şükela:  tümü | bugün
 • dunyayi kurtaran adam'da diger 12 kabilenin uyelerinin gulmekten olmesine yol acan lanetli kabile..
 • ...yoksa?!

  (bkz: fallout 2)
 • hazar türk imparatoru batıdan hıristiyan doğudan müslüman bir temsilci çağırır ve hıristiyan veya müslüman olmasaydınız hangi dini seçerdiniz diye sorar. ikisi de musevilik der. bunun üstüne museviliği seçer. ayrıca imparatorluk olarak müslüman ve hristiyanlardan güçlü olduğu için onların dinini seçmel istememiştir.
  güzel kitaptır vesselam.
 • yıllar yıllar önce okuduğum arthur koestler eseri.

  neden okumuşum o da ilginç. aklımda kalanları yazayım bari.

  kitapta birçok arap ve bizans tarihçisinden faydalanırak bazı sonuçlara ulaşılmaya çalışıldığını hatırlıyorum. arap tarihçilerinin güvenilir olmamasından dolayı birden fazla arap tarihçi tarafından tespit edilen şeylerin üzerinde duruluyordu.

  kitapta, hazar türklerinin museviliği seçmesindeki etkenler ve museviliği seçen hazar türklerinin avrupa yahudilerinin büyük bir bölümünü oluşturduğu tezi anlatılıyor.

  hazar türkleri coğrafya itibariyle batısında bizans güneyinde arapların tehdidi altındaymış o dönemde. bu koşullarda bir denge siyaseti izlemeye çalışmışlar. bizansın ve arapların baskısını hafifletmek için de museviliği seçmişler. tabi bu seçim öncelikle yöneticiler kademesinde gerçekleşmiş. halk ilk dönemde kendi inanışına devam etmiş. daha sonra bu inanış yerleşmeye başlamış. herhalde hazar devleti yıkıldıktan sonra da göçlerle doğu avrupa'ya yayılmış.

  şimdi düşününce baskı azaltmak için bir devlet din mi seçer ne alaka diyesim geliyor ama buradaki seçim de sanırım tarih hesaba katılınca farklı manalara geliyordur. artık orasını da meraklıları açıklasın.

  ek olarak bu kitaptaki tezin doğal sonucu da şu: hitler türkleri öldürmüş...
 • arthur koestler’ın 1976’da yayınladığı kitap. kitabın isminin “13. kabile” olmasının nedeni; yazarın, “hazar türkleri’nin museviliğin kayıp 13’üncü kabilesi" olduğuna duyduğu inançtır zira kendisi kitapta da bunu anlatmaktadır.