şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tanzim satışlarda oluşan kuyruklardaki insanları tarif eden güzel bir yazı.

--- spoiler ---

son günlerin sohbet konusu ‘tanzim satış’la ilgili haberleri okurken, istanbul gaziosmanpaşa’daki belediye aracının önündeki kuyruğu gösteren fotoğraf dikkatimi çekti. gaziosmanpaşa ilçesinin merkezi, taşlıtarla’da çekilmiş. hemen belediye binasının önündeki alanda. sağ çaprazında bir cami görünüyor. sağında solunda çirkin binalar. kuyrukta bekleyen erkekler ve kadınlar. kaç kişi dikkat eder böyle fotoğraflara? herhalde pek az. fakat o fotoğraf neredeyse yarım yüzyıllık ömrünüzün önemlice bir kısmıysa, ister istemez bakıyorsunuz ayrıntılarına. yoksul insanların, bir iki kilo sebze için oluşturduğu kuyruğa.

kim mi bu insanlar? tahmin ediyorum, çoğunluğu iktidara oy vermiştir. akp’lidir. ve yine tahmin ediyorum, önümüzdeki belediye seçiminde de verecekler. yaşı tutanlar, 12 eylül’de kenan evren’i desteklemiştir canhıraş. tutmayanların da, yakınları alkışlamıştır paşalarını. 12 eylül sonrasında, herhalde daha çok özal ve demirel’e, sonrasında bir kısmı refah partisi’ne destek olmuştur. faili meçhulleri umursamışlar mıdır? sanmam. haksız yere cezaevinde yatanları, işkence görenleri? hayır, dert etmemişlerdir. bugün idam cezası oylansa, herhalde çoğu ‘evet’ der. bizim mahallenin insanları.

...

o kuyruktaki insanların bir kısmı, bu satırların yazarı ve sevdikleri yok olsa, sevinir ya da umursamaz. ve o kuyruktaki insanların tümü, bu satırların yazarı kadar insanca yaşamak istiyor. hepsi bu.

yoksulluk, insanların içine hapsedildiği, olabilecek en aşağılık, en alçak, en acımasız hücre…

--- spoiler ---

yazara saygımdan dolayı tamamını burada paylaşmak istemiyorum. yazının tamamını okumak isteyenler linkten okuyabilir:
    http://www.diken.com.tr/kuyruktakiler/