• 30 kuruşluk maske dağıtmayı beceremeyen liyakatsiz ordusundan ne bekliyorduk ki...

millete %50 koruma oranına sahip aşıyı destansı şekilde ittireceklerdi, ama o da ne, o dandik aşınında tamamı yok ortada.

turkish cargo ambarında 640.000 adet geldi. nerde geri kalan 2.360.000 adet aşı?

sadece alnı secde görüyor diye, ki o da palavradan, seni yönetmeleri için oy basarsan olacağı budur...
  • normal şartlarda; herhangi bir aşının, kullandığınız aspirinden daha yüksek oranda bir yan etki olasılığı olmadığını öncelikle bilmek gerekiyor..

kısacası, herhangi bir ağrı kesici ya da aspirin içtiniz diye beyin kanaması geçirip ölmenizle, herhangi bir aşının yan etkisi sonucu ağır bir zarar görmeniz arasında hiçbir fark yok. ilaçların prospektüsünde, on binde bir, binde bir vs olasılıkla yazan; ölüm, felç, beyin kanaması vs gibi ağır zararları bir taraflarından attıklarını sanıyor sanırım halkımız..

halbuki o ilaçların gerçekten de o zararları verdiği insanlar olduğunu kabul etmek gerek..

sözün özü; aşı ve ilaç karşıtlığı dünya üzerindeki en geri zekalıca hareketlerin başında gelmektedir. sadece son 60 senede insan ömrü ortalaması 35-40 yıl uzadı. bunun tek sebebi de modern tıptaki gelişmeler ve bunun sonucunda ortaya çıkarılan ilaçlar ve aşılardır. demek istediğim son derece kısa ve öz, elinizde aşı varsa bunu olmamak mantıksızdır..

gel gör ki ülkedeki güven bunalımı öyle bir raddeye ulaştı ki insanlar haklı olarak, bu kadar aleni bir fayda imkanından bile korkuyor ya doğru değilse diye..

üstüne de her gün, dünya'nın önde gelen ülkelerinin ürettiği diğer aşıları bazı "seçkin" tiplerin, denek olduğu iddiasıyla şakır şakır yaptırdığını görüyor, yine aynı insanlar. ne diyeyim ben şimdi buna? kimi neyle suçlayayım cidden bilemiyorum..

şu anda insanların ilk aşıyı ben olacağım diye birbirini ezmesi gerekirken, büyük bir çoğunluk -benim çevremde de olmak üzere- aşı olmayacağım demekte..

bir süreç ancak bu kadar rezalet yönetilebilirdi gerçekten de..

edit: bakın ben sizin kör cehaletinizi tek tek aydınlatmak zorunda değilim. elinizin altında internet var, bi' zahmet arayıp bulun modern tıbbın gelişimini ve insanlığa etkisini..
  • firma faz3 çalışmasının raporunu çıkarmadan biz onay verdik hadi bakalım.
  • ağır vakalarda %100,
    orta ve yüksek semptomlu vakalarda %78 başarı oranı bulunan aşıya verilen onaydır.

artık sıktınız.
    amacınız ne, probleminiz ne bilmiyorum. yalan haber yapmak, insanları aşıya karşı kışkırtmak size ne katacak bilmiyorum.

ama ne benim, ne ülke ekonomisinin daha fazla evde kalacak gücü, direnci kalmadı. siz, 5 sene daha evlere hapis kalalım istiyorsanız, allah hepinizin belasını versin. eğer istemiyorsanız da, bu aşıyla ilgili palavra bilgileri yayarak ne amaçlıyorsunuz gelin yazın şuranın altına.

%50 ihtimal, aşının "hafif semptomları" giderme oranıdır. odaklanılan bir konu da değildir bu semptomlar. bu aşıyı olursanız, yoğun bakıma girmiyorsunuz. bu kadar basit. daha neyi anlamanız gerekiyor?
  • çok şey bekliyorsunuz söyliyeyim. özellikle tüm ülkelerde vaka sıfır olsa bile bizde bitmez çünkü mis gibi bahane.
    ekonomi, işsizlik, eğitim, hukuk tüm bunların tek bahanesi var pandemi.
    açım diyor pandemi
    işsizim diyor pandemi
    çocuğum okuyamıyor pandemi
    hakkımı alamıyorum pandemi.
    tüm dertlere çek bir pandemi hop çözüldü. bitirir mi?
  • sıra gelsin, derhal gidip aşımı olacağım. skimde degil, maske falan takmak istemiyorum artik. yeter lan. bitsin gitsin şu lanet hastalik.
  • "radyasyon falan yok çay da" diyerek canlı yayında ingiliz çayı içen bakan,

ankara'nın suyunda zehir yok diyerek, musluk suyu diye damacana su içen belediye başkanı,

aşı güvenilir diyerek canlı yayında çin(?)!) aşısı olan bakan.

fıtrat değişir sanma. bu kan yine o kandır.
  • şimdi yan bastık , aşı olan sağlık çalışanı fenalaştı haberine özel hayatın gizliği geregi yayin yasagı getirildi ..
  • türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumunun değilde cumhurbaşkanımızın onay verdiği aşı desek daha doğru olur bence.
  • sağlık çalışanları ve 65 yaş üzeri kronik rahatsızlığı olanlar öncelikli kategori. bu kesimin toplamı zaten 3 milyon aşıya kafa kafaya yetiyor.

hadi diyelim aşı harbiden 10 numara 5 yıldız (kaldı ki değil) 81 milyon nüfuslu ülkede kalan 79.5 milyon insana ne zaman aşı yapılacak? en az 150 milyon doz aşı lazım bunun için. yine bir uygulama yapılmış, "aşıla" beni diye size sıra gelecek mi, ne zaman aşı takvimine dahil olacaksınız, o söyleyecekmiş. maske hikayesi gibi. gelmez o aşı sırası.
hesabın var mı? giriş yap