şükela:  tümü | bugün soru sor
 • thy’nin a321i ile asiana havayollarının a330u nun yerde taksi esnasında çarpışması sonucu bir uçağın fin bir uçağında kanadının hasar aldığı ucuz atlatılmış kaza.

  http://m.airporthaber.com/…ynin-a321ine-carpti.html
 • olayın videosu da gelmiş.
  http://www.kokpit.aero/…a-thy-yerde-vurma-ani-video

  asiana uçağı bildiğin yolu süpürmüş gitmiş.
  thy uçağı da neden yarım push-back halinde bilinmez?
 • atatürk havaliman'ında, saat 18:00 sularında gerçekleşmiştir.

  asiana airlines'e ait airbus a330 tipi uçak taxi yaparken, türk hava yolları'nın airbus a321 tipi uçağının kuyruk kısmına kanadı ile çarptı.

  thy uçağının, ne tam olarak park halinde olduğu, ne de taxi yoluna pushback halinde olduğu görülüyor. iki durumun tam ortasında öylece bırakılmış gibi.

  https://www.cnnturk.com/…imaninda-iki-ucak-carpisti
  http://www.airporthaber.com/…in-a321ine-carpti.html
 • sigorta firmalarını meşgul edecek temastır.
 • umarım uçakların kazadan sonra servisi iyi yapılır.. bundan yıllar önce kuyruğu yere çarpıp kimse tarafından umursanmayan sonra da 500 kişinin öldüğü kazanın aynısı umarım 10 yıl sonra bu uçaklardan birinde yaşanmaz...
  (bkz: 12 ağustos 1985 japonya uçak kazası)
 • şimdi videonun çekildiği açıdan net gözükmüyor ama thy a321 mi tam park pozisyonunda değil yoksa asiana a330 mu taxi yolundan sapmış?

  her ne şekilde olursa olsun ground traffic control ne halt ediyor? ulan bi dur hold position de bir şey de göz göre göre biçmiş kuyruğu.
 • videodan izlediğim kadarıyla thy uçağı çok geride park etmiş yer varken yola park edeydin amk
 • haberini ilk gördüğümde aklıma havacılık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük faciası olan tenerife havalimanında 1977 yılında gerçekleşen panam - klm uçak kazasını getirmiş, çok ama çok ucuz atlatılmış bir kazadır.
  (bkz: tenerife faciası)
  net veriler ortaya çıkarsa edit gelebilir. ilk haberi okuduğum sitede her iki uçağında seferden dönüp park pozisyonuna ilerlediği yazarken son durumda thy uçağının ercan havalimanı kalkışı için push-back yaptığı söyleniyor. malum hepsi farklı şeyleri işaret eder. neyse ki yakıt depolarının patlaması vs gibi daha büyük bir kazayla sonuçlanmamış. bütün havacılara geçmiş olsun. emniyetli, iyi uçuşlarınız olsun.
  edit: thy yetkilisinden gelen açıklama eklendi.
  --- spoiler ---

  “güney koreli havayolu şirketi asiana airlines'ın oz551 sefer sayısı ile istanbul atatürk havalimanı’na iniş yapan airbus a330-300 tipi uçağı, atatürk havalimanı dış hatlar terminali'ndeki 218 numaralı köprüde bulunan türk hava yollarının istanbul- ercan havalimanı seferinden dönen tc-jmm kuyruk tescilli airbus a321 tipi uçağımızın kuyruğuna çarpmıştır. çarpma sonucu, her iki havayolunun yolcularında herhangi bir yaralanma söz konusu olmamıştır, uçaklarda maddi hasar meydana gelmiştir”
  --- spoiler ---
  tc - jmm körüğe yanaşmak üzereymiş, muhtemelen bir uygunsuzluk oluşmuş ve son hamlesini yapmamış. asiana uçağının kaptanları kuleden taxi için izin alıp yürümüş. fakat dış şartların sürekli gözlenmesi, durumsal farkındalığın yüksek olması gerekirdi. neyse geçmiş olsun.
 • a321'in önünde tug yok, sagi solu uygun degil, nasil pushback te ben anlamadim, park pozisyonuna geliyor desek hareket etmiyor. a330'un pilotu da hiç mi bisey görmedi kuyrugu biçmis resmen, kavurma yapicak milleti.
  çok çok ucuz atlatilmis, geçmis olsun hepsine...
 • kule konuşma kayıtları internete düşmüş olan kazadır:
  https://youtu.be/v0zspwjlvxu