şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
 • vay anası, 160 milyon aşı gerekirken 3 milyon aşıyı savunan, % 50 başarılı olduğu , 3 fazı yani 60-65 yaş üstündekilerde etkisi belir olmayan aşıyı savunanlar var. sanki bu bir lütuf. bu ülke insanı iyi yaşamın hayalini bile kuramıyor. iyi yaşamı kendine hak görmeyen bu vatandaşa bu yapılan az bile. 2800 tl asgari ücretle bile geçinilir diyen lüksü, konforu geçtim, temel ihtiyaçlarını karşılamayan bir ücrete bile şükür çeken bir halka bu yapılanlar az bile.
 • covid-19'dan ölenlerin %99'u yaşlılar iken neden öncelik yaşlılara değilde sağlık çalışanlarına veriliyor? tamam onlar virüs ile içli dışlılar ama genelde ölen yaşlılar. önceliğin yaşlılarda olması gerekmiyor mu? aşıyı önce sağlık çalışanlarına yapıp test mi edecekler?
 • bi halta yaramayacak aşı. aktroller can hıraş savunur ama nereye kadar ? biontech veya oxfordun aşısı 6 ay sonra getirilmeye başlanana kadar savunur sonra da unutulur gider.
 • çok şey bekliyorsunuz söyliyeyim. özellikle tüm ülkelerde vaka sıfır olsa bile bizde bitmez çünkü mis gibi bahane.
  ekonomi, işsizlik, eğitim, hukuk tüm bunların tek bahanesi var pandemi.
  açım diyor pandemi
  işsizim diyor pandemi
  çocuğum okuyamıyor pandemi
  hakkımı alamıyorum pandemi.
  tüm dertlere çek bir pandemi hop çözüldü. bitirir mi?
 • ağır vakalarda %100,
  orta ve yüksek semptomlu vakalarda %78 başarı oranı bulunan aşıya verilen onaydır.

  artık sıktınız.
  amacınız ne, probleminiz ne bilmiyorum. yalan haber yapmak, insanları aşıya karşı kışkırtmak size ne katacak bilmiyorum.

  ama ne benim, ne ülke ekonomisinin daha fazla evde kalacak gücü, direnci kalmadı. siz, 5 sene daha evlere hapis kalalım istiyorsanız, allah hepinizin belasını versin. eğer istemiyorsanız da, bu aşıyla ilgili palavra bilgileri yayarak ne amaçlıyorsunuz gelin yazın şuranın altına.

  %50 ihtimal, aşının "hafif semptomları" giderme oranıdır. odaklanılan bir konu da değildir bu semptomlar. bu aşıyı olursanız, yoğun bakıma girmiyorsunuz. bu kadar basit. daha neyi anlamanız gerekiyor?
 • aşıya çin’de denek bulunamamış. denekleri türk ve brezilyalı. ekstra olarak çin’de bu aşı yerine sinopharm aşısı kullanılıyor.

  + çinliler, türk ve müslüman düşmanı.
 • ben en azından normal halktan biri olarak şu soruların cevabını bekliyorum.

  1. bu aşı için faz 3 çalışmalarının acil kullanım onayı için gereken ön değerlendirme çalışmaları yayımlandı ve bağımsız kuruluşlar tarafından incelendi mi? hayır diye biliyorum. hatta türkiye'de yapılan faz 3 çalışmasının sonuçları dahi henüz yayınlanmadı, aksini bilen varsa seve seve buraya ilgili linki eklerim.

  2. bu aşının her yerde konuşulan brezilya faz3 çalışmalarındaki ara sonuçlarda gösterdiği semptom göstermeyenlerdeki 50%, hafif hastalık geçirenlerde 78% ve ağır hastalık geçirenlerdeki 100% etkinlik oranı diğer aşılarla karşılaştırıldı mı?

  3. bu aşının semptom göstermeyenlerdeki 50% koruyuculuk oranı, toplum bağışıklığı açısından değerlendirildi mi? aşı olduktan sonra rahatlayıp maske mesafe vs takmayacak insanların, temaslı olma durumlarında, aslında covid pozitif olma ama semptom göstermeme ihtimali 50% olacaksa, bu insanların başkalarına bulaştırma ihtimali olmayacak mı?

  aşı karşıtı değilim, bu aşıyı da ben de olurum sırma gelince aileme de olmalarını söylerim. ama daha iyi seçenekler var mıydı, varsa neden kaçırdık? bunları merak ediyorum.
 • bugün itibarıyla sağlık çalışanlarına aşı uygulanmaya başlamıştır. sabah saatlerinde eşimde aşı oldu bir an önce birçok kesimin toplumun en az %50 sinin aşı olmasını dilerim çünkü gerçekten psikolojimiz bozuluyor evde kalmaktan korkmaktan belirsizlikten işsizlikten fakirlikten alım gücümüzün düşmesinden umutsuzluktan dolayı gerçekten psikolojimiz bozuluyor.