• cami, stadyum, pastane, restaurant, toplu taşıma vb. farketmez. intihara meyilli değilsen uzak dur.

mecbur kalmadıkça hastaneye de gitme.

tüm emeğin heba olmasını istemiyorsa, ve gerçekten halk sağlığı olması gerektiği gibi öncelikse, hükûmet cumayı bir süre iptal eder. o ayrı konu.
  • yarın sabah diyanet işleri başkanı fetvayı açıklar, o namaz iptal edilir. camiler anons geçer. at fava bekle.
    şuana kadar böyle bir açıklamanın yapılmamış olması " hassas bir konu " olduğu için alıştıra alıştıra tedbirlerin gelmesi ve " bakın osmanlı zamanında şöyle şöyle olmuştu ", efendim biz tedbiri alalım tevekkül allah'tan vs, uygun bir açıklama hazırlanıyordur.

beyefendiler yaşlı oldukları için haliyle korkuyorlar. *

edit: vay aq, din yumuşak karınları da bu kadarını beklemiyordum.
  • camilerde iki haftalik karantinali ibadet kampi yapilsin. boylelikle mumin kardeslerimiz hem bolca sevap kazanir, hem
    de olasi bir virus vakasi yayilmamis olur.
  • düzenli cuma namazına giden biri olarak gitmeyecegin cuma namazıdır. caminin yarısı yaşlı zaten, o kadar kalabalıga gerek yok. diyanet her şeyi esnetiyor cumayı evde kılınabilir diye fetva verirlerse şaşırmam.
  • sonra camileri kapattılar,bize cuma namazı kıldırmadılar derler
  • bir kaç hafta ertelenebilir sonuçta sağlık
  • arkadaşlar kimse inancınıza imanınıza hakaret etmiyor cuma namazı topluca kılınan bir eylem bu virüs solunum yoluyla bulaşıyor cumaya gelenler ne kadar temiz olduğu bir şeyi değiştirmiyor eğer taşıyıcı ise 1 metre yakının daki herkese bulaştırabiliyor. lütfen bu işi ciddiye alın cuma namazı kılınmasına izin vermeyin 2-3 hafta kılınmasa imanımızdan bir şey eksilmez bu bir önlem . cuma namazı kitlesi risk grubu içerisinde ! turkiye de şuan az düzeyde seyreden virüs vakası yarından itibaren tavan yapabilir lütfen buna izin vermeyin cuma namazına gitmeyin !! avrupa'da bu önlemler geç alındı şimdi sonuçlarını görüyoruz.
  • ilginç bir zihniyet, amerika'daki tarikatlar vardır ya hani başındaki adam yüzlerce kişiye intihar edin der, onlar da napalım o öyle dedi el mahkum diye intihar ederler. biraz öyle bir kafa. enteresan.

bu koşullarda cumaya gidenlere ne olacağı hakikaten umrumun kenarı olmaz da, doğal seçilim der geçerdim de, aynı havayı soluyoruz maalesef, bunlar yüzünden bir sürü aklı başında insan da gidecek.

hayır evdeki yaşlılarını da mı düşünmüyorsun. hadi kendin en birinci müslümansın koş git anladık da, evde deden babannen filan, hiç mi acıman yok.. hac bile durdu ya, onlar sizden daha mı az müslüman.

hoş bana kalsa hepiniz balonsunuz ya neyse. benim gerçek müslüman olarak gördüklerim çoktan bu gösterişleri bıraktı zaten.
  • ben de kılanlar tarafında olacağım insallah. babam da gider kesin. çıktıktan sonra elimi sabunla yıkayıp ağzımı tuzlu suyla gargara yapıcam. daha da ne yapılır ki?
  • hala inanılmaz bir şekilde elimi yüzümü yıkarım ağzımı çalkalarım diyenler var. bu virüs havadan damlacık yoluyla bulaşıyor ağzınıza burnunuza gözünüze giriyor bunun neyini anlamadınız? elini tabii ki yıka da, önce yığınla insanla kapalı mekanlarda olmamaya gayret göster.
    bu lafları söyleyen aklı kıt insanlara değil de o camilerdeki yaşlı amcalara çok üzülüyorum. hepsi yüksek risk grubundalar. görece eğitimli gençler bile burada bu kadar bilimden uzak saçmaladıklarına göre o amcalar hepsi gidecek o kapalı camilere ve hepsi aynı havayı soluyacak. içlerinden bir tanesinin enfekte olması felaket demek. bu iş ancak camilerin diyanet tarafından komple kapatılması ile çözümlenir. yetkililere sesleniyorum lütfen bu konuyu insanların vicdanlarına bırakmayın, onların 70 yıllık alışkanlıklarını bir anda değiştirmelerini beklemeyin. günaha girerim korkusuyla bunu yapamayacaklar belli ki. sorumluluk alın ve tehlike geçene kadar camileri kapatın lütfen.
hesabın var mı? giriş yap