şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kulislerde yerine, aile ve sosyal politikalar bakanı, fatma betul sayan kayanin getirilecegi soylenmekte.
 • amerikan siyasetini takip edenlerin şaşırmadığı gelişme.

  konuyu biraz uzatacağım ama gerekli.

  rex tillerson’ın kovulacağı bir süredir konuşuluyordu. efendim hikaye şu..trump başkan olduktan sonra amerikan hava kuvvetleri komutanlığı trump ve ekibine nükleer silahlarla ilgili kapsamlı bir sunum yapıyor. sunum sırasında trump “nükleer başlık sayımızı neden 1960 seviyesine yani mevcut sayının 10 katına niye çıkarmıyoruz” diye soru soruyor. oradaki komutanlarda trump’a açıklıyorlar gerek yok, ruslarla anlaşmalar var vs diye. trump odadan ayrıldıktan sonra da tillerson trump için “siktiğimin moronu” diyor.

  bu hadiseyi her ne kadar iki taraf da inkar etse de trump sonrasında “tillerson böyle birşey dediyse yiyorsa ıq’larımızı kapıştıralım” diye açıklamada bulundu.

  ıq meselesi enteresan bir olay çünkü trump öncesinde ve sonrasında “üstün alman genleri” sayesinde muhteşem bir beyni olduğunu ve bir dahi olduğunu söylemiş bir herif. kampanya sırasında adama “dış politika konusunda kime danışıyorsunuz” diye sorulduğunda “kimseye danışmıyorum. televizyon izliyorum, zaten muhteşem bir beynim var. askeri konularda generallerden bile daha iyiyim” demişliği de vardır.

  trump siyasette “great man theory”’ye inanan bir adam. trump’a göre amerika sömürülüyor çünkü trump gibi zeki adamlar tarafından yönetilmiyor. bu özgüveni dolduracak bir bilgi birikimi ise aksine yok:)

  şimdi bu kadar herşeyi ben bilirim diyen bir adamla çalışmak zor. işin absürt tarafı trump bomboş bir adam olduğu için üç beş mesele hariç fikirleri sürekli değişiyor. mesela fbı başkanı comey’i kovduğunda beyaz saray “başkan comey’i rusya soruşturması yüzünden kovmadı” diye açıklamada bulundu. 2 saat sonra trump televizyonda “yok ya rusya meselesi yüzünden kovdum” dedi.

  işin bu boyutu yüzünden trump çalışacak ekip kuramıyor. normalde abd’de başkan değiştiği zaman tepedeki yaklaşık 800 kişi istifa dilekçelerini verir. yeni başkan da “yerinize birini atayıncaya kadar görevde kalın” der.
  ha işte trump herkese ilk gün kovuldunuz dedi. ama yerlerine çok az atama yaptı. birincisi gerek duymuyor, ikincisi trump ile çalışmak isteyen pek yok. mesela şu anda amerika’nın türkiye büyükelçisi kim? yok. vekaleten birileri yönetiyor.

  hal böyle olunca trump yönetimi kimsenin iş vermediği, üçüncü sınıf adamları sırf trump’ı seviyor diye atıyor. mesela milli eğitim bakanı var, kadın milli eğitime karşı. kadına gazeteciler okullarla ilgili basit sorular soruyor, kadın kalıyor.

  tillerson meselesine gelirsek..trump önce kurumlara ve zenginlere yönelik vergi kesintisini finanse etmek için dışişleri bakanlığı’nda hayvani bir bütçe kesintisine gitti.

  artı üç beş meselede trump ile zıt düştü. mesela tillerson kuzey kore ile masaya oturalım dedi, çin ile görüşmeye gitti. trump twitter’dan “boşuna zaman harcama” diye tweet attı. aylar sonra tillerson’a “kuzey kore ile müzakere edecek misiniz” diye soruldu. tillerson hayır dedi. trump iki gün sonra kimseye danışmadan “kim jong-un’la görüşebilirim ya” dedi.

  bir başka mevzu iran. tillerson iran’la yapılan nükleer anlaşmanın devamından yanaydı. keza kudüs konusunda da trump’a karşı geldi. tillerson diplomat değil ama aptal bir herif de değil. işin uzmanlarına soruyor, öyle karar alıyor. keza rusya konusunda da son bir papaz oldular

  kovulma anı da taşak..obama döneminde devlet vizyonu olarak afrika ülkeleriyle ilişkileri artırma politikası benimsenmişti. malum çin afrika’da çok aktif.
  trump sonrasında afrika ülkeleri için “bok çukuru ülkeler” ifadesini kullandı. tillerson afrika’da iş konuşacağına muhtemelen “ya kusura bakmayın” muhabbeti çekiyordu.

  gelelim yerine atanan mike pompeo’ya..pompeo amerikan standartlarında bomboş bir herif. koch kardeşler’in köpeği, ultra sağcı bir tip. cia’nin başına getirilmesi tartışma yaratmıştı çünkü bu tarz kurumların başına genelde istihbarata orduya 30 yılını vermiş kariyerli bürokratlar atanır. pompeo ise cumhuriyetçi parti’nin kansas milletvekiliydi.

  ama bir artısı var..trump ile benzer kafada ve trump’ın suyuna gidiyor.

  daha genel çerçeveden bakarsak trump partisinin kendisine önerdiği, gerektiğinde kendisine hayır diyebilen, elindeki az sayıdaki düzgün adamı giderek kovuyor. yerine kendisine dalkavukluk eden adamları atıyor. koca beyaz saray’da “aklı başında” iki adam kaldı. dinci bir manyak olan mike pence, diğeri de savunma bakanı “çılgın köpek” mattis.

  kozmos sonumuzu hayır etsin.
 • trump'a fucking moron dedikten sonra çok bile oturdu o koltukta.
  binalinin teyyoya amk. malı dediğini bir hayal et bakiyim.
  (bkz: edemedi)

  edit: idiot moron olarak değiştirildi.
  uyaran @vito
 • donald trump döneminde gerçekleşmiştir.

  kaynak
 • suriye konusunda türkiye ile abd arasındaki ipleri tamamen kopartacak bir isim başa geldi. hatırlarsınız pompeo, türkiye için birkaç yıl önce, "totaliter islamcı bir diktatörlük" demişti. tillerson ceo luktan gelme aman ali rıza bey kafasında bir iş adamıydı. pompeo ise cia in başından gelen asker kökenli birisi. fark çok büyük. bizim bu büyük farkı kutumuzda büyük hissedeceğimiz günler uzak değil. en korktuğum ise şu an başımızdaki insanlar(iktidat+muhalefet) bu tür bir şoku yönetecek kapasitede hiç değiller. umarım ülke ağır yaralar almaz.
 • bütün başlığı okudum, bir kaç adam hariç gelip şuraya kaynak, bilgi veya yaralı yorum bırakmamış, ciddi başlıklarda bile artık aptal aptal espiriler dönüyor.

  tillerson'un kovulması ne ifade ediyor?
  trump yine herkesi kovduğu gibi, rex tillerson'u twit ile kovulduğunu açıkladı, tillerson'un kovulduğunu twitter'den öğrendiği iddia ediliyor, (bence doğru).
  tillerson'un trump ile anlaşamadığı ve kovulacağını new york times geçen seneden bu yana iddia ediyordu, hatta yeni yıldan önce kovulması durumda 150 yıl içinde en erken görevden alınan dışişleri bakanı olacaktı.
  iddiaların temelinde tillerson'un kuzey kore ve iran konularında trump ile ters düşmesi. özellikle tillerson'un savunduğu kuzey kore ile sonuna kadar diplomatik yolları deneyerek başa çıkmak, en son olarak askeri seçeneği kullanmaktı.
  diğer sebep ise trump'un obama döneminde iran ile yapılan nükleer kısıtlamalar içeren anlaşmayı iptal etmek istemesi ve tillerson'un buna karşı çıkması.

  yeni seçilen bakan kimdir?
  trump'un seçtiği cıa başkanı mike pompeo tam bir redneck. trump'ın kendisi gibi savaşmayı, şiddeti, ırkçılığı ve işkenceyi savunan bir adam. iran, kuzey kore,rusya gibi konularda trump'un etrafındaki en şahin isimlerden birisi, bu konuda trump ile temas halinde olması ve anlaşabiliyor oluşu, aslında dışişleri bakanı olmasındaki kilit faktör.
  ilerleyen günlerde iran ve kuzey kore konularında ciddi krizler kapıda.

  mike pompeo türkiye ve politikaları konusunda ne düşüyor?
  tillerson'un desteği ile kurulan komisyon türkiye ile suriye'deki anlaşmazlıkları çözmeyi amaçlamaktaydı. tillerson'un 15 şubatta tayyip erdoğan ile tercümansız ve not alacak kimse olmadan baş başa görüşmesi abd'deden çok sert eleştiriler aldı. bir çok temasta bulunan eski dışişleri bakanı, türkiye ile anlaşılması ve türkiye'nin hassasiyetleri yönünde karar verilmesi gerektiğine inanan yönetimdeki bir kaç isimden birisiydi. tillerson'un gitmesi ile kurulan komisyon'un çöktüğü söylemek gerçek dışı olmayacaktır. bundan dolayı membiç ve fırat'ın doğusu konusunda yakın zamanda çözüm beklemek doğru değil.
  pompeo'nun iran düşmanlığına paralel, soçi üçlüsünün içinde olan türkiye, pompeo için müttefikten çok düşmanla ittifakı olan bir ülke. buradaki twitten de anlaşılacağı gibi ne nasıl düşündüğünü görebiliriz.(twitte iran ve türkiye'nin totaliter islamı diktatör partnerler olduğunu iddia ediyor)
  yapılan son açıklamalarda abd-fransa-ingiltere asad'a kimyasal kullanımı kanıtlaması durumunda beklemeden saldıracaklarını açıkladılar.buna karşın rusya esad'ın kendi güvencelerinde olduğunu ve bundan kendilerini sorumlu hissedeceklerini açıkladı. aynı zamanda rusya ve esad uluslararası örgütlerin kimyasal silah kullanmadığına ve bulundurmadığına dair araştırma yapmasını istedi.

  şam yönetiminin olası bir saldırı beklediğini ve buna hazır olduğunu biliyoruz. özellikle 6.filo'nun (içerisinde 2500 kadar asker olduğu düşünülüyor) akdeniz'de tatbikat yapacak olması tesadüf değil, tatbikat ise hikaye. suriye'nin güneyindeki tanf bölgesine 200 ile 500 kadar amerikan özel kuvvetleri askeri ve buna ek olarak suudi arabistan destekli muhalifleri sevk etmesi, 6. filonun neden akdeniz'de olduğunun diğer bir göstergesi.
  iran'nın güneydeki nufuzunu kırmak için abd herşeyi yapacaktır. bunla beraber kuzeyde pkk/ypg'den vazgeçilmesi, iran'ın kuzeyede sarka bileceği ihtimalinden dolayı imkansız gibi duruyor.
  umarım bütün bu gelişmelerden kazançlı çıkarız ve ucu bize dokunmaz.
 • rex tillerson'un yerine gelen mike pompeo ve halefi gina haspel birer işkenceci. mike pompeo cia başkanıyken waterboarding denilen işkence türünü savunmuş, el kaide zamanı bu işkence modelini kullananların birer vatansever olduğunu söylemiş bir adem. şimdi cia başkanı yapılan gina haspel ise bir çok işkence sorgulamasının başında bulunmuş kişi. şubat 2017'de cia başkan yardımcısı yapıldı 13 ay sonra cia başkanı. trump böyle öğütürse, gina haspel'e bir sonraki bakan gözüyle bakabiliriz.

  büyük resimciler gibi tanımlarsak amerika'nın dış işleri daha da şahinleşiyor.
 • abd gün geçtikçe 3. dünya ülkelerine dönüyor:

  burnunu her şeye sokan bir başkan
  kutuplaşmaların artması
  siyasi davalar
  başkanın merkez bankasına karışması
  globalleşmenin kötü bir şey olarak görülmesi
  göçmenlere karşı yaptırımlar
  daha militarist tutum
  sosyal medya ve iletişime kontrol konmaya çabası
  yeni gümrük vergileri ve dış sermayeye düşmanlık

  kominist parti tarafından yönetilen çin halk cumhuriyeti gün geçtikçe daha kapitalist bir ülkeye dönerken, yıllardır liberalizmin bayrak taşıyan ülkesi abd'nin daha tutucu bir ülkeye dönüşmesini hayretlerle izliyorum.

  adettendir:pasifikte kartlar yeniden dağıtılıyor
 • trump iran konusunda görüş ayrılığı yaşadık demiş. bakalım altından suriye ve afrin mi çıkacak bekleyip göreceğiz.