şükela:  tümü | bugün
  • başınızı ağrıtmak istemiyorum. kısa kesicem.

10 gün önce sadece hdmi ile tv'ye bağlayıp film,maç izlemek için laptop aldım ürün geldi 1 gün kullandım baktım olacak gibi değil 2 tane chrome sekmesi bile açınca kasıyor, tv'den aldığım görüntü hoş değil. iade etmeye karar verdim. iade sonrasında daha güçlü bir laptop alıcaktım.

hepsiburada'dan bugün gelen mail ''ürün kurulumu yapılarak kişiselleştirildiği için iadesi reddedildi
    iyi günler dileriz'' laptopu açmadan nasıl anlayacağım yavaş mı hızlı mı diye? kaldı ki tüketici haklarına göre 14 gün içinde iade alınması mecburi.

6502 sayili tkhk 48. madde ile mesafeli satış sözleşmesine(internet) konu tüm ürünlerde (tek kullanımlık ve özel tuketim urunleri hariç, konu olan ürüne hasar vermemek kaydıyla) 14 gün koşulsuz iade hakkı vardır. burada mutat kullanılması hakki geçersiz kılmaz. mutat demek alışılagelmiş demektir, laptopun alışılagelmiş kullanımı sonucu ürünü beğenmeyip iade edebilmem gerekiyor. kanunun maddesini direkt kopyalıyorum:

4- tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. diyor.

e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurumu yaptım. bekliyorum.

amazon türkiye'ye gelince ne yapacaksın hepsiburada.com ? götünden kan almıcaz mı? senden sipariş vereceğimizi mi zannediyorsunuz?
  • hakem heyeti vasıtasıyla çözülebilinecek rezalet.
  • keşke bilgisayarın özellikleri de yazılsaydı dediğim rezalet. chrome ile sekme açınca normal bir bilgisayar kasmaz ancak kurulumda hata yapılmışsa işler değişebilir. nedense aldıktan sonra içine sinmemiş ve değiştirmek istiyor gibi geldi bana. daha önce de örneklerini gördüğümüz gibi telefon ve bilgisayarda internet veya gsm hattına bağlantı yapıldıktan sonra değişim mümkün olmuyor.

edit: kardeş kusura bakma ama bu alet anca bu kadar iş görür. kaç yılın işlemcisi var üzerinde. alttaki yazara katılıyorum.
  • bir adet mekanik harddiskli celeron bilgisayar içeren rezalettir. yani 8-10 sene öncenin teknolojisi. kasması çok normal.
  • firma hepsiburada ise olabilecek bir rezalettir. aldığım üründe eksik çıkan parça ile ilgili 4 kere yazıştıktan sonra parçadan vazgeçmiştim. ama burada ürün özelliştiği için hakem heyeti konuyu çözer.
  • isterse kullanıcı beğenmesin, 14 gün içerisinde iade edilmek istendiği takdirde iadesi alınmak zorundadır. hakem heyeti kararı sonucunda ürünün iadesi kesinlikle yapılacaktır. bu süreç uzun zaman alacaktır tabii. benim bir sabit diski iade edebilmem 5 ayımı almıştı. sonuçta kullanıcıya iade parasını ödeyecekleri gibi aynı zamanda bütçeye de tebligat ve bilirkişi ücretini ödemek zorunda kalacaklar.
  • yüzlerce pc ya da ne bileyim ürünler satılıyor. 14 gün kullan beğenmedim de iade et. firma ne yapsın onu kutula başkasına sat sonra başkası bana kullanılmış makine sattılar desin, mahkemeye gitsin. bazen bu konuların abartıldığını düşünüyorum. iyice araştırıp almak lazım, belki kanun sizi korur ama firmaları zor durumda bırakıyor.
    1000 ürün satmışsın 300 tanesi beğenilmeyip geri dönmüş. bu durumlar satış fiyatlarının artmasını da sağlıyor.
    mal ortada beğenip almışsın, beklentin olan performansı vermemesi firmanın suçu değil, senin araştırmamanın kusuru. özellikleri belirtilmiş ürün. dememişki iki chrome kasar ya da kasmaz. bütçeye göre ürün.
    ben de ürün iade ettim ancak aklıma yatmayan şeyler bunlar.

edit 1 : benim fikrim yasal hakkını kullanmasına engel olamaz. kanunlarda açıklar vardır ve bunları hem tüketiciler hem üreticiler kendi çıkarları için kullanabilirler. kişi kendine bakmalı, içinde şüphe duymamalı. dürüstlük bunu gerektirir. (bkz: amazon)
    edit 2 : imla
  • benzer bir durum benim başıma geldişti, laptopun ekranında ışık sızması olmasına rağmen hepsiburada "ürünü açmışsınız, iade alamayız" demişti. (ürünü açmadan koklayarak anlamamız gerekiyormuş) laptop'u teknik servise götürüp iade/değişim kağıdı alıp iade etmiştim. aynı yolu izleyebilirsiniz.
  • kullanıcının içine sinmeyip değiştirmesi yasal hakkı olan rezalet. zaten ayıplı mal diye bi iddia yok.
  • rezalet değildir.
    siz nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama türkiyede hangi marketten alınmış olursa olsun telefon bilgisayar vs ürünler jelatini yırtıldığı anda 2.eldir. beğenmediğin ürünü iade etme hakkı vardır ancak bu kategorideki ürünlerde kullanılamaz. bence de olmamalı zaten. küçük aletlerde çektiğimiz "yaw bu kullanılmış iade edilmiş ürün mü" endişesini elektronikte çekmeyelim bi zahmet.
    bilgisayarı aldığın anda muhattabın artık servistir. gerekirse onarım, para iadesi, değişim servisçe yapılır.
    ayrıca görünen köy klavuz istemez cleron işlemcili 4gb ramli bi alet windowsu anca çalıştırır zaten. biraz bilinçli tüketici olunsa, piyasa takip edilse üstüne 400 lira katıp 940mx ekran kartlı laptop alınabilirdi.