şükela:  tümü | bugün
  • bir kaç aydır yatan usd'nin yine gelmesidir. an itibariyle 3.86'ya dayanmış durumda.

(bkz: yılanoğlu)

edit: derken 3.86'yı da kırdı.
  • ne güzel sakin duruyordu, niye hareketlendiyse.
  • durduramıyoruz efendim yükseliyor sürekli. 3.85 barajını aşmış ve yukarı yönlü devam etmektedir.
  • gecen 3.8 den bozduğumu yeni haber almislarsa demek ki dediğim kurdur. *
  • tekrar yükselişe geçmiş kurdur. yüksek cari açık, yüksek enflasyon, derecelendirme kuruluşlarının not indirmesi sonucu biriken gaz patladı. eskiden gördüğü 4 seviyelerini görmesi çok zor değil.

yapısal reformlar yapılmadan kurun yükselişini önlemek zor. faizleri baskı altında tutmak çok tehlikelidir.

nisan 1994 krizinde faizler baskı altında tutuldu. sabit kur rejimi nedeniyle devalüasyon yaşandı.

şu anda dalgalı kur rejimi olduğu için bu zamana yayılır. ama kur patlar. götümüzde patlamasa bari.
  • salak gibi sanki çok bir param varmış gibi dün 3,83ü görünce bozdurdum hemen.
    böyle böyle öğreneceğim ekonomiyi
  • daha bunlar iyi günlerimiz desem çok mu abartmış olurum. euroyu da peşinden sürüklemeye başlamıştır.
  • dolar endeksi 90 iken dolara karşı bu kadar değer kaybeden bir para biriminin dolar eskisi gibi 100 e gelirse ne hale düşeceğini tahmin etmek zor değil.

çomarlar bu entryde ne kast ettiğimi bile anlamayacak.
  • bir hafta önce tam 3.8 den aldım, tabii kısa sürede dördü geçiceğini tahmin ettiğim için şu an bu artış beni sarı saçlı mavi gözlü ileri görüşlü yapar.
  • naci ağbal ne kadar moody’s in not indirmesi bizi etkilemedi dese de faizler %13.75 düzeyinde ve ülke her geçen gün ucuz kredi bulmakta daha fazla zorlanıyor.

amerika’da bugün enflasyon oranı beklentiyi aşar mı bilmiyorum ama artarsa fed’in 4 faiz artışı iddiaları güçlenir bu da dolar endeksini yukarı taşır ki bunu yapmasa bile zaten bilanço küçültmesine girdiği için abd’de anormal bir kriz olmadıkça doların yükselmesi gerekmektedir.

yabancı fon yöneticileri de türkiye ile ilgili planlarını ve tavsiyelerini hep nisan’a kadar yaptığını varsayarsak nisan’da bizi ürkütücü bir şey bekliyor olabilir . (hakan atilla belki)
    en iyimser tahminler bile sene sonu 4,20 i umarım bu seviye küt diye 5. ayda geçilmez çünkü ne kadar erken seçim yok dense de boğucu ekonomik tedbirler alınabileceğini düşünmediğim için ipin ucunu kaçırabiliriz

yatırım tavsiyesi değildir