şükela:  tümü | bugün
 • almanya adamın götünden kan kalır başka ülkelerle karıştırmasın
 • deli zırvası. bir deli orda, bir deli burda, dünyaya tehditler savurup duruyorlar, liseye çevirdiler gezegeni amk. herkes birbirine muhtaç dünyada bu ne hırs böyle.
 • (bkz: tutmayın küçük enişteyi salıverin gitsin)

  gelen mesajlar ve akıl mantık çerçevesinde edit: tabi ki abd isterse almanya'ya ambargo uygulayabilir. bu ciddi adım, iki devleti de sınırlı şekilde etkiler ama yıkmaz elbette... ancak, böyle bir şey gerçekleşirse bunun çok çok ciddi bir paradigma değişimine işaret edeceği de açıktır. şahsi görüşüm, korumacı politikalarla uluslararası birlikleri, antlaşmaları ve teamülleri bozmak dünyanın bekası için mevcut en büyük tehdittir.
 • almanyanın vereceği tepkiyi bilmiyorum ama diplomasi dersi verecek seviyede bir cevap geleceğine eminim.

  "bakın görün diplomasi nasıl yapılır" dedirtecekler, buna eminim.
 • gerizekalı, beyinsiz trump zorla, güçle almanya'ya istediğini yaptırabileceğini zannediyor. dans ettiği ülke almanya, 1945'de taş üstünde taş kalmayan halinden, yetmiş küsür senede mucizevi bir şekilde avrupa'nın bir numaralı ekonomisi, avrupa'nın lideri haline geldi. vız gelir tırıs gidersin.

  edit:

  'marshall yardımı'ndan tut da, a.b.d.'nin almanya'nın yeniden yapılanmasına verdiği desteğe kadar gelen pmlerin haddi hesabı yok. biz bilmiyorduk! verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler! ne liseli olmadığımız kaldı ne de cahil. çok değerli bilgi birikimi olan, üsluplu değerli birleşik devletler sevici yazarlarımız tarafından yemediğimiz hakaret kalmadı!

  almanya'nın, trump denen delinin yaptığı açıklamaya karşı verdiği cevabı bir okusaydınız keşke.

  'washington'un bu konudaki tutumunu biliyoruz, onlar da bizim tutumuzu biliyor. daha önce de bu tür söylemler oldu.'

  abd’nin polonya’ya bin takviye amerikan askeri gönderme kararı almasının yeni bir şey olmadığını ve bu konuyu yeniden değerlendirmeye ihtiyaç görmediğini dile getiren maas, yine de gelişmeleri dikkatle izlediklerini kaydetti.'

  bunun anlamı trump da a.b.d. de çok da umrumuzda. ama biz yine de akıllı ve sağlamcı bir ülke olduğumuz için dikkat ediyoruz gelişmelere demektir.

  a.b.d. belki ekonomik güç olarak almanya'nın 3 katı olabilir lâkin bir suserın da bahsettiği gibi a.b.d.'nin borusu bizim gibi ekonomisi dışa bağımlı, tükürse dengelerini sarsacak ülkelere öter. amerikan vatandaşı bile binmek için alman arabalarını tercih ediyorsa, almanya gibi avrupa'nın lideri pozisyonunda endüstrisi güçlü, cari fazla verip avrupa'nın götünü toplayan bir ülkeye borusu kolay kolay sökmez. amerika'nın borusu çin'e de sökmedi. noldu yaptırım uyguladılar, çin de amerika'ya yaptırım uygulayıp misilledi. almanya arabasını satacak yer her daim bulur. altyapı, işgücü, teknoloji her şey zaten hazır. tek sıkıntı enerji konusu, almanya'nın aslında enerji konusuna binaen a.b.d.'den ziyade rusya ile ilişkileri çok daha iyi olmak zorunda. bemce trump denen deliden ziyade putin ve rusya üzerine odaklanmış vaziyettedirler.
 • onun tehditleri bizim gibi ülkeleri bağlar ancak, üreten, cari fazla veren, halkı deli gibi çalışan ülkeleri değil.

  edit : nickimizi kullanmadan laf sokmaya çalışan dingiller olduğunu gördüm. ben burda sayfalar dolusu kavimler göçü, semavi dinlerin doğuşu, sermaye birikimi, sanayi devrimi ve sonuçları, dünya savaşlarının ve yeni bir dünya savaşının mecburiyetleri konusunda yazabilirim. gerizekalı olduğumuzdan değil, sıkıldığımızdan yazmıyoruz.

  avrupa ordusunun kurulması çalışmalarının çin’in ipek yolunu canlandırma çabalarının, abd-avrupa geriliminin, ab’de büyük bir delik açan anayasanın reddi ve brexit olayının neden başladığını bir araştırın bakalım sevgili dingiller, almanya neyin peşinde bir öğrenin, sonra gelip burda medeniyetler tarihi dersinden duyduğunuz, biraz da huntington’un osura osura okuduğunuz medeniyetler çatışması kitabından hafızanızda kalan bir iki kelimeyle bıdı bıdı yapın.
 • son yaşanan (bkz: huawei) yasakları ile birlikte okunması gereken, avrupa'nın abd'ye sırtını dönmesiyle sonuçlanacak olaylar zincirinin ilk halkası.

  ayrıca
  (bkz: demir ipek yolu)
  (bkz: avrasya)
 • abd süper güc ünvanını çine kaptırmamak için çırpınıyor trump üzerinden ama ne yapsa boş gibi. 2008 kriziyle birlikte 250 yılda bastığınızın kaç katı parayı basmayacaktınız, ülkeyi krizden kurtardınız ama şimdi dünya krize gidiyor. size uymak için birçok ülkenin merkez bankası da çok büyük para bastı ama siz doların rezerv para birimi olmasına güvenip dolarları geri çekerken diğer ülkeler öyle bir gücü olmadıgından aynı sekilde bunu yapamadı. altına doyalı dolar basımından vazgeçip sınırsız paraya geçtiğiniz yıl (1970lerdi sanırım) dünyaya yapılacak en büyük kötülüklerden birinin ilk adımıydı.

  dayılanman artık eskisi gibi ses getirmiyor usa, ne suriyede tam olarak istediğini aldın ne ukraynayı koruyabildin.

  rusya almanyayı işgal edecek kafada değil şu an, harika bir ekonomisi de yok zenginlik de halka yayılmış değil ama askeri gücünü sürekli artırıyor. çin zaten birçok alanda lider şu anda.

  demokrasi olarak ise rusya kesinlikle örnek alınacak bir ülke değil, abd ile karşılaştırılamaz bile. o yüzden türkiyeyi bağımsızlaştırmaya uğraşırken rusyayı tamamen örnek almaktan kaçınmalıyız. berbat bir örnek çünkü.
 • güldürürken düşündüren gelişmedir.
  bu tarz yaptırımlar almanya gibi üreten, cari fazla veren, güçlü ekonomiye sahip ülkeleri etkilemez.
  etkilenecek tek şey ikili ilişkilerdir.
  ancak trump tamamen kutuplaşmış bir dünya istediği için almanya'ya müdahale, avrupa ülkelerini düşünce olarak ayırmak için ilk adım olabilir.
  önce fransa için denedi bunu. ikinci dünya savaşına atıfta bulunarak, '' sizin ordularınız teslim olmuşken amerikan ordusu gelip sizin vatanınızı sizin için kurtardı. bu küstahlığınız neden ? '' dedi.
  şimdi ise, almanyayı rusya ile olan doğal gaz hatları projeleri için tehdit ediyor.
  önce kuzey kore, sonra suriye, sonra rusya, sonra çin, sonra küba, sonra venezuela, sonra türkiye şimdi sıra almanyada mı ?
  eğer 2020 yılında yapılacak olan başkanlık seçiminde tekrar seçilirse ve dünyanın tansiyonunu aynı şekilde yükseltmeye devam ederse bu balon bir yerde fena patlayacaktır.