şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar bir şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. çünkü bu güzel şey, bu güzel kişi aramızdan birisi... bir ekşi sözlük yazarı. kendisi eyes of wrath. sözlük üzerinden tanışıp gerçek anlamda dostluğun ne demek olduğunu bana bir kez daha hissettiren adam. buraya adını yazdım diye biliyorum bana kızacak ama olsun. böyle adamların isimleri bilinmeli.

dün gece soma'ya arama kurtarma sertifikalı 7 arkadaşı ile beraber gönüllü olarak gitti. hem de türlü hayat sıkıntıları çekerken. ve ben böyle güzel bir adamı aramızdan olması dolayısıyla bu mesajları sizinle paylaşmak istiyorum. sözlük platformu olsun, gerçek yaşantımızda olsun böyle insanların güzelliklerini herkes bilmeli. böyle insanlara "insanlık" adına en azından bir teşekkür edilebilmeli. bu yaptıklarını sadece benim bilmiş olmam tam bir bencillik olurdu. orada her türlü yardım için bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız. bazı insanlarımız bu olayda hayatlarını kaybetti ama, insanlık hala bir tutam da olsa bu arkadaşlar sayesinde yaşıyor. kendisinin bana az önce attığı iki mesajı buraya aynen kopyalıyorum.

"bu mesajı sana somadan yazıyorum. neden yazıyorum bilmiyorum. sanırım aklıma kimi getirsem canım yandı bir tek sen gelince kendimi normal hissettim. kim olduğunu bilmiyorum ama dostum olduğunu biliyorum.

bu sabah geldim buraya 7 arkadaşımla birlikte gece çıktık yola. burada yaşadığım şeyleri, gördüğüm şeyleri, hissettiğim acıları tarif etmeye kalksam beceremem. birilerine umut oluruz, belki bir çocuğu yetim kalmaktan kurtarırız dedik ve geldik. kurtardık da. 5 tane çocuk babasız büyümeyecek. bir madene hayatımda ilk defa indim. van depreminde göçük altına inmiştik ama bu başka bir şeydi. eğer cehennem diye bir yer varsa orasıdır. başka bir yer olamaz. içerisi 5000 derece gibiydi. ben böyle bir ısının yanından geçmedim hayatımda. bilincim buharlaştı sandım bir ara. zamanla alıştık tabi. sabah ilk geldiğimizde 2 kişi çıkardık dışarıya sağ salim. birinin 2, birinin 3 çocuğu varmış. o adamlardan birinin karısına, çocuğuna sarılmasının canlı şahidi oldum. iç içe geçtiler resmen. böyle bir kenetlenme görmedim ben daha ömrü hayatımda. içimi buruk bir mutluluk kapladı. dedik daha fazlası neden olmasın. bekleyen yüzlerce insan var. birilerini daha neden sevindirmeyelim. tekrar tekrar girdik. bir daha yaralı çıkartamadık. hep cenaze. buraları anlatmayacağım. elimizde ayağımızda derman kalmadı oraya girip çıkmaktan çünkü içerisi cehennem. zaten ilk girdiğimizde bir arkadaşımız dumandan zehirlenme tehlikesi atlattı. gaz maskelerinin fayda etmediği yerlere girdik zaman zaman. hemen çıktık oralardan ama en çok girilmeye ihtiyacı olan yerler oralardı. yetkili birilerine gittik dedik böyle böyle anlattık durumu. size 2 tane oksijen tüplü maske verebilirim dedi adam. ben ve bir arkadaşım daha aldık maskeleri girdik tekrar. orada olanları anlatmayayım neyse boş ver. sonra çıktık. bitmiştik. akut ekip liderlerinden biri dinlenin biraz beyler bu böyle olmaz size yine ihtiyacımız olacak dedi. gücünüzü ekonomik kullanın şartlar çok zorlu gidin çayır çimen bile olsa oturun dinlenin biraz dedi. öyle deyince adam haklı dedik çıktık maden girişinden. jandarmanın oluşturduğu koridorda yürürken acıktığımı farkettim. dedim arabaya gidelim gofret falan bir şeyler vardı onlardan yiyelim kan şekerimiz düşmesin. neyse gittik arabaya aldık yiyecekleri. poşetten çıkardım yiyeceğim, bacağımı bir şey çekiştiriyor. döndüm, küçük bir oğlan. yüzüne bir baktım içim eridi. kim bilir içerden kimin çocuğu dedim içimden. aldım kucağıma oturduk arabanın üstüne. adını sordum muyat dedi. dedim annen baban nerde. buyda dedi eliyle bir yerleri gösterdi. ee onlar seni arıyordur şimdi dedim. gel onları bulalım dedim. şundan versene biraz dedi poşettekileri göstererek. verdim. ne var ne yok yedi bu şapşal. ağzı burnu çikolata oldu. ben de simsiyah olmuşum gayet uyumluyuz anlayacağın. arada bana ısırtıyor falan yediklerinden. sonra baktım murat murat diye bir sesler geliyor. ambulansın arkasından bir adam çıktı oğlum sen nerdesin niye bizi bırakıp gidiyorsun ya kaybolsan dedi. bizimki oralı değil yiyor hala. dedim çikolata falan yiyordu bitince bulacaktım sizi. allah sizden razı olsun kardeş içeride durum nasıl dedi. dedim abi uğraşıyoruz inşallah güzel şeyler olacak. kim var içeride dedim yakının. bizim kayın birader var dedi. bir şey diyemedim. çıkarırız inşallah sağ salim abi dedim. söylerken ben bile inanmadım sanırım. neyse murat'ı verdik gittiler. el salladı giderken falan. sonra arkadaşıma dedim olum dinlenelim biraz. dedi arabada yatalım. olum bu tulumu çıkaracak halim yok yazık günah her tarafımız simsiyah araba da mahvolur dedim. dedi dur ben onu ayarlarım. gitti 2-3 dakka sonra geldi. çöp poşeti bulmuş. serdik koltuklara yatırdık biraz da. sonra uzandık. 5dk ya geçti ya geçmedi, biri cama tıkladı. kalktım açtım camı. buyur amca dedim. oğlum siz kurtarma ekibisiniz değil mi dedi. evet, ne oldu amca dedim. dedi benim yeğenim vardı içerde sabah çıkarttılar çok şükür sağ salim dedi. hanım da oradaki kurtarmacı çocuklardan dinlenenler vardır şimdi git getir yemek falan yedirelim çocuklara minnet borcumuzu ödeyelim diye beni buraya yolladı dedi. amcacım, teyzenin güzel ellerinden öp bizim için ama biz burada iyiyiz dedim. tutturdu illa gelin beni eve almaz hanım yalnız gidersem hem boğazınızdan sıcak bir lokma bir şey geçsin. dedik üstümüz başımız leş gibi amca boş ver. yabancısı değiliz oğlum ben de yıllarca madende çalıştım dedi. neyse velhasıl arkadaşla amcanın evine gittik. amcanın adının akif olduğunu öğrendik. sağ olsun arabayla götürdü bizi. bizim poşetleri onun arabaya serdik. eve girdik müstakil bir ev, küçük bir bahçesi var falan. neyse teyze açtı kapıyı gelin kurban olduklarım gelin diye karşıladı bizi. kirimizi bulaştırmadan öptük elinden. neyse geçtik içeri iki hoşbeş ettik. kim olduğumuzu nereden geldiğimizi falan sordu sonra mutfağa gitti. amcayla oturduk bi 5 dk sonra teyze geldi. teyze havlu falan getirmiş, oğlum şofbenimiz var, sıcak suyumuz var bi yıkanın paklanın gücünüz yerinize gelir, banyoda tulumlarınızı da sirkelersiniz dedi. dedik teyze gerek yok. yok dedi girin ben de size yemek hazırlarım. utana sıkıla önce ben girdim. hayatımda hiç banyo yaparken bu kadar vicdan yapmamıştım. orada insanlar yardım beklerken çok zoruma gitti. kirlerimi çıkardım çıktım 5dk da ama cidden iyi gelmişti. neyse benim arkadaş da çıktı. oturduk yer sofrasına teyze çorba yapmış, fasülye yapmış, pilav yapmış. azar azar yedik hepsinden kendimizi şişirmeyelim diye. sonra amca, içerdeki odaya geçin 2 tane kanepe var uzanın oraya dedi. dedik arkadaşlarımız bekliyor amca biz gidelim orada dinleniriz. neyse bir 5 dk daha oturduk sonra teyzenin duaları eşliğinde çıktık. amca bıraktı bizi tekrar. bi sarıldı, alnımızdan öptü vedalaştık gitti. gittik arabanın oraya bizimkilere baktık yoklar. aradık nerdesiniz diye. dediler kızılay'ın çadırındayız. yemek yedik dinleniyoruz. bize vuran piyangoyu anlattık falan. dedik biz arabadayız buraya gelirsiniz dinlenince. işte tam da bu sırada uzandım ve düşüncelere daldım. şu an sana arabada uzanırken yazıyorum.

yarım saat-1saat içinde yine ineceğiz madene. ne olur, ne biter bilmiyorum. o yüzden birine yazma gereği hissettim sanırım. işte o da sen oldun. sana rahat anlatıyorum sanırım her şeyi moruk. burada güzel hiçbir şey yok. sabahtan beri yaptığım şeyler o kadar normal geliyor ki sanırım hissizleştim.

yine yazmaya çalışırım.
    kendine iyi bak dostum...

15.05.2014 01:56"

"şimdi içerideki gazı dışarı salıyorlar. hepimiz alanı boşalttık. gaz tahliyesi bitince tekrar gireceğiz. hala ulaşamadığımız 2 bölge var ve şu ana kadar girdiğimiz yerlerden daha aşağıda buralar. orada çok sayıda işçinin mahsur kaldığı düşünülüyor. içeride yangın hala sürüyor. sanırım daha çetin bir durumla karşı karşıyayız buradan sonra bilmiyorum açıkçası. brifing bekliyoruz işte. nerelere nasıl müdahale edeceğimizi anlatacaklar. televizyonda ne olup bitiyor bilmiyorum ama burada güzel bir siyasi şov var. akplisinden chplisine bütün siyasiler burada poz kesiyor akşama kadar. daha birinin bir şeyin ucundan tuttuğunu görmedim. italyan takım elbiselerinin içinde dünya onlarınmış gibi gezmeye devam ediyorlar.

söylediğin güzel şeyler için teşekkür ederim dostum birbirinden değerli bir sürü şey yazmışsın ayrıca beni dinlediğin için de teşekkür ederim. içerden çıktığımda her şey yolunda olursa ilk fırsatta sana yazacağım. korkmuyorum ama içimde garip bir his var. o yüzden az önce annemi babamı aradım. onları ne kadar çok sevdiğimi bilsinler istedim. seninle gurur duyuyoruz oğlum dediler. motivasyon için yetti bana. sevdiğim kadını da aramak istedim ama elim gitmedi. bilmesin istedim burada olduğumu. duygusala bağladığımı falan düşünmesini istemedim. beni sevmeyen birini arayıp manasız manasız konuşmak istemedim. ayrıldığımızdan beri her aradığımda duyduğum o içimi buz gibi üşüten sesini duymak istemedim sanırım.

aklıma geldin bu cehennemde işte.
    sadece benim için değerli bir adam olduğunu bil istedim.
    kendine dikkat et.
    tekrar konuşabilmek umuduyla,
    hoşça kal kardeşim...

15.05.2014 02:51"

şimdi ben bu güzel adama ne cevap yazayım ki? gönlü hoş, ruhu güzel adam.

kardeşim.
  • şimdi, olayı aynen aktarıyorum. aktarıyorum ve yorum yapmadan vicdanınıza bırakıyorum.
    -maden işçisine kazadan aylarca önce mikrofon uzatılıyor, madende çalışmanın nasıl olduğu ve neden madende çalıştığı soruluyor.
    +ben ekerdim. ekebileceğim toprak varsa kendime, yoksa başkalarına günlüğüne çalışırdım. tarım ölür oldu. satamaz, ekemez olduk. bende burada, madende çalışmaya başladım.
    -korkmuyor musun?
    +vallahi korkuyorum. korkuyorum ama ellerinden öper 3 tane çocuğum var. bakmak zorundayım, borcum var. hiç kimse güle oynaya madene inmez ama mecburuz, iniyoruz.
    -peki burada kim suçlu? topraklar mı verimsiz, ürün mü yetersiz, nedir olan?
    +bu hükümetin allah belasını vers..
    -lütfen kayıt alıyoruz.
    +"ne deyim abi, mahvettiler bizi."

bu röportajın yapıldığı adamın ismi, o listede var. önce çalıştığı işten, toprağından oldu, şimdi de canından... cümleni ben bitireyim, bu hükümetin allah belasını versin... yorum sizin.
  • soma'daydım bugün.

bir bilgisayar ekranından haberleri takip etmek, fotoğraflara bakmak başka bir şey; o insanlara, yerlere, mezarlara bakmak bambaşka bir şeymiş.

çalıştığım yerde, soma'daki bir yakınını bu faciada kaybeden biri var. taziyeye gitmek için gönüllüler toplanıyor, araç ayarlanıyor ve soma'ya yola çıkıyoruz. yaklaşık 30 kişilik bir grup. manisa - soma arası yaklaşık iki saatlik mesafe.

soma'nın beyce köyüne gideceğiz. oradan da soma'daki mezarlığa. plan bu şekilde.

manisa'dan çıkınca sırasıyla saruhanlı, akhisar ve kırkağaç'tan geçiliyor. sonra, uzaklardan soma elektrik üretim ve ticaret a.ş.'nin yüksek bacaları, soma'ya iyice yaklaştığınızı işaret ediyor.

şehrin kırkağaç tarafındaki girişinde bulunuyor belediye mezarlığı. saat 11:00. 30-40 adet araba, belki de daha fazla, mezarlık kapısına park etmiş durumda. durmayıp köye devam ediyoruz.

mezarlığın etrafından itibaren irili ufaklı kömür işletmeleri başlıyor. kömür parçalama, paketleme üzerine birkaç iş yeri var. birçok firma, baş sağlığı mesajı içeren pankartlar asmış durumda. arabalarda, evlerde de bunu görmek mümkün. belediye de reklam panolarına taziye mesajı asmış.

biraz daha ilerledikten sonra köy yoluna girerek şehir merkezinden uzaklaşıyoruz. etraf tarlalarla kaplı. çeşit çeşit çiçek bitmiş tarla ve yol arasında. zaman zaman yol iyice daralıyor, yolun etrafındaki ağaçlar ise otobüsün camlarını yalar vaziyette.

sonunda köye varıyoruz. bir tepe üstünde bulunan, tahminimce en fazla 600 kişilik nüfusu olan, soma'ya 13 kilometrelik mesafede beyce köyü.

ilk taziye evi.

merhumun anneanne'si, biz geldiğimizde avluda oturmaktaydı, iki elini bastonuna yaslanmış, öylece boşluğa bakıyor. sanki artık akıtacak göz yaşı yok. ailenin geri kalanı avluya geliyor. anne baba evde değil. hastanedelermiş. detaylıca öğrenemiyorum. üstelemiyorum.

baş sağlığı diledikçe ailede de, grubumuzda da göz yaşları artmaya başlıyor...

avludaki büyük incir ağacının altına sandalyeleri dizip oturuyoruz. dua ediliyor. sonrasında ise, yaşananlar dinleniyor.

anlatan, hayatını kaybeden gencin teyzesinin eşi. "19 yaşındaydı. askere gitmeden önce, sigortası başlasın diye girmişti madene. annesi, anneannesi hiç istemedi girmesini ama, öyle olmadı." diyor.

"soğuk hava deposu dedikleri mezbahaneye dönmüştü. paramparça olduk o gün. kimisi diyor, madenden çıkaranları bergama'ya götüyorlarmış, ailenin bir kısmı orada bekliyor. kimisi akhisar'a. kimisi izmir'e... nerede ne yapacağımızı bilemedik." o gün maden ocağının girişinde bekleyen alıyor sözü; "olaydan yarım saat sonra oradaydık. herkes gibi. maden girişinde insanlar umutla yakınlarının çıkmasını bekledi. zaman geçtikçe umutlar azaldı. umut azaldıkça biz kaybolduk. insan, madenden çıkan cenazeye bakıp "çok şükür bizimki değil, belki bir umut?" diye düşünür mü? sevinir mi? biz artık bu hale gelmiştik."

aile, cenazesini soğuk hava deposundaki bir ekrandan teşhis edenlerden.

"biz eskiden burada tütün ekerdik. artık tütün para getirmiyor. iş olarak bir tek maden var, yapacak bir şey yok." diyor enişte. "insanlar kuyruğa girmiş durumda. memnun değilsen çıkıyorsun, yerine girecek adam çok nasıl olsa." diye ekliyor. madencilerin servis şoförlüğünü yapıyormuş enişte uzunca zamandır. "madenden çıkıp servise binen saniyesinde uykuya dalar. bizim köyle maden arası 12 kilometre. bir keresinde ufak bir kaza oldu. 16 kişilik serviste kazayı gören 3 kişi var. insan yoruluyor." diyor. "madencilik ağır iş, tabii detaylı bilemem ama sizinkine göre ağır iş. yoruluyorlar." diyor. "sorumlular bulunur ve bedelini öderlerse elbet biraz rahatlarız." diye ekliyor.

sessizce, yutkunmaya çalışarak dinliyoruz anlatılanları.

sonrasında tekrardan baş sağlığı dileyip ayrılıyoruz. bu defa anneanne ayağa kalıp uğurluyor bizleri. gözleri yaşlı. "ayaklarınıza sağlık." diyor. o böyle dedikçe daha çok utanıyorum.

sonrasında ikinci taziye evi. aynı manzara. aynı sohbet. aynı dert. aynı göz yaşı.

köyden ayrılırken otobüste, köy camisinin önündeki bank dikkatimi çekiyor. bir şeyler anlatmak ister gibi, cami girişinde simsiyah bir bank.

daha sonra mezarlığa geçiyoruz. mezarlık önü daha da kalabalık. çok daha kalabalık. yüzlerce insan mezarlıkta. önemli birileri de içeride olacak ki, resmi plakalı birkaç araç da orada.

kızılay ve diğer yardımlaşma/dayanışma dernekleri ziyaretçilere su ve yiyecek dağıtıyor. mezarlığın ileride bir tarafında, fazla ağacın olmadığı açık bir alanın bir kısmının üstüne güneşlik çekilmiş, altında sandalyeler var.

mezarlığa girince biraz ilerliyorsunuz. şöyle bir tabela da vardı. hani fotoğraflarını gördük ya açık mezarların, birbirine çok yakın, içleri dolunca, üzerleri örtülünce daha da yaklaşmış birbirine o mezarlar. üstünde bir isim. her birinin etrafında gözü yaşlı insanlar. her birinin üstünde karanfiller. her birinin üstünde mektuplar. her birinin üstünde formalar, atkılar, bileklikler, tespihler...

anlatılacak gibi değil. hiç anlatılacak gibi değil.

soma ayakta kalmaya çalışıyor. tutunmaya çalışıyor.

her iki taziye evinden çıkarken, grup biraz uzaklaştıktan sonra, enişteye ve ikinci taziye evindeki bir amcaya bir kağıda adımı ve telefon numaramı yazıp verdim. bu noktada sana güvendim çünkü sözlük. "maddi manevi, ne ihtiyacınız olursa, ama ne olursa, mutlaka ama mutlaka telefonunuzu bekliyoruz." dedim.

bir internet sitesinin kullanıcısı olduğumu söyledim, binlerce kişiye ulaşabileceğimi söyledim.

telefonum çalarsa ve gücüm yetmezse, senden yardım isteyeceğim sözlük. unutma.
  • amin oglu haysiyetsiz akboylarin hala siyaset yapmayin olenlerin uzerinden dedigi aleni toplu katliam.

lan amik, denetim sorumlulugu devletin uzerinde olan bir alanda aylar oncesinden uyarilarda bulunulmasina ragmen boylesi bir katliam yasaniyorsa, oranin denetlenmesine iliskin meclise getirilen onerge hukumet oylari ile reddediliyorsa, olmek madencilerin kaderinde var cumlesi hala havada asili duruyorsa biz bunun sorumlulugunu kendimize mi yukleyecegiz.

adam olun da su onunundeki manzarayi gorun lan artik.
    adamlar para kazanmak icin emekcinin hayatini alenen riske atiyorlar.
    ustelik bu ilk degil son degil

hizli tren faciasini unuttuk saniyorsunuz unutmadik
    bir yil icinde 8 farkli kazada 50 kisinin oldugu liman isletmelerini unuttuk saniyorsunuz unutmadik
    tokinin yaptigi evler su altinda kaldiginda olenleri unutmadik
    muhimmat deposunda olen askerleri unutmadik
    radyasyonlu caylari surahi ile icenleri unutmadik
    deprem vergilerini merkez bankasina aktaranlari unutmadik
    reyhanliyi unutmadik

sizin sigir beyninizin almadigi sey su ki
    bu adamlarin torenlerle en guvenli maden diye actigi yerlerde tek onemli konu para

ve o para siyasetin aktorlerine oluk oluk akiyor.

hirsiza katile serefsize inandiginiz kadar memleketinizin insanina emekcisine adalete inansaniz coktan cag atlamistik.

nukleer reaktor patladigi gun de kaza, allahin hikmeti diyeceksiniz ben ondan korkuyorum.
    gerci bir memleketin basina sistemli cehaletten daha kotu bir sey gelemez, o da coktan olmus.

biz sadece sonuclarini izliyoruz uzunca bir suredir.

kaldi ki bunlari soylemenin nesi siyaset ben onu da anlamis degilim. bu katliamin sorumlusu bakkallar odasi olsa ben onun cezalandirilmasi ve bunun tekrarlanmamasi icin ona karsi yazardim, istanbul barosu olsaydi ona karsi yazardim. hatali olan hukumet olunca karsi cikmak siyasi mi oluyor.
  • özetle yaşananlar:

(sürekli güncelleniyor...)

açığa çıkan skandallar
    • chp milletvekili özgür özel, kazadan 20 gün önce soma madenindeki tehlike hakkında tbmm'de araştırma önergesi vermiş, ancak önerge akp oylarıyla reddedilmiş, hatta chp bu konuyla ilgili daha önceden de tbmm'de birçok girişimde bulunmuş *, ama tüm bunlar akp tarafından gündeme alınmamış, dahası, son girişimde akp milletvekili şamil tayyar chp'yi gündem değiştirmekle suçlamış. aynı suçlama katliam sonrasında rte tarafından da yapıldı.
    • kazada ölen işçiler, 30 mart seçiminden önce işten atılma tehdidiyle akp mitingine götürülmüş. .
    • enerji bakan'ı taner yıldız, kazadan dokuz ay önce madeni gezmiş ve bir sorun görmemiş.
    • çalışma bakanlığı katliamdan iki ay önce soma madenine “noksan yoktur” tutanağı vermiş.
    • türkiye, uluslararası çalışma örgütü'nün 176 numaralı "madenlerde güvenlik ve sağlık sözleşmesi"ni 19 yıldır imzalamıyormuş.
    • madencilikte yeni açılacak ocakların izinleri 2012 yılında başbakan erdoğan'ın onayına bağlanmış.
    • maden mühendisleri odası 2010 yılında hazırladığı raporda özellikle soma bölgesindeki madenler için ciddi uyarılar yapmış.
    • devlet denetleme kurulu 2011'de “türkiye’de madencilik sektöründe yürütülen faaliyetlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından araştırılması, incelenmesi ve değerlendirilmesi” ile ilgili bir rapor hazırlamış.
    • soma’daki ölümlerin en büyük sebeplerinden biri de tüm dünyada robotlara yaptırılan işlerin türkiye’de işçilere kazmayla yaptırılmasıymış.
    • soma’daki madencilere yanlış gaz maskesi verilmiş, bu da ölümleri artırmış.
    • madeni işleten soma holding'in maslak'ta inşaat halindeki 56 katlı gökdeleninde en ucuz daire 1 milyon 350 bin dolardan satıştaymış satıştaymış.
    • istanbul'da inşa ettiği spine tower için kredi arayan soma holding, yabancı bir banka tarafından "madeninde kaza olursa bunu kamuoyuna açıklayamam" gerekçesiyle geri çevrilmiş.
    • madenlere kurulabilecek kaçış odalarının dünyada sadece türkiye, pakistan ve afganistan’da yokmuş; bu odaların üç yıl önce zonguldak kozlu’da meydana gelen facianın ardından zorunlu hale gelmesi istenmiş ancak bu istek reddedilmiş.
    • soma faciasının meydana geldiği maden ocağının işletmecisi soma holding genel müdürü ramazan doğru'nun eşi melike doğru 30 mart'ta akp belediye meclis üyesi seçilmiş. melike doğru, 21 mayıs’ta ilk kez konuştu ve kocasının patronlar tarafından kurban edildiğini iddia etti.
    • sayıştay bir yıl önce iş güvenliği uyarısı yapmış.
    • soma holding kömür ocağını turgay ciner’e ait park enerji’den devralırken ocakta üretimin riskli olduğunu biliyormuş.
    • soma holding'in ceo'su can gürkan 2012'de yaptığı açıklamada 'işçilerin çalışma koşulları iyileştikçe verim artıyor' demiş.
    • 15.000 kayıtlı maden işçisinin olduğu soma'da yanık merkezi yokmuş, bu konu 13 nisan'da chp manisa milletvekili sakine öz tarafından tbmm gündemine getirilmiş.
    • soma holding’e ait madende çalıştığını anlatan bir işçi, "makinalar ötüp duruyordu iki yıldır. ben farkındaydım. kazılmaması gereken metan gazlı bölgeleri kazıyorlardı çünkü. müfettişler geldi ama sadece ana kolları geziyorlar. detaylara bakılmıyor" dedi.
    • katliamın ardından ocaktaki eksiklikler hakkında konuşan işçiler, "eğitim, tatbikat hak getire! denetime gelen müfettiş yukarda ziyafet çekip madene inmeden dönüyor. arızalı detektör 2-3 ayda değişiyor. gaz maskelerinin çoğu bozuk. hala 9 yıllık maskeyi takıyoruz!" dedi.
    • kurtulan işçilerle konuşan milliyet'ten damla yur'un haberine göre ise ocağı işleten firmanın sahibi alp gürkan, geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda ocakta bir yaşam odası bulunduğunu öne sürmüş ve “kaza anında 500 işçinin 20 gün süreyle yer altında yeme-içme ihtiyacını karşılayacak, dışarıyla oksijen bağlantısının kurulduğu ‘yaşam odaları’ oluşturduk” demişti. ama bazı işçiler yıllardır çalıştıkları madende bu odayı hiç görmemiş.
    • soma’da inceleme yapan iş güvenliği uzmanı "tavan güçlendirme melzemesi metal değil. tavanda yanmayı artıracak ağaç malzeme aşırı kullanılmış" dedi.
    • katliamdan kurtulan mehmet ali dinçer, “madende ölen teknisyen ergün sidal, kabloların yükü kaldıramadığını 17 gün önce tespit etti. yönetimi her gün uyardı, 'burada büyük felaket olacak, kimse bunun altından kalkamaz' dedi, dinletemedi. olaydan 10 gün önce temiz hava veren fanlar bozuldu, oksijensiz kalan 4 işçi hastaneye kaldırıldı. ilk müdahale yanlış yapıldı, madene ilk giren yetkili, 'bunlar için yapacak bir şey yok' dedi. halbuki arkadaşların çoğu yaşıyordu, sadece bayılmışlardı. s panosundaki 140 kişi yanlış yönlendirildiği için öldü. facia günü, bana ve yangından sağ kurtulan diğer arkadaşlara para teklif ettiler" dedi.
    • soma'daki madeni inceleyen tekniker katliamdan 17 gün önce 'kablolar dayanmaz' diye uyarmış.
    • katliamdan kurtulan bir işçi “iki üç haftadan beri yerin altından sıcak kömür çıkıyordu, ama ilgilenen olmadı. üretim durdurulmadı” dedi. çalışma bakanı ise bu sözlere “allah allah, bunları bir not alsanız ya. yani sizin yüzünüz yanıyor muydu, tavanlardan mı sıcak geliyordu. o zaman yangın aşağıdan çıktı demek ki. çok farklı bir şey bu” diye karşılık verdi.
    • kurtarma faaliyeti için madene giren bir madenci, gaz sensörlerinin kapalı olduğunu fark etti. burada çalışan işçilere sebebini sordu, “üretimi yavaşlattığı için kapatıldı” cevabını aldı.
    • soma holding, son yedi yılda madencilik sektöründe toplam 70 milyar tl değerinde onlarca ihale almış.
    • madende işçilere tek kullanımlık gaz maskeleri verilmiş ve gereksiz kullanana 400 lira ceza kesilmiş.
    • katliamın 6. gününde el konulan şirket bilgisayar kayıtlarında, karbonmonoksit seviyesinin 50'nin üzerinde olduğu, kaza günü ile kazadan iki gün önce gaz sensörlerin uyarı vermesine rağmen önlem alınmadığı ortaya çıktı.
    • katliamın yaşandığı maden ocağı işçisi nihat çelik "aşağıda bizi sıkıştırıyorlar, baskıyla çalıştırıyorlar bizi. kömür fazla çıktığında amirlere prim yazılıyor. sıcak kömür olduğuna dair itirazımız dikkate alınsaydı zaiyat bu kadar çok olmayabilirdi" dedi.
    • türkiye’de şimdiye kadar meydana gelen iş kazalarında adalet yerini bulmamış.
    • işçilerin kullandığı gaz maskelerinin ömrü 45 dakika ile sınırlı olmasına rağmen, çağrı merkezine yardım için ancak 63 dakika sonra telefon açılmış.
    • abd maden güvenliği komitesi başkanı randall harris, “soma'da yanlış gaz maskesi kullanıldı. doğru bir gaz maskesiyle madencilerin hepsi kurtulabilirdi” dedi. .

akp'nin tepkisi
    • ilk resmi açıklamayı taner yıldız olaydan dört saat sonra yaptı. madenin sahibi şirket ise bir gün geçtikten sonra açıklama yayımladı. konunun doğrudan muhatabı çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik ise olaydan 20 saat sonra açıklama yaptı; kanser tedavisi gördüğü için soma'ya gitmediğini ve ertesi gün gideceğini söyledi, ayrıca istifa etmeyeceğini açıkladı.
    • rte ve abdullah gül yurtdışı gezilerini iptal ettiler.
    • rte, 14 mayıs'ta "literatürde iş kazası var, bunlar olağan şeyler" dedi ve "ingiltere'de 1862'deki göçükte 204 kişi öldü" diyerek kazanın normal olduğunu söyledi.
    • çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı soma madeninde mevzuata aykırı bir durum olmadığını açıkladı.
    • kaza sonrası çok sayıda ülke ve uluslararası organizasyon yardım önerisinde bulundu. türkiye ise dış yardım önerilerini reddetti.
    • işçi ailelerine hukuki destek vermek için soma’da bulunan çhd'li avukatlar 15 mayıs'ta geç saatlerde, sosyal medya üzerinden hedef gösterildi. ertesi gün bölgede bulunan bir su deposuna "provokasyona gelme" pankartı asıldı. 17 mayıs’ta ise 10 avukat hiçbir gerekçe gösterilmeden tekme tokat gözaltına alındı, selçuk kozağaçlı’nın kolu kırıldı. avukatlar sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı. – polis, aynı zamanda izmir'den gelen gökalp ailesini “siz izmirlisiniz soma'ya gelmeniz yasak” diyerek gözaltına aldı.
    • manisa valiliği, ilçeye girişleri polis kontrolü altına alarak ve 17 mayıs’ta aldığı kararla soma’da yapılması beklenen tüm gösteri, protesto ve yürüyüşleri yasaklayarak adı konmamış bir olağanüstü hal ilan etti. . polisler de sadece anadolu ajansı muhabirlerine çekim izni verdi.
    • çalışma bakanı faruk çelik, 17 mayıs’ta yaptığı açıklamada medyayı soma için 400’den fazla haber yapmakla eleştirdi.
    • akp’ye yakın medya organları, enerji bakanı yıldız’ın katliam sonrasında ne kadar özverili çalıştığına odaklandı, bakanın beş gün boyunca simitle beslenip iki gün aynı gömleği giymekle çektiği sıkıntıları anlattı.
    • dışişleri bakanlığı, rte’nin bir yurttaşa “israil dölü” diye hakaret ettiği haberinin doğru olmadığını söyledi.
    • rte, 19 mayıs’ta ankara'da tika projelerinin açılış töreninde konuştu, aydın doğan'a seslendi: “vicdansız, ahlaksız, seviyesiz yazarları nasıl barındırıyorsun? sen de aynı zihniyetin mensubusun!” .
    • sağlık bakanı mehmet müezzinoğlu, yurttaş tekmeleyen yusuf yerkel’e verilen yedi günlük raporu soruşturmayacaklarını söyledi.
    • rte 20 mayıs’taki grup toplantısında konuştu: taner yıldız’ı tebrik etti, faruk çelik’in adını anmadı, yılmaz özdil ve yazgülü aldoğan’ı “aynı patronun dalkavukları! sürüngen sürüngendir!” diyerek . eleştirdi, bbc’yi figüran oynatarak yalan haber yapmakla suçladı, israil ve norveç’e teşekkür etti. .
    • katliam mecliste ilk kez 20 mayıs’ta görüşüldü. meclis'teki tüm grupların soma'daki faciayla ilgili meclis araştırması açılmasını içeren önergelerinin görüşülmesi danışma kurulu önerisiyle 21 mayıs’a ertelendi. meclis tv’nin saat 19.00’dan sonra canlı yayın yapmaması nedeniyle soma’daki faciayla ilgili meclis araştırması açılmasına ilişkin görüşmelerin yayınlanamayacak olması genel kurul’da tartışmalara neden oldu. . . 21 mayıs’taki oturumda ise soma faciasıyla ilgili araştırma önergesi görüşülürken tbmm sıraları boş kaldı.
    • enerji bakanı taner yıldız ve çalışma bakanı faruk çelik, 20 mayıs’ta birbirleri aleyhinde konuşmaya başladı. önce faruk çelik “maden ocakları benimle ilgili değil. madenler konusunda bizim bakanlığımızın görevi teftiş ile sınırlı. ocaklar, ruhsatlar ve işleyiş ise tamamen enerji bakanlığı’na bağlı” dedi, “madenler kapatılmalı” diye ekledi ve “denetimde sorun varsa istifa ederim” dedi. . . taner yıldız ise aynı gün cevap olarak "doğal afet dışında yaşanan kazada sadece işletmelerin değil, enerji bakanlığı'nın da çalışma bakanlığı'nın da konuyla ilgili görev yapan kurumların da sorumluluğu vardır“ dedi. bu esnada erdoğan'ın 20 mayıs’ta meclis'teki makamında yaptığı soma toplantısına katılan çelik'e "niye hasta olduğunu ilk gün açıklamadın? yanlış anlaşıldı" diye tepki gösterdiği iddia edildi.

muhalefetin tepkisi
    • chp lideri kılıçdaroğlu katliamdan sonra ilk kez 20 mayıs’taki grup toplantısında konuştu ve konuşmasında sadece katliamda ölen işçilerin isimlerini saydı.
    • chp, 20 mayıs’ta faruk çelik ve taner yıldız hakkında gensoru önergesi verdi.
    • chp istanbul milletvekili sabahat akkiraz soma katliamını protesto etmek maksadıyla milletvekilliğinden istifa etmek için 19 mayıs’ta başvuruda bulundu. bir diğer chp’li vekil şafak pavey ise “bir tek akp'li istifa etsin ben de edeceğim” dedi.

halkın tepkisi
    • katlimı takip eden günlerde birçok şehirde düzenlenen protesto gösterilerine polisler saldırdı. . . . . 16 mayıs'ta istanbul'da düzenlenen protestoda polis engelli bir vatandaşa basınçlı su ile saldırdı. yine 16 mayıs'ta soma'da akp'yi protesto için akşam üzeri hükümet konağına yürüyen binlerce yurttaşa polis toma, biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. izmir'de ise halk, 10 yaşındaki bir çocuğu göz altına almaya kalkan polise izin vermedi. izmir valiliği daha sonra yaptığı açıklamada çocuğun 10 değil 13 yaşında olduğunu ve pantolonundaki ıslaklığın toma suyu olduğunu söyledi . çocuk daha sonra ifade götürüldü. ankara'da ise protestolarda polis saldırısına uğrayan ve başına ses fişeği isabet eden 16 yaşındaki genç hastaneye kaldırıldı.
    • soma'da halk madene girmek isteyen enerji ve tabi kaynaklar bakanı taner yıldız ve chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu'nu protesto etti ve madene sokmadı.
    • artan tepkiler ve yapılan protesto yürüyüşleri nedeniyle, madeni işleten şirket, internet sitesini kapattı ve binasını boşalttı.
    • disk genel sekreteri arzu çerkezoğlu, kesk, tmmob ve ttb ile türkiye genelinde iş bırakma eylemi yapılacağını açıkladı.
    • türk-iş kocaeli temsilcisi adnan uyar, manisa'nın soma ilçesi'nde yaşanan maden faciasının ardından kocaeli'nde 100'ü aşkın fabrikada 15 mayıs günü üretimin durduğunu açıkladı.
    • abdullah gül soma’ya gitti. "taşeron istemiyoruz" diyen vatandaşlar, gül'e "bu kadar koruma niye? kimden korkuyorsun?" diye sordu.
    • enerji bakanı taner yıldız 16 mayıs'ta soma'ya gitti, facianın yaşandığı madende açıklama yaptıktan sonra kendisini istifaya davet eden bursalı bir avukatın protestosu ile karşılaştı.
    • somalılar, yaşanan katliam sonrası bölgeye gelen sağlık bakanı müezzinoğlu'na tepki göstererek, "gelmeyin yavşaklar" dedi.
    • türkiye maden mühendisleri odası başkanlığı (tmmob) jeoloji mühendisleri odası, soma holding yönetim kurulu başkanı alp gürkan hakkında soruşturma açtıklarını açıkladı.
    • itü maden fakültesi, soma'daki maden faciasını protesto eden öğrenciler tarafından işgal edildi. daha sonra mimar sinan, galatasaray ve diğer üniversitelerde de benzeri eylemler başladı. itü'deki işgal sonucunda fakülte dekanı prof. dr. fatma aslan, soma holding patronları alp gürkan ve ismet kasapoğlu’nun itü maden fakültesi akademik danışma kurulu üyeliklerine son verildiğini ve işgali gerçekleştiren öğrenciler hakkında soruşturma açılmayacağını açıkladı. ismet kasapoğlu ise "soma holding'ten 2000 yılında ayrıldım, itü'nün de öyle bir karar verdiğini sanmıyorum" dedi. işgali gerçekleştiren itü’lü öğrenciler, isteklerinin karşılanmasıyla işgali dördüncü gününde sona erdirdi.
    • soma holding’in istanbul levent’teki ofisi önünde nöbet eylemi yapıldı.
    • daha önceden toma’lara su vermeyeceğini açıklayan izmir büyükşehir belediye başkanı aziz kocaoğlu, izmir emniyet müdürlüğü'ne gözaltılarda kullanılmaması şartıyla personel taşımak için verdikleri otobüslerin, olaylar sırasında valilik önünde kalkan yapıldığını söyledi ve “artık polise otobüs de vermeyeceğiz” dedi.
    • istanbul büyükşehir belediyesi binası önünde protesto yapan belediye işçileri taşeron uygulamasına son verilmesini talep etti.
    • zonguldak bülent ecevit üniversitesi'nde (beü) eğitim gören bir grup öğrenci, soma'daki maden faciasında sorumluların hesap vermesi için madenci anıtı önünde açlık grevi başlattı.
    • eğitim-sen üyeleri, akp’yi kurtarmak için taraflı ve yalan haber yapan yandaş medya hakkında suç duyurusunda bulundu.
    • enerji bakanı taner yıldız, meslekten men istemiyle emo onur kurulu`na sevk edilmesi için emo merkez yönetim kurulu’na gönderildi.
    • katliamı mersin’de protesto eden yurttaşlar satırlı sopalı saldırıya uğradı.
    • 20 mayıs’ta katliamla ilgili basın açıklaması yapan maden iş sendikası bölge temsilicisi tamer gencer, daha sonra canlı yayın için adliye binasının önüne geldiği sırada bazı vatandaşların sözlü saldırısına uğradı. küçükgencer, tepkilerin artması üzerine adliye binasına sığınmak zorunda kaldı.

medya boyutu
    • sabah gazetesi, rte’nin soma’da tokatladığı yurttaş hakkında haber yapan hürriyet’i yalan haber yapmakla suçlandı. hürriyet de sabahı gündem değiştirmeye çalışmakla suçladı. yeni şafak da, bbc’nin “akp işten atma tehdidiyle oy topladı” başlıklı haberinde röportaj yapılan iki başörtülü kadının olayla alakası olmayan iki oyuncu olduğunu iddia etti, bbc ise haberinin arkasında durdu. . . .
    • anadolu ajansı, 13 mayıs’ta kazayı duyururken hükümeti korumaya çalıştı. katliamdan çok akp’nin çalışmalarını öne çıkarma çabaları ise 20 mayıs’ta zirve yaptı.
    • katliam ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle ölüm tehditleri alan der spiegel muhabiri hasnanin kazim, hamburg’a döndü.
    • ilk hafta “kader” temasu işleyen akp’ye yakın gazeteler star, takvim, akşam ve yeni şafak, 20 mayıs’ta ortak manşet attılar ve genel üsluplarını “kader”den “şirket suçlu”ya çevirdiler.
    • yeni akit: “o patronun damadı yahudi!” . .

akp'ye yöneltilen suçlamalar
    • chp'nin sonuncusu katliamdan üç hafta önce olmak üzere son iki yılda verdiği dokuz soru önergesi ve üç araştırma önergesinin akp tarafından reddedilmesi ve bu tekliflerin "gündem tıkama çabası" olarak gösterilmesi
    • enerji bakanı taner yıldız'ın katliamdan dokuz ay önce madeni ziyaret edip övmüş olması
    • katliam hakkındaki eleştirilerin iktidarlarına halel getirmesinden korkarak işin üstünü dini motiflerle kapatmaya çalışmaları
    • başbakanın 1862'den örnek vererek katliamı normal göstermeye çalışması, taziyeye gittiği soma'da yuhalanınca halka "gel bir de benim yanımda yuhala", "başbakana yuh çekersen tokadı yersin", "gel buraya israil dölü" diyerek çıkışması, bir yurttaşı markete kadar takip etmesi ve darp etmesi; kendisi bunları yaptığı sırada müşavirinin de iki özel harekatçının yere yatırdığı bir yurttaşı tekmelemesi; rte'nin darp ettiği yurttaşın sürekli ifade değiştirmesi ve yerkel'in tekme attığı ayağı incindiği için 7 gün rapor alması
    • taner yıldız ve faruk çelik'in istifaya yanaşmaları, madendeki işçilerin sayısı ve durumu hakkında seyrek ve şüpheli bilgiler vermeleri

atılan adımlar
    • türkiye'de üç günlük milli yas ilan edildi ve bayraklar yarıya indirildi.
    • sgk’nın ölenlerin ailelerine 1000 tl maaş bağlayacağı açıklandı.
    • mehmet şimşek, manisa'nın soma ve kırkağaç ilçeleri ve balıkesir'in savaştepe ilçesindeki mükelleflerin vergi ödeme sürelerinin uzatılması için talimat verdi.
    • kazadan 53 saat sonra, enerji bakanı taner yıldız, kaza ile ilgili soruşturma başlatıldığını
    açıkladı. 16 mayıs'ta akhisar cumhuriyet başsavcılığı'ndan açıklama yapıldı ve ifadelerin alınmaya başlandığını belirtti; hsyk da soruşturma için kırkağaç'ta 28 savcı görevlendirdi. savcı ve bilirkişi 17 mayıs'ta ilk inceleme için madene girdi.
    • akp, soma'daki katliamın araştırılması için 16 mayıs akşamı tbmm başkanlığı'na meclis araştırma önergesi sundu.
    • tbmm, soma'da yaşanan maden faciasının ardından yardım kampanyası başlattı.
    • çalışma bakanı faruk çelik, 17 mayıs’ta yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere 415 tl cenaze yardımı ödeneceğini söyledi.
    • başbakanlık, soma için yardım kampanyası başlattı.

yapılan itiraflar
    • enerji bakanı taner yıldız: “madende kesinlikle kusur vardı” .
    • çalışma bakanı faruk çelik: “çalışma koşulları açısından ciddi sıkıntılarımızı var” .

kazadan sonra yaşanan skandallar
    • rte, 14 mayıs'ta 3500 polisle soma'ya gitti, ama halkın protestosuyla karşılaştı, halka "ahlaksızlar", "kendini bilmezler" diye seslenen ve "biz bunlara gereken cevabı 30 mart'ta verdik" diyen* rte'nin aracı tekmelendi ve aynaları kırıldı, korumalar korkudan aracın plakasını çıkarıp sakladılar. rte kendisini protesto edenlere “sen bu ülkenin başbakanı'na yuh çekersen tokadı yersin" dedi ve marketin içine kadar takip ettiği taner kuruca adlı bir madenciyi marketin içinde "niye kaçıyorsun ulan israil dölü" diye bağırmak suretiyle darp etti. aynı saatlerde akp soma teşkilatı yağmalandı. rte’nin konvoyundaki bir aracın tekmelenmesi sırasında başbakan müşaviri yusuf yerkel bir madenci yakınını tekmeledi. 16 mayıs'ta bir açıklama yapan hüseyin çelik, başbakanın yumruk attığına dair bir görüntü olmadığını ve yurttaş tekmeleyen müşavir yusuf yerkel'in de şiddete maruz kaldığı için 7 günlük rapor aldığını söyledi. rte’nin darp ettiği yurttaş ise dört kez ifadesini değiştirerek akıllara tehdit ve işkence şüphesini getirdi. . . . .
    • olay ilk açıklandığında trafo patlaması olarak duyuruldu ve resmi açıklamalarda hep trafo patlamasından bahsedildi. olaydan tam bir gün sonra önce elektrik mühendisleri bunun mümkün olmadığını söyledi, ardından enerji bakanlığı ile çalışma bakanlığı uzmanları olayın trafo patlamasından kaynaklanmadığını bildirdi. yani kurtarma ve müdahale çalışmaları bir gün boyunca trafo patlaması ihtimaliyle yürütüldü.
    • kurtarmaya gelen ekiplerin elinde ocağın haritasının olmaması ve içeride elektriklerin yangından dolayı kesik bulunması sebebiyle olaya uzun süre müdahale edilemedi.
    • kazaya neden olduğu ileri sürülen trafo patlaması hakkında soru işaretleri belirdi.
    • madende mahsur kalan işçilerden hâlâ bir cevap alınamaması, kriz zamanlarında çalışabilecek güvenli bir iletişimin söz konusu şirket tarafından tesis edilemediğini ortaya koydu.
    • soma'da ölen işçi sami yıldırım yanlış köye gömüldü.
    • madenden çıkarılan bir işçiye takılan oksijen maskesinin hortumunun ucunun boş olduğu ve maskenin göstermelik olarak takıldığı görüldü.
    • zonguldak'ta türkiye taşkömürü kurumu'nda (ttk) çalışan maden işçileri, soma katliamı nedeniyle 15 mayıs'ta iş bırakma eylemi yaptılar ve ertesi gün iki günlük yevmiyelerinin kesildiğini öğrendiler.
    • 16 mayıs cuma günü madeni işleten şirket basın açıklaması yaptı. böylelikle dört gündür adeta bir muammaya dönüşen 'içeride kaç kişi var', 'kaç kişi kurtuldu', soruları cevap bulmuş oldu. açıklamada soma holding patronu alp gürkan "hiçbir ihmalimiz yok!" dedi ve "denetlemeler sonrası işletmeye devam edeceğiz" diye ekledi. toplantıda ayrıca "madende yaşam odası yoktu, olsa da bize faydası olmazdı. şu anda yeni bir yaşam odası hazırlıyoruz" dendi. şirket yetkilileri ayrıca yaşam odasına sığınmak yerine dışarı kaçmanın daha iyi olduğunu söylediler ancak 284 işçinin niye kaçmadıklarıyla ilgili bir açıklama yapamadılar. yetkililer, "kül ve su bastığınız galerilere daha kaç kişiyi gömeceksiniz?" sorusu üzerine salonu apar topar terk etti. toplantıda gazetecilere yönelik sert tavırlarıyla adından söz ettiren ve bir anda sosyal medyanın da gündemine oturan sema demiral'ın, aralarında soma maden holding'in de bulunduğu firmaların halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim çalışmalarını yöneten accord iletişim'in ajans başkanı olduğu ortaya çıktı.*
    • antalya'da bazı liselerde soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için saygı duruşunda bulunmak isteyen öğrenciler engellendi.
    • sosyal medyada yer alan bir iddiaya göre, soma holding hayatta kalan ve bünyesinde çalışmaya devam eden maden işçilerine katliam protestolarına katılmaları durumunda işten atılacaklarını belirten bir tehdit mesajı yolladı.
    • işçi yakınları, "daha çocuklarımızın cenazeleri bile çıkarılmadan bize dava açmamamız için imza attırmaya çalışıyorlar ve para teklif ediyorlar" dediler.
    • bedir tv, katliam için edilen dualar üzerinden çıkar sağlamaya çalıştı
    • rte 17 mayıs akşamı soma’da öldürülen işçilerin sivil şehit sayılması için talimat verdi ve iş cinayetlerine kurban giden diğer işçileri boşta bıraktı. .
    • 17 mayıs’ta rte kısıklı’daki evinden çıkarken bir habertürk muhabiri, rte’nin korumalarından biri tarafından dövüldü ve gözaltına alınmak istendi.
    • cenazeler kaldırıldığı sırada akp milletvekili muhyettin aksak’ın kızının düğünü yapıldı, düğüne bülent arınç, cemil çiçek, salih kapusuz gibi isimler de katıldı.
    • 18 mayıs’ta maden ocağının girişine “yangını söndürmek” gerekçesiyle duvar örüldü. bu gelişme, içeride başka cesetleri saklamaya çalışma ve araştırma yapılmasını engelleme adımı olarak görüldü.
    • katliamda ölen 19 yaşındaki muharrem çiçek'in cenaze töreninin ardından annesi naime çiçek, defnedilen kişinin kendi oğlu olmadığını ve savcılığa başvuracağını söyledi.
    • akut başkanı nasuh mahruki “ilk bir saatte üst üste kritik hatalar yapılmasa 300 işçiyi kaybetmezdik” dedi.
    • soma holding aş’e ait olan ve enerji bakanı taner yıldız’ın ışıklar işletmesi'nin bulunduğu yüzlerce maden işçisinin çalıştığı sahanın heyelan tehdidi altında olduğu ortaya çıktı.
    • iş sağlığı ve güvenliği genel müdürü kasım özer: “denetim sorunu yok, allah korkusuna ihtiyaç var!” .
    • katliamdan sonra ismailağa cemaati’nin bazı sarıklı-cüppeli üyeleri, ölen madencilerin yakınlarına “isyan değil dua edin” çağrısında bulundu.
    • bergama'da soma eylemlerine katılan öğrencilere "okulu izinsiz terk ettikleri ve izinsiz toplantı ve gösteri düzenledikleri" gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı.
    • soma’daki mezarlıklarda "kardeşlerimizin vefatı bizi müteessir etti. fakat; kazaya rıza, kadere teslim islamiyet'in şiarıdır" diye bildiriler dağıtıldı.
    • maden-iş sendikası genel başkanı nurettin akçul, soma'da facianın gerçekleştiği madene ilişkin olarak “sensörlerin olmadığını yeni öğrendim” dedi.
    • chp'li özel, soma faciası için açılan soruşturmanın 'kasten öldürme' yerine, trafik kazalarında uygulanan 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma'dan açıldığını belirtti.
    • soma’daki işletmenin ilçede sahip olduğu diğer ocaklarda katliamdan bir hafta sonra işbaşı çağrısı yapıldı.
    • 301 madenciye mezar olan madene 100 yeni işçi alınması için soma kömür işletmeleri a.ş tarafından türkiye iş kurumu’nun resmi internet sitesinde 00002055756 talep numarası ile açık iş ilanı yayınlandığı ortaya çıktı. .
    • manisa baro başkanı zeynel balkız, somalıların korkularından konuşmadıklarını söyledi.

soru işaretleri
    • katliamda sadece 301 kişi mi öldü? gerçek ölü sayısı saklanıyor mu? . .
    • soma’da deliller karartılıyor mu? .
    • 2013 ekim ayı itibariyle kullanıma hazır olacağı belirtilen ve tanıtımı yapılan arama ve kurtarma robotu neden kullanılmadı?
    • soma holding, türgev'e yardım yaptı mı? . .
    • resmi kurumlarca sürekli denetlendiği belirtilen işletmede risklere karşı neden yeterince tedbir alınmadı?
    • türkiye, uluslararası çalışma örgütü'nün 176 numaralı "madenlerde güvenlik ve sağlık sözleşmesi"ni 19 yıldır neden imzalamadı?
    • maden ocağındaki tüm donanım, yangın çıksa bile alev sızdırmazlık özelliğine sahip, patlamayacak şekilde yüksek standartlarda korunaklı olmalıydı. yer altındaki bir makine-teçhizat çalışırken en ufak bir kıvılcım-alev ciddi tehlikeler oluşturduğu için ocakta sızdırmaz koruma duvarların da olması gerekirdi. resmî kurumlarca sürekli denetlendiği söylenen işletmede bu önlemler alındı mı?
    • güvenli standartlara sahip bir maden ocağında aşırı yük çekimini algılayan sistemlerin devreye girerek elektriği kesmesi gerektiği belirtiliyor. aksi halde sistemin sızdırmazlık özelliğine sahip olmadığı ya da gerekli bakımın ve testlerin yapılmadığı akla geliyor. elektrik sisteminde oluşacak muhtemeler anormalliklere karşı tedbir alındı mı?
    • ocakta çıkan yangına itfaiyenin nasıl müdahalede bulunduğu ve ocaklara hava bastığı da ayrı bir tartışma konusu. böyle bir göçük olayında ocaklara itfaiyenin girmesinin mümkün olamayacağı dile getiriliyor.
    • rte 20 mayıs’ta “madenin patronunu tanımam” dedi. peki bu ne? ayrıca ruhsat verme yetkisi 2012’de kendisine bağlanan rte, tanımadığı, bilmediği birisine mi ruhsat verdi?

uluslararası tepkiler
    • küba, bolivya ve venezuela'da maden işçileri, 1 günlük iş bırakma ve 3 günlük yas kararı aldı.
    • kktc, 15-16 mayıs tarihlerini ulusal yas ilan etti.
    • azerbaycan başbakan yardımcısı abid şerifov, soma katliamı ile ilgili konuşurken gözyaşlarını tutamadı.
    • rum politis gazetesi, katliam ile ilgili olarak türkçe "acınızı paylaşıyoruz" başlığıyla birinci sayfadan verdi.
    • abd'nin new york kentinde, 17 mayıs cumartesi günü 33'üncüsü düzenlenmesi planlanan geleneksel new york türk kültür festivali ve türk günü yürüyüşü, soma katliamı nedeniyle iptal edildi.
    • cannes film festivali’nde yarışan nuri bilge ceylan onuruna 16 mayıs’ta düzenlenmesi planlanan resepsiyon, soma katliamı nedeniyle iptal edildi. festivale katılan nuri bilge ceylan, hükümeti eleştirdi.
    • israil cumhurbaşkanı peres, abd büyükelçisi ricciardone, ban ki-mun, barcelona ve liverpool ve birçok ünlü taziyelerini ilettiler.
    • yurtdışında bulunan, geziniyoruz iletişim ağı içindeki forumlar, soma faciası sonrası new york, boston, toronto, rotterdam, chicago, vancouver’da eş zamanlı protesto eylemleri düzenleyerek katliamı protesto etti.
    • azerbaycan parlamentosu milletvekili ganire paşayeva soma'ya ulaştırılmak üzere maaşının bir kısmını bağışladı ve diğer milletvekillerini de aynısını yapmaya davet etti.
    • ispanya'nın üçüncü büyük partisi birleşik sol parti (ıu) üyeleri, soma'da hayatını kaybeden madenciler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.
    • abd dışişleri bakanlığı sözcüsü jen psaki, erdoğan'ın soma'da bir vatandaşla yaşadığı diyalogta 'israil dölü' kelimesini kullandığı iddiasına, “eğer gerçekten de söylemişse kınıyoruz” dedi.

kazayla ilgili üzücü noktalar
    • yaralı kurtulan bir işçi ambulansa bindirildiği sırada sedyeye yatırılırken çamura bulanmış çizmelerinin örtüyü kirletmesinden korktu ve hemşireye, “çizmelerimi çıkarayım mı?” diye sordu.
    • yaşamını yitiren işçilerden birinin avucunda bulunan kağıtta "oğlum, hakkını helal et" yazdığı görüldü.
    • olaydan 4 saat sonra kurtulan madenci bayram çakan, muhabirin, “bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz? yeniden girecek misiniz madene?’ sorusuna “yeniden madene girmemiz lazım. kredim var. kredi ödüyorum bankaya.” diye cevap verdi.
    • yangın sonrası dumanının maden ocağını kaplamasının ardından 14 işçinin, yeraltındaki 5 metrekarelik yaşam odasına sığındıkları, burada oksijen maskesi ve tüplerini sırayla kullanıp saatlerce hayata tutunmaya çalıştıkları ancak, kurtarmanın gecikmesiyle yaşamlarını yitirdikleri ortaya çıktı.
    • tek yumurta ikizleri ismail ve süleyman çata kardeşler soma'daki madende aynı vardiyada çalışıyorlardı ve beraber geldikleri dünyadan beraber ayrıldılar. bu dünyadan beraber ayrılan ikizlerin cenaze törenlerinde tek bir fark göze çarptı. ikizlerden birinin tabutunun kapağı varken diğerininki yoktu. soma'daki tabut azlığından dolayı ikizlerden bir tanesine tabut kapağı bulunamadı.
    • katliamda hayatını kaybedenlerden biri olan ve önce 15, sonra 19 yaşında olduğu duyurulan cemal yıldız'ın, bir yıldır okumakta olduğu üniversitenin parasını ödeyebilmek için madende çalıştığı ve üç yıldır bu madende işçi olduğu öğrenildi.
    • canlı olarak kurtarılan işçilerden biri kurtarma anında endişeli bakışlarla 'mahmut'u gördünüz mü, mahmut çıktı mı?.' diye sordu.
    • toprağın altında kalan işçilerin çoğunun amirlerin yanlış yönlendirmesinin kurbanı olduğu ortaya çıktı.
    • kırkağaç’ta morga dönüştürülen soğuk hava deposu önünden biran olsun ayrılmayan ve torununu arayan 77 yaşındaki emekli madenci hüseyin acar "üç gündür torunumu ne canlı ne ölüsünü bulamadım. umudumu kestim" dedi gözyaşlarına boğuldu.
    • cenazesi sedyede taşınan bir işçinin kolunda ucuz, plastik bir saat görüldü. bu sahne akıllara zafer çağlayan'ın kolundaki 700.000 dolarlık kol saatini getirdi.
    • soma katliamında yaşamını yitiren işçilerin çoğunun tecrübesiz işçiler olduğu ortaya çıktı. olayın ilk anında panikle hemen çıkışa yönelen acemi işçiler karbonmonoksit gazından yoğun olarak etkilenip yaşamlarını yitirdi, tecrübeli işçilerin ise madenin derinliklerine kaçarak hayatta kalmayı başardıkları anlaşıldı.
    • soma faciasında madenden çıktıktan sonra tedavi gördüğü hastaneden bugün taburcu edilen 27 yaşındaki arif dudu, yoğun duman nedeniyle bayılıp yere düşen ve yaşamını yitiren iş arkadaşlarının üzerinden sürünerek 8.5 saatte dışarı çıkabildiğini söyledi.
    • 44 yaşındaki veli kabak mesai bitiminde ocaktan çıkmaya hazırlanırken faciaya yakalandı: “birden ortalığı duman kapladı. hemen mekanizmanın içine kaçtık. orada biraz temiz hava vardı. balık istifi gibi yığıldık. 150’ye yakın işçi, hepimiz oradaydık. daha sonra iki hava, bizi sıkıştırdı. arkadaşlarımızın çoğu, yanımızda vefat eti. ben de baygınlık geçirdim. arkadaşlarım beni ayılttı. kurtarma ekipleri, ters hava bastı. ondan sonra birbirimizden destek alarak yürüdük. çok yürüdük. ölümle yaşam arasında gidip geldik. maskelerimizi taktık ancak onlar da yarım saat dayanabildi. tek desteğimiz; allah’a sığındık, dua ettik. başka da yapacak bir şeyimiz yoktu. sonunda kurtulduk.” .
    • iyi bir haber alabilmek için 3 gün boyunca maden bölgesinde bekleyen sema korkmaz, maden işçisi eşi mustafa korkmaz'ın da yer altında yaşamını kaybeden 301 kişi arasında yer aldığını öğrenince fenalaştı ve eşinin cenazesine katılamadı.
    • soma'daki katliama rağmen yurttaşlar işşizlik nedeniyle madenci olmak için başvuruda bulunmaya devam etiler; zonguldak'ta madende çalışacak 115 pozisyon için yaklaşık 4 bin kişi müracaat etti.
    • katliamdan kurtulan erdal bıçak, kurtulmaya çalışırken bir süre sonra pes ettiklerini söyledi ve “bir noktadan sonra yürüyemedik. ustabaşımız ezan okudu ve bizim için cenaze namazı kılmaya başladı” dedi.
    • kurtarma ekipleri, bazı işçilerin hava çıkış tüneline 50 metre kala el ele öldüğünü belirledi.
    • madende stajyer öğrencilerin de öldüğü ortaya çıktı.
    • soma madeninde çalışan sefa köken, "madende suriyeli işçi yoktu çünkü gerek yoktu. tüm somalılar suriyeli işçi gibi, çalıştığımız yere köpekler girmiyor" dedi.
    • katliamda ölenlerin arasında atama bekleyen iki öğretmenin de olduğu ortaya çıktı.

yapılan gaddar yorumlar
    • rte: "literatürde iş kazası var, bunlar olağan şeyler. ingiltere'de 1862'deki göçükte de 204 kişi öldü" . .
    • fatih tezcan: "gezi yıldönümünden 2 hafta önce yaşanan soma faciası'na ne sebep oldu, çok merak ediyoruz. bulunmalı!"
    • akademisyen orhan kural: "karbonmonoksitle ölüm çok tatlı ölümdür" .
    • bakan faruk çelik: "hayatını kaybeden madenci 15 değil 19 yaşındaymış, doğru olmaması sevindirici" .
    • takvim yazarı mevlüt yüksel: "soma'da korkunç bir sabotaj yaparak,türkiye'de bir iç karışıklık,hatta iç savaş çıkararak hükümete yönelik yeni bir darbe girişimi var.".
    • yeni şafak yazarı abdülkadir selvi: maden ocağı önünde selfie çekti, twitter’da paylaştı, yorum olarak "selfie değil selvi, taksim değil maden ocağının kapısı." sonra tweet’i sildi. .
    • metro turizm'in patronu galip öztürk: zamanlama manidar inşallah bunun altından bir sabotaj çıkmaz. vallahi bunlardan her şey beklenir hizmetin selameti için yapmayacakları şey yok” .
    • izmir vali yardımcısı mustafa harputlu: “soma’da hayatta kalan aklını kullanandır. düşünebilen, aklını kullanan hayatını kurtarmıştır” .
    • akp milletvekili burhan kuzu: "kimi fırsatçı alçaklar "soma olaylarını protesto" ediyoruz diyerek bir çok yeri savaş alanına çevirdi. şehitlerimize zerre kadar saygıları yok." , "basının bir bölümü üç gündür soma acımızı tıpkı gezi olaylarında yaptıkları alçaklık gibi toplum barışını bozacak biçimde veriyor.basın!!!!!" , "bazı ölü soyucular ve kimi kazmalar ne yazsak anlatamıyorlar.onlar için ne kadar şehit çıkarsa o kadar bu alçaklara adeta fırsat doğacak.abv" , "dünyada hiç bir ülkede bu tür toplumu deriden sarsan olaylar aralıksız 24sat canlı yayınla verilmez.sorumlu basın böyle zamanda anlaşılır." . ** burhan kuzu, bu tweet'lerine tepki gösterenlere de ''h... s....'' yazarak tepki verdi.
    • beşir atalay: "soma'da hükümeti protesto edenler yakınlarını kaybedenler değil". .
    • başbakan başdanışmanı yalçın akdoğan: "araçları tekmeleyen ve ekibi linç etmek isteyenlere karşı yusuf yerkel’in kendini savunması çok farklı şekilde yansıtılmıştır" .
    • yeni akit genel yayın koordinatörü hasan karakaya: "o adam, işçi yakını filan değil, istanbul’dan soma’ya eylem için gelen tgb’li bir provokatörden başkası değil, tgb’li bir provokatör olunca tekmelenmesi mi gerekir? bazen gerekir!.. ziya paşa öyle der ya; “nush ile uslanmayanı, etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. tekmelerine sağlık!.." dedi.
    • fransa'da yayınlanan komedi programı 'les guignols de l'ınfo'da soma faciasında ölen madenciler için kullanılan ifadeler büyük tepki topladı.
    • latif erdoğan: " sn. başbakan'ın yaptığı kasıtlı bir darp değil, savunma refleksli bir hareket. neticede o da can taşıyan bir insan.." .
    • hüseyin çelik: "fakirlere dağıtılan kömürleri zenginler çıkarsın. böyle bir şey olabilir mi? eskiden bunlar kazma kürekle yapılan şeylerdir. soma’dakinde de bunlar var. fakirlere kömür dağıtılıyor bunları zengin çıkarsın diye mantık olamaz." *
    • enerji bakanı taner yıldız: madende kaç kişi kaldığını soran gazetecilere "299-300 maksimum 302 işçi kardeşimizi kaybetmiş olarak kapatırız" dedi.*
    • sabah yazarı engin ardıç: “ateş düştüğü yeri yakar, madende kocasını kaybetmiş köylü kadının acısını sosyete orospusu anlayamaz, anlamış gibiyi oynar.” .
    • bir polis: 15 mayıs gecesi kadıköy’deki protestolar esnasında cama çıkıp polise “artık gaz atmayın” diyen kadına polis "yansın çocuğun, kör olsun" diye cevap verdi. .
    • posta yazarı yazgülü aldoğan: “onlar ne şehit ne gazi kar yoluna gitti niyazi” . - aldoğan tepkiler üzerine yaptığı açıklamada “şehit olana sevinilir! arkasından ağlamak, üzülmek, dövünmek ayıptır. şehit denince akan sular durur, kadere razı olunur, gurur duyulur. şehitliğin ne olduğunu ben çok iyi bilirim.” dedi.
    • hürriyet yazarı yılmaz özdil: “dolayısıyla burda başbakana ben katılıyorum, yani bu olan biten gayet normaldir hatta müstehaktır bile denilebilir. türkiye tayyip erdoğan'la layığını bulmuştur. bana göre hepimizi daha büyük facialar da beklemektedir.” – özdil daha sonra kendisine iftira atıldığını söyledi. kırıkkale’li bir yurttaş özdil hakkında suç duyurusunda bulundu.
    • yeni akit yazarı hasan karakaya: “hürriyet’te yılmaz özdil gibi bir faşist ve onu destekleyen ertuğrul özkök gibi gizli bir eşcinsel var!” .
    • yeni akit yazarı ali karahasanoğlu: “derin operasyoncuların, a planı, b planı, c planı olmaz mı? a planı gezi isyanı.. b planı 17 aralık operasyonu.. c planı da, soma’da infiale sebep olacak büyük sayıda ölümler” .

örnek davranışlar
    • galatasaray sk, futbol takımının yapacağı özel maçın gelirini soma katliamı kurbanlarının yakınlarına bağışlama kararı aldı.
    • beşiktaş jk, 17 mayıs günü oynayacağı gençlerbirliği maçının hasılatını soma'ya bağışlama kararı aldı.
    • fenerbahçe sk, somalı 100 öğrencinin 5 yıl boyunca eğitim masraflarını karşılamak için 1 milyon 800 bin liralık bütçe ayırdı.
    • bodrum’daki işletmeciler, soma katliamı nedeniyle eğlence merkezlerini iki günlüğüne kapattı.
    • galatasaraylı futbolcular, soma'da yakınlarını kaybeden ailelere verilmek üzere 5 milyon tl topladılar.
    • beşiktaş'ın taraftar grubu çarşı, 250 kişilik grupla, soma halkına destek olmak için istanbul'dan soma'ya gitti. .
    • şanlıurfa müftüsü ihsan açık, manisa’nın soma ilçesi’ndeki maden ocağında meydana gelen patlamada yaralanan ve ambulansta "çizmemi çıkarayım mı? sedye kirlenmesin" diyen maden işçisi murat yalçın’ı bir ay sonra umreye göndereceklerini söyledi.
    • fenerbahçe sk ile beşiktaş jk, tüm geliri soma'ya bağışlanmak üzere özel maç yapma kararı aldı.
    • orhan pamuk'un kurduğu 'masumiyet müzesi' yılın avrupa müzesi ödülünü aldı. pamuk ödülü soma'daki madencilere adadı.

diğer gelişmeler
    • 14 mayıs'ta zonguldak'ın kilimli ilçesi'ne bağlı gelik beldesi'nde ruhsatsız kömür ocağında meydana gelen göçükte 1 maden işçisi öldü.
    • 16 mayıs'ta konya'nın hüyük ilçesindeki maden ocağında üzerine kaya parçası düşen iş makinesindeki 18 yaşındaki operatör tunahan gürocak hayatını kaybetti.
    • bank asya ve ing bank hayatını kaybeden madencilerin borçlarının silineceğini duyurdu. ancak tüketiciler birliği derneği antalya şube başkanı neşet gündüz, mevzuatta borç silinmediğini, borcun zaten ölüm halinde hayat sigortasından karşılandığını söyledi.
    • diyanet tarafından 16 mayıs'ta tüm camilerde okutulan cuma hutbesi'nde kader ve ecel insanoğlunun ihmal ve sorumluluğunu ortadan kaldırmadığı vurgulandı.
    • türkiye'deki madenlerde görev yapan alman uzmanlar, erken uyarı sisteminin olması halinde soma'daki facianın önlenebileceğini belirtti.
    • maden işçisi bir babanın oğlu olan eski futbolcu tümer metin, soma faciasından yaralı kurtulduktan sonra "çizmemi çıkarayım sedye kirlenmesin" diyen murat yalçın’ın borçlarını ödedi. ancak murat yalçın “tümer metin kredi borcumu ödemedi” dedi.
    • soma'da dört yıldır işçi olan aydın özdemir, 9 aylık hamile eşinin rahatsızlanması üzerine facia günü işe gitmedi ve katliamdan kıl payı kurtuldu.
    • rıza sarraf'ın yurtdışı yasağı 16 mayıs’ta kaldırıldı.
    • kuzey kore’nin başkenti pyongyang’da 23 katlı bir binanın geçtiğimiz günlerde çökmesinin ardından dün facia alanına giden bir bakanlık yetkilisi, halkın önünde eğilerek özür diledi.
    • elektrik yüksek mühendisi kemal sarı, madenlerde çok ciddi bir riskin daha giderek büyüdüğüne dikkat çekti ve "bu tür işyerlerinde kullanılması gereken 'alev almaz' elektrik malzemeleri, madenlerin yüzde 90'ında yok. bu eksiklik saatli bomba gibi.." dedi.
    • prof. ibrahim kaboğlu, “soma aihm’ye gidebilir” dedi.
    • chp manisa milletvekili özgür özel, şirkete yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar için işletmenin avukat görevlendirmediğini söyledi.
    • almanya'da nazi cinayetleri nedeniyle hitler'i sorgulayan avukat hans achim litten adına alman demokratik hukukçular derneği'nin (vdj) verdiği ödülü bu yıl, çağdaş hukukçular derneği (çhd) genel başkanı selçuk kozağaçlı'ya verildi.

bazı bilgiler
    • türkiye’de yaklaşık 400 madende, 50.000 kömür madeni işçisi var. soma holding’in madeni en büyüklerinden. tüm maden işçilerinin %12’si soma holding madeninde çalışıyordu. ve bu madende çalışan işçi kardeşlerimizin %5’ini tek bir kazada kaybettik. .

not: içeriğe katkıda bulunanlara teşekkür ederim. ben elimden geldiğince güncellemeye devam edeceğim. bu entry'yi yayınlamak isteyen kişi veya kurumlar istedikleri gibi yayınlayabilirler, benden izin almaları gerekmez.
  • "maden kazası madencinin kaderidir." desem bana küfredersiniz değil mi? bunu diyen kişi tarafından yönetiliyorsunuz.

elim olay. umarım en az can kaybı ile atlatılır.
  • 1983
    türkiye 118
    almanya 0

1987
    türkiye 8
    almanya 0

1990
    türkiye 73
    almanya 0

1992
    türkiye 263
    almanya 0

1995
    türkiye 37
    almanya 0

2002
    türkiye 17
    almanya 0

2003
    türkiye 22
    almanya 0

2004
    türkiye 64
    almanya 0

2005
    türkiye 121
    almanya 0

2006
    türkiye 79
    almanya 0

2007
    türkiye 76
    almanya 0

2008
    türkiye 66
    almanya 0

2009
    türkiye 92
    almanya 0

2010
    türkiye 105
    almanya 0

2011
    türkiye 77
    almanya 0

2012
    türkiye 61
    almanya 0

2013
    türkiye 95
    almanya 3

yıllara göre türkiye ve almanyanın maden işçisi ölümleri.

almanya madenlerinde 2013 ekim ayına kadar 40 yıllık süre zarfında hiç ölüm meydana gelmiyor. ayrıca son yasa değişikliyle birlikte 2018 yılına kadar tüm maden ocaklarının kapatılması isteniyor. bu kararın alınmasındaki neden ise 2013 yılında meydana gelen kazadaki 3 maden işçisinin ölümü.

gavur dediğiniz kafir dediğiniz adamların insan hayatına ne kadar önem verdiğini görün.

yani rte nin söylediği gibi kader değil bu.
  • bu patlamanın sebep olduğu ölümler üzerinden siyaset yapılmamalıdır, ama mısır'daki ölümler üzerinden siyaset yapılabilir.

sivas katliamı üzerinden siyaset yapılmamalıdır ama başbağlar katliamı üzerinden siyaset yapılabilir, on yılı aşkın bir süredir iktidarda olan parti eleştirilemez ama altmış yıldan fazladır tek başına iktidara gelememiş bir parti neredeyse bütün güncel ülke sorunlarından sorumlu tutulabilir...

düzelti: imla.
  • işbu entry'yi okuyan akp seçmeni varsa, sen katilsin arkadaşım. sen şu an çığlık atarak maden ocağı önünde kocasının cesedini bekleyen kadının eşinin dogrudan katilisin! chp'nin verdiği teklif kabul edilmiş ve o madenin güvenliğine el atılmış olsa, bugün bu insanlar hayatta olacaktı. başbakanın öve öve bitiremediği yandaş kömür şirketinin yasaları çiğneyerek katlettigi insanların celladı sensin akp'li.

ve sen, entry'yi okuyan diger arkadaş, etrafındaki akp'li akraba ve arkadaşlarına iyi bak. hepsi birer katil. zonguldak faciasından sonra : (bkz: güzel öldüler) diyen adama oy vermeye devam eden katiller onlar. 13 senede yapa yapa duble yol ve sonu gelmeyen inşaatlar yaptığı için (bkz: adamlar çalışıyor) diye katillere oy verenler.. 90'ların türkiye'siyle bugünü karşılaştırıp teknolojiyi sanki akp icat etmiş gibi akp'ye domalan cahil varoşlar.. benim etrafımda hiç kalmadı ama bugün itibarı ile karşıma yanlıslıkla çıkacak akp'li her şahsa katil olduğunu hatırlatacağım.

(bkz: çaldınız mı çalmadınız mı) diyorduk ya hani... bundan sonra : (bkz: öldürdünüz mü öldürmediniz mi) dir onlara sorulacak soru.

tanım mı? akp hükümetinin son cinayetidir.
  • ben bugün gördüğünüz 'bir avuç kömür için bir ömür verenlere' yazısının altında büyüdüm. ilk aldığım futbol ayakkabılarıyla o yazının bulunduğu duvarda topla paslaştım. şimdi hastaneden insanlarla konuşuyorum ve çok rahatlar. oysa ki ben çok yoğun olacağını düşünüyordum. rahat olmalarının sebebi her gelenin ölü olması. bu nasıl bir dram? bu nasıl bir acı. en az 300-400 ölü var diyor. zaten soma' da kaç aile var ki? mezbahaneler açılmış soma'da, kırkağaç'ta, akhisar'da. mezbahane hayvan kesim yeridir. ve buraya ölü insanların bedeninin koyulmasından sorumlu olan hükümetin vicdanı ne güzel bir vicdandır. ayrıca hiç kimse bilmez ki bu vefat eden insanlar işten atılma tehdidiyle seçim mitingine götürürler. otobüs otobüs işçi manisa'ya mitinge gider, madenlere sandık koyulur, ''bir partiye'' ye oy atmayan var mı diye fişlenirler. şimdi kameralarda çocukluğumun geçtiği sokaklardan ambulans geçiyor, hastanenin bitişiğindeki taksi durağının önünden ölüler taşınıyor. hayatımın sadece çocukluğunu kirletmemiştiniz, sadece o taksi durağının önündeki yolu kirletmemiştiniz, tebrik ederim.

edit: şimdi cnn'de ali amca'nın bahçesini gördüm. ali amca benim çocukluğumda hastanede yıllardır görev yapan pansumancıydı. ayrıca hastanenin bahçesini eker biçerdi. onun eriklerini, kayısılarını, dutlarını yediğimiz bahçede insanlar yakınlarından haber alamadığı için ağlıyor. size ütopya gibi gelebilir, masal gibi gelebilir ama içimdekini anlatıyorum. iyi geceler. tabi mümkünse.