şükela:  tümü | bugün
 • sanırım artık anket bitti diyebiliriz. üzerinden neredeyse 24 saat geçti. sonuçlar:

  toplam katılım sayısı: 56,441

  müslümanım: 19,284
  ateistim/inançsızım: 17,273
  deistim: 9,063
  agnostiğim: 8,091
  diğer din/inanç: 1,129
  panteistim: 917
  hristiyanım: 346
  museviyim: 341

  -------- anket aşağıda --------

  biliyorsunuz ki birkaç aydır istatistik ve araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar mevcut ve bu araştırmalar gençlerin inançsızlığa kaydığını gösteriyor. bunu daha geniş bir kitleye, internete taşımak isterim.

  hangi inanç/inanış/düşünce okulunda kendinizi görüyorsunuz?

  ------- anket yukarıda --------

  edit 9: şirin mi şirin bir yazar arkadaşımızın dediği üzere telefonda oy vermek istiyorsanız linki açtıktan *sonra* sayfayı bir kez yenilemek suretiyle oylarınızı kullanabilirsiniz.

  edit 4: ayrıca gündemde olması adına bir yazarın ricası üzerine (bkz: kistik fibrozis ilaçlarının sgk ca karşılanmaması) başlığına davet etmek isterim sizi.

  edit 2: arkadaşlardan "burada sadece sözlük istatistiği çıkar." diyenler var. başlık yeterince etkileşim alırsa gündem sekmesine taşınır. o zaman ekşisözlüğü ziyaret eden herkes görüp katılım yapacaktır. ayrıca alexa'ya göre ekşisözlük türkiye'de en çok ziyaret edilen 14. web sitesidir. bu da "sadece ekşisözlük" argümanını çürütür.

  edit 3: farklı düşünce okulları ileten arkadaşlar var. gençler, nüanslar önemsiz. ona bakarsanız aşağıdakiler de eklenebilirdi:

  (bkz: pandeizm), (bkz: panenteizm) ve (bkz: panendeizm)
  (bkz: apateizm)
  (bkz: satanizm)
  (bkz: tengricilik)
  her dine ait mezhepler

  siz hangisine dahil görüyorsunuz kendinizi? görüyorsanız oy verebilirsiniz. görmüyorsanız dinde zorlama yok, oy vermeyebilirsiniz.

  edit 6: "iyi de müslümanım derler derler ama inançlarının gerekliliklerini yerine getirirler mi?" diye soran arkadaşlara.

  bu bir ankettir. dediğinizi ankete eklemeyi ben de düşündüm ama bunun bir faydası olmazdı, neden? çünkü bu tür bir sorunun ölçümünü en iyi olay yerine giderek yapabilirsiniz. yani camiye gider, kaç kişi gidiyor, kaç yaş aralığı gidiyor, bayram namazına, teravihe kim katılıyor, bu bu şekilde ölçülür.

  "müslümanım, dini eylemlerimi yerine getiriyorum."
  "müslümanım ama dini eylemlerimi yerine getirmiyorum."

  bu iki seçeneği versek, birileri duygusal hissedebilir, yalan şık işaretleyebilirdi.

  bence böylesi daha sağlam.

  edit 8: "yukarıda sözü edilen üç dinin dışında bir dini inanca sahibim." şıkkını din ve inanç için kullanabilirsiniz. kimimiz için tanımı ayrı şeyler.

  edit 10: catlakmisir adlı yazarımızın temsil ettiği limonizm'e gözatabilirsiniz.

  edit 11: (bkz: 13 haziran 2020 dev yönelim anketi)
 • batı hristiyanlığa rağmen gelişti. çünkü akıl süzgecinden geçemeyen dini kuralları reddettiler. bizse islam yüzünden geri kaldık. ve islam'a bu tarz bir eleştiri getiremedik. getireni de katlettik. ancak artık başka bir yere gidiyor dünya. ya aklını kullanacaksın, ya yok olacaksın.
 • dev inanç anketi olması için farklı mecralara da yayılması gereken anket, bu haliyle sözlük takipçilerinin inanç anketi olur.
 • içinde agnostik'in olmadığı anket. henüz daha başlardayken bence tekrar düzeltin, agnostik'i de ekleyin...

  edit: eklenmiş iyi olmuş.
 • sözlükte ateist sayısı ağır basar
 • ekşi bu anket için en uygun yer. evet.
 • agnostikleri üzen anket
 • "elhamdülillah ateistim" diyerek katıldığım anket.
 • agnostik neden yok?
 • müslüman + deist koalisyonu olacak belli oldu biz yine kaybettik. ne olduysa bu orta yolcu fikirsizler yüzünden zaten.
340 entry daha