şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uber'i seçen insanlara hak veren bir yazı.

  --- spoiler ---

  uber akıllı telefona yüklenen bir yazılım sayesinde vıp araç sahipleri ile müşterileri buluşturan bir sistem. uygulama, anlık olarak aracın rotasını, plakasını ve şoförün fotoğrafıyla birlikte telefon numarası gibi iletişim bilgilerini de görmenize izin veriyor.

  sadece türkiye’de değil, başka ülkelerde de uber üzerinden tartışmalar çıktı. zira ticari taksilerin tekeline ortak oluyor. ama devletler şehir içi konforlu seyahatin kaçınılamaz yükselişi karşısında uber’le ilgili yasal düzenlemeleri güncellemeye çalışarak sorunu çözmeye çalışıyorlar genellikle. bizdeki gibi, uber’i “iç güvenlik tehdidi” ilan etmeye kalkışan, rant kavgasının bir tarafını tutup diğerini itham eden, uber’in müşterilerin yol, lokasyon ve kişisel bilgilerini sattığını iddia eden başka siyasetçi profili görmedim diğer ülkelerde. bu eksiksiz “başka yerde yok, burası türkiye” tablosuna son haftalarda uber şoförlerine yönelik darp, bıçaklı saldırı ve kurşunlama vakaları da eklendi.

  hiçbir gerekçe uber’cilerin uğradığı muameleyi haklı çıkarmıyor, yaşananlara bakınca kimlerin iç güvenlik tehdidi olduğu net olarak belli oluyor. ayrıca bu itham zaten inandırıcı değildi. kullanan herkes biliyor ki, uber’in sürücü seçimi, plaka sahiplerinin şoför seçiminden daha itinalı.

  ikincisi, insanlar uber’i sadece vıp araç konforu için seçmiyor. uber’i seçiyorlar, çünkü uber aracı çağrılınca geliyor. ticari taksiler gibi mesafe beğenmezlik yapmıyor. müşterisinin dubaili, katarlı olmadığını anlayınca söylenmiyor. kazıklamaya çalışmıyor. baştan ne ödeyeceğini bilerek araca biniyorsun ve ne yaparım da yolu uzatırım diye uğraşan bir şoför profiliyle karşılaşmıyorsun. mesele bu kadar basit.

  anlayacağınız sarı taksi sahiplerinin ve kullanıcılarının terörize ettiği ulaşım iklimine “çölde vaha” kapısı aralamış bir sistemdir uber. ancak yasal koşulları oluşturulup denetlenmesi sağlanmazsa hızla yozlaşacağı da bellidir.

  ***********
  --- spoiler ---

  kaynak
 • şimdi taksiciler bu yazı üzerine deri kıyafetler giyip üstüne işeyerek dövseler nihal'i kimse inanmaz da.