şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın kardeşinin başına gelen vahim olay. aynen aktarıyorum. dün gece yaşanmış bir olaydır.

daha 18 yaşındaki kardeşim bugün çok ayrı bir olay yaşadı. hala durumun stresi ve korkusu altında. malum saat 23:30 dan sonra otobüs bulmak neredeyse imkansız. o da şehir dışından gelen arkadaşıyla senede bir eğlenmek için dışarı çıktı, uber çağırdı kadıköy haldun taner sahnesi önüne (bu kısma kadar ben de tanık oldum). sonrasında otomatik kapısı olan bir araç gelmiş, ancak şanslarına kapı kapanmamış. iş bankası dönüşüne kadar denemişler olmamış. en son şoför arabayı kapatmış kontaktan ve manual olarak kapatmaya çalışmışlar, istop ettire ettire çalıştırıp kapatmayı denedmişler. bu sırada iş bankası kavşağındaki taksi durağındaki taksiciler açık kapılı uber'in içine atlayıp uber şoförünu darp etmeye başlamışlar (ki aracın uber aracı olup olmadığını nasıl anladıklarını hala düşünüyoruz.). sol kapı, sağ kapı ve aracın misafir kapısı kısmından şoföre vurmaya başlamışlar arkaya giren birkaç şoförde çocuklara "inin lan aşağı", "anasını siktim o içindekilerin de" diyerek içeri dalmışlar. şapkalı göbekli bir dayı aracın içerisine girmiş ve onları tehdit ederken ve şoföre vurup dark ederken gözlüklü bıyıklı kilolu biri "kalkın siktirin gidin lan burdan inin lan aşağı siz de!" diyerek onları da araçtan zorla indirmeye çalışmışlar (adama bakın, nasıl bir haktır ki bu başkasının özgürlüğüne, başka insanlara kendi mallarıymışçasına küfür edip, emir telakki edebiliyorlar). tam o sırada çevreden yada duraktan birkaç kişi şoför kapısından içeri atlayanı tutmuşlar. şoför o an gaza basmış ve uzaklaşmış.

ve kardeşim şu an gayet korkmuş halde ve diyor şu ki; "bu araç turist taşıyan bir vito da olabilirdi, tur şirketleri de havaalanlarında gördüyseniz siyah ve siyah cam filmli oluyorlar. ülkeye ilk kez gelen bir turist bunu yaşamış da olabilirdi. taksıler bu kadar dürüst ve kaliteli iş yaptı da biz mi kullanmadık? 6 kişi taksiye binmeye çalışsak almazlar. trafikte ekstra fiyat çıkartırlar taksimetreden dolayı. üstüne üstlük bu uber hizmetini kullananlara dahil ölümüne saldıracaklardı adam gaza basıp gitmese."
  • bu kadar azdı mı bunlar ?
    şoförle bir husumetleri yoksa uber bunlara fena koymuş demektir.
  • uber'in ne olduğunu bilmiyorum ama taksicilerin bir kısmının o.çocuğu olduğunu biliyorum.
  • insanda uber kullanma isteği yaratan olaydır.

istanbul'un taksileriyle sayılmayacak kadar çok, hatta polistik olacak kadar çok sorun yaşayıp da hiçbir şikayetimden sonuç alamamış biri olarak uber'ın yarattığı rekabetten son derece memnunum. henüz hiç kullanmadım ama bundan sonra özellikle geceleri tek seçeneğim olacak. bu kadar saldırganlaştıklarına göre bayağı canları yanmış olmalı, biraz daha canlarını yakmak boynumun borcudur.
  • köpek bir insanı ısırdığında haber değeri taşımaz, insan köpeği ısırınca haber değeri taşır.
    bu olay haber değeri taşımıyor malesef bu ülkede.malesef alıştık herşeye.
  • şaşırtıcı olmayan rezalettir. 20 yıldır aynı mahallede otururum. kendi mahallemin taksi durağındaki taksilerden başkasına binmem. hiçbir kriteri olmayan bir meslek taksici. nerde ipsiz sapsız serseri iş bulamamış eleman özellikle gece vardiyasında taksici olarak çalışıyor. ne ayarları var ne saygıları. tek amaçları yolcuyu gidebileceği yere en uzun hangi noktadan götürebilirimi hesaplayarak önüne geleni yolmak. sözüm eskiden kalma 15-20 yıllık taksicilere değil. onlar bu işi meslek olarak yapıyorlardı, hala da öyleler. ama yeni yetme pezevenklerin doluştuğu toplama taksi duraklarından uzak durun. uber'e güvenin.
  • recepin taksicileri gücü reislerinden alıyorlar.
  • geçen bindiğim taksi de bana tehdit eder gibi uber kullanma, arkadaşlarına da söyle kullanmasın falan dedi. bi de ses kaydı dinletti uber şöförleri aralarında organize mi oluyor ne, arabaya sopa falan alın diyorlardı. pek inanmadım ses kaydına ama bir gerçek var ki (bkz: orospu çocuğu taksici)