şükela:  tümü | bugün
  • 2. lig müsabakası.

yanlış hatırlamıyorsam iki takım da yükselme potasındaydı. diyarbakırspor arkasına gaffar okkan gibi bir gücü almış tam gaz ilerliyordu. altay maçına kadar kimsenin hiçbir şeyden haberi olmamıştı. peki bu maçta neler oldu?

· trt yayını son dakikada iptal edildi.
    · altay oyuncuları sahada ve koridorlarda dayak yediler.
    · soyunma odası basıldı.
    · elektrikler kesildi, jeneratorler devreye girmedi.
    · hakem sahada (göt korkusundan) nasıl bir yönetim gösterdi allah bilir.

sonuçta istenen, beklenen, planlanan gerçekleşti. diyarbakır bu zorlu engeli 3 puanla aşarak, sezon sonunda birinci lige çıkmaya hak kazandı. hakemler diyarbakır'ın kazanmasına, altaylı futbolcular ise maçı kaybetmelerine şükrettiler. başka bir ihtimalde o sahadan canlı çıkamayacaklardı çünkü.

süper ligimiz, kalitesine yakışan bir camiaya sahip oldu. ondan sonra, gelsin koltuk parçalamalar, gitsin babasıyla beraber maç seyreden küçük çocukları yaralamalar. bu sefer olaylar kameraya alındığı için cezasız kalmıyordu ama gelişmiş bir ülkede takımı amatör kümeye götürecek kabahatler burada 1-2 maç seyircisiz oynama ile 'ceza'landırılıyordu.

haa, bir de yukarıda o gün neler olduğunu anlattım ya. hepsi yalan. sakın inanmayın. o gün orada neler olduğunu yaşayandan başkasının bilmesine imkan yok. o gün o stad acayip 'emniyet'liydi. ne oradan bir haber ne de o stadda bir olay çıktı o gün. yalan. hepsi diyarbakırspor'u sevmeyenlerin komplosuydu. aynı bugünkü gibi.
  • murat toklucunun taraftarin senle kitabinda taniklarina dayanilarak ayrintilarindna bahsedilen mac.
  • türk sporunun yüz karası olan bir maçtır. bir takımın hakkının rakibi lehine, üstelikde devlet destekli olarak bu kadar aşağılık ve rezilce yendiği karşılaşma tarihde çok azdır.
  • bu maçın öncesinde mart 2001'de oynanan göztepe diyarbakır maçında da ilginçlikler olmuştu. yanlış hatırlamıyorsam, göztepeli oyuncuların kaldığı otelde ?! su sıkıntısı vardı. bununla beraber, kapılar alçaktı ve pek çok göztepeli oyuncu kafalarını duvarlar vurmuştu. böyle bir durum vardı.

şimdi bu maça baktığımızda ise de; sondan önceki hafta oynandığını görüyoruz. lider göztepe, ikinci diyarbakırspor idi. zaten lig de böyle bitmişti. altay da 3.-5. arasında bir yerlerdeydi ki, play off oynayıp yamulmuyorsam sakaryaspor'a elenmişlerdi daha sonra. arada da bariz bir puan farkı vardı yanlış hatırlamıyorsam iki takım arasında. yani demek istediğim, bir ihtimal bu maçta olanların arkasında futboldan öte bir durum vardı. yani bu maçta o 'ilginç' işler dönmese de diyarbakır çıkardı, bu gücü vardı.

ligin son haftası oynanmamıştır. sezon boyunca da diyarbakırspor göztepe ile çekişmiştir zaten. altay ise gerilerden takip etmekteydi. 21 mayıs 2001 günü biten sezonun son maçı olduğunu iddia edip ağlayan sefillere selam eder şu link;

http://www.milliyet.com.tr/…1/05/22/spor/spo05.html
  • bu sezon diyarbakırsporlu yöneticiler, taraftarlar, oyuncular hepsi kendilerine karşı haksızlık yapıldığını düşünüyor. 2 kere de bu nedenle ligden çekilmeyi düşündüler. basın, federasyon, kulüpler birliği tüm türkiye birleşti diyarbakırspor'a destek olundu. ne kadar güzel şeyler bunlar, keşke hep olsa.(en ufak bir ironi yok)

peki neden kimse çıkıp da "kardeş, sen ligden çekileceğim diyorsun da şu 13 mayıs 2001 tarihinde altay maçında neler olduğunu anlatmıyorsun?" diye sormuyor? yapılan eşitsizliklere, ırkçı söylemlere karşı çıkıyorsunuz ne güzel, e peki o gün orada neler oldu? türkiye'de hangi maçın görüntülerine ulaşamadık bu güne kadar?

bütün basında çokça yer aldı bu sene diyarbakırspor. hatta uğur dündar diyarbakırspor forması giyip ana haber bülteni sundu falan. o, belki böyle bir maçın oynandığından bile habersiz. daha kötüsü ya haberi varsa da neler olduğunu sormuyorsa?

adaletse, eşitlikse herkese eşitlik. "paf takımla çıkacağız", "norwich city ingiltere'dir!", "ama yediğimiz 3. gol ofsayttı ühühü" tek ben mi sıkıldım bunlardan? biraz samimiyet lütfen.

ha aklıma gelmişken bu maç hakkında hıncal uluç ve erman toroğlu'ndan başka bahseden pek görmedim. bir de diyarbakırspor başkanı ntv'de rıdvan dilmen ve güntekin onay'a ligden çekiliyoruz konuşmasını yaptıktan sonra güntekin onay "e tabi zamanında bi altay maçı vardı" dedi ama içinden dedi, telefon kapandıktan sonra dedi. ligimizin yayın hakları rekor bir seviyeye ulaştı değil mi? vay anasını...
  • diyarbakır başkanı çıkıp ne diyor? "eşitlik istiyorum, rahat rahat deplasmanlara gitmek istiyorum!" ne güzel. kendi ülkesinde gidemeyecekse nerede gidecek zaten? o da bu hakların elinden alındığını düşündüğü için isyan ediyor. buraya kadar sorun yok.

ama aynı devlet kendisine bu maç ile ilgili çok özel durumlar yaratınca eşitlik demiyor. muhabirler bir odada kilitli tutuluyor, altaylı oyuncular fiziksel darbeler alıyor. peki ne oluyor? maç sonu kutlamalar...

seni ben işkence gördün diye değil değil, işkence gördüğün nedenler için savundum. ben o nedenlerin eşitlik istemek olduğunu düşünüyordum. sana olunca da sesini çıkar ki düşüncem değişmesin değil mi?
  • maçın canlı yayınlanacağını duyurmuştur fakat güvenlik güçleri trt spikerini ilk yarı sonunda maç 3-0 olana kadar stadın içine sokmamıştır. izmir'den gelen basın mensupları stada hiç sokulmamış, stada girebilen diğer basın mensuplarının da kamera ve fotoğraf makinaları ellerinden alınmıştır.

o gün sahaya diyarbakırspor'un kaptanı olarak çıkan kemalettin şentürk henüz maç başlamadan kaptanlık pazu bandını teknik direktörünün önünde yere bırakıp formasını çıkarmış ve "bu maçın sonucu belliyse ben oynamayacağım" diyerek maçta oynamamıştır.

altaylı oyuncular yedikleri dayaktan kaçmak için soyunma odasına girdiklerinde havalandırma sisteminden soyunma odasının için eksoz gazı verilmiştir. altaylı oyuncular taraftarın olduğu, dayak yedikleri koridora çıkmak zorunda kalmışlardır.

son olarak da zaten bariz puan farkı diyen yarım akıllılara gelsin. yükselme grubunun son maçıydı o maç, altay ve diyarbakırspor aynı puanlardaydı ve altay'ın averajı diyarbakırspor'unkinden daha iyiydi. ve işte size o sezonun puan durumu:

http://www.yukselkisenkararsinay.org/…ezon=20002001
  • turk futbol tarihinin en pis maclarindan biri, 15 yasindaydim ve futbolu adam akilli, anlayarak yeni yeni takip ediyordum, icimdeki futbol askini kismen olduren maclardan biridir..

*bizzat turkiye cumhuriyeti devleti bu maci diyarbakirspor'un kazanmasini istemis, bu ugurda inanilmaz seyler yapilmistir.
    *macin oynandigi sezon mahmut ozgener altay'in 2. baskani, ridvan dilmen de altay'in teknik direktoruydu. uzerinden tam 10 yil gecmesine ragmen bu macla ilgili konustuklarini ne dinledim, ne de okudum.
    *o vakit diyarbakirspor yoneticisi ve hatta asbaskanivari gibi onemli bir pozisyonunda olan yasar buyukanit sonrasinda genelkurmay baskani oldu.
  • rasim ozan kütahyalı'nın kendine özgü anlatımıyla güzel özetlediği maç: http://www.youtube.com/watch?v=p-oe17c8cug