! yetenek meselesi değil, saha uygun değil. anket sonuçlarındaki yanılma payından çok daha fazla yanılma payı bu fikirlerin değişmek üzere olduğu, tereddüt davranışının had safhada olduğu ortamda var.

şöyle düşünün, bir anket şirketi yöneticisiniz ve önünüze muharrem ince’nin %36 olduğu bir anket geldi. ne yaparsınız? analiz bir daha yorumlar, %30’a düşmesini sağlar öyle sunarsınız. o da size o dip dalgayı ıskalatır. bunu yapmayıp %36 derseniz de en basitinden hatalı anket yapmış olmakla suçlanırsınız. işe yaramaz ve kimseye o sonuca göre pozisyon aldıramazsınız. olay budur..
  • 18-25 yaş aralığındaki insanların oy oranlarının çok ilginç olduğu anket. insan geleceğe umutla bakmaya başlıyor neredeyse.
  • hiçbir anketi önemsemeyin, bu seçim çok farklı olacak göreceksiniz. sebebi ise muhalif düşünen kişilerin anketörlere cevap verirken korkması, bu çok önemli, akp ve mhp seçmeninde korku yok direk cevap veriyorlar,kısmen chp seçmeni de rahatça söyleyebiliyor, fakat hdp ve ıyı parti seçmeninin korkudan cevap veremediğine eminim. özellikle memur kesimi tüm cevaplara akp diyor.bu korku ikliminde 3000 kişiye sormuş da şu sonuçlar çıkmış geçiniz!
  • ya arkadas 10 gunde reyiz 5 puan atmis belirli sirketlere gore, bedava cay-kekten 5 puan mi gelmis sacmalamayin allasen.

hic bir anket firmasina guvenmiyorum.
  • yüzde olarak bakınca bana makul geldi ama cumhur ittifakı ve erdoğan için "yükseliyor" denmesinin sebebini cidden anlayamıyorum. yahu düne kadar erdoğan'ı %46'nın altında gösteren anket şirketi yoktu, üstelik hdp'nin barajı geçemediği ve cumhur ittifakının %40-41'le yardırdığı anketler vardı. şu an neredeyse herkes hdp'nin barajı geçeceği, millet ittifakı'nın da %37-38 alacağı konusunda hemfikir olmuş durumda; üstelik muharrem ince %30'a dayanmış görünürken erdoğan için %43'ler konuşulmaya başlandı.

nasıl bir yükseliş trendi bu, biri bana anlatsın. adam hala kek diyor, kıraathane diyor; enerji bakanı çıkmış borcam anlatıyor. hani seçimi cumhur & erdoğan kazansa şaşırmam, 16 yıldır alıştık zaten buna ama bu veriler ışığında cumhur ittifakı ve erdoğan nasıl bir yükseliş trendi içerisinde oluyor, ben onu anlayamadım.

uzman falan değilim, öyle boş umut dağıtıp "oldu bu iş!" yazacak halim de yok ama şu ortamda erdoğan'a ilk turda %43 veriliyorsa bence bu ciddi alarm akp cephesi adına. nasıl yükseliş trendi bu yahu.
  • tüm anketler aynı sonucu veriyor herhalde tesadüf olamaz.

m.vekili seçimlerinde

cumhur ittifakı: 45
    millet: 40
    hdp:12-13

başkanlıkta:

erdoğan: 45
    ince:30
    akşener:12
    demirtaş: 10
    karamollaoğlu: 3

herhalde bu şekilde bitecek seçimler.
hesabın var mı? giriş yap