şükela:  tümü | bugün
 • çekilin ben şerlok'um.

  gelin basitten karmaşığa doğru çözümleme yapalım:

  öncelikle her şeyden önce eve giriliş zamanı önemli.

  eve giren şahıs evde kimsenin olmayacağı bir zamanda girdiği için ev hanımının ne zaman evden çıkacağını bilen biri olması lazım. dolayısıyla hırsız kesinlikle ev ahalisinin tanıdığı biri. şüpheliler:

  ev ahalisi, aynı kattaki komşular, kapıcı ve yazarın kendisi ile annesi ve bebek.

  olası şüphelileri not ettikten sonra olayın içeriğini inceleyelim.

  iki unsur var:

  oyuncak bebek ile oluşturulan sembol ve yarım yamalak çalınan bir miktar para.

  burada bir tezatlık var. amacınız aileye bir mesaj vermek ise para çalmanız mantıksız bir davranış, hele ki bir de parayı yarım yamalak çalıyorsanız. yok eğer amacınız hırsızlık yapmak ise (ki hırsızlığın temel mantığı yükte hafif, pahada ağır ne varsa cepleyip götürmektir.) neden daha fazla para çalabilecekken paranın bir kısmını orada bırakıp boş yere sembol oluşturuyorsunuz?

  buradan benim vardığım sonuç şöyle:

  oyuncak bebek tamamen dikkatleri çalınan paradan uzaklaştırmak için yapılmış bir hareket. çünkü bebeğe ait olan kıymetli takıların ve paranın dokunulmamış olması şahsın paraya ihtiyacının olduğunu fakat bebeğin parasını almanın ona doğru gelmediğini gösterir. böylelikle anlıyoruz ki suçlu %100 ailenin tanıdığı biri.

  şüpheli listesini tekrar gözden geçirecek olursak kapıcıyı ve komşuları rahatlıkla listeden çıkarabiliriz. çünkü yukarıda bahsettiğim davranış biçimi ancak bebek ile yakın akraba olabilecek veya bebeğin annesi babası olabilecek birinin sergileyeceği bir davranış. bebeğin içine çaki kaçmamış ise bebeği de listeden çıkarabiliriz.

  geriye kim kaldı: bebeğin annesi ve babası, yazar ve yazarın annesi.

  şimdi gelelim zurnanın zört dediği yere:

  oyuncak bebeğin bir şeyi sembolize ettiği fikrini kim ortaya attı?

  iddia ediyorum biri bunu diğer fertlere söylememiş olsaydı bir allah'ın kulu böyle bir şeyin farkına varmazdı.

  dolayısı ile oyuncak bebeğin bir şeyi sembolize ettiğini ilk düşünüp diğer aile fertlerine söyleyen kimse hırsız odur.

  olayın ise aşağı yukarı şöyle geliştiğini tahmin ediyorum:

  x şahsı kumarda, uyuşturucuda veya herhangi bir işte ekonomik batağa girer.

  x şahsı ihtiyacı olan paranın nerede olduğunu bilir. kimsenin evde olmadığı bir anda parayı çalar fakat bebeğin parasına dokunmaya gönlü el vermez. ekonomik batağının bir yerden duyulma riski olabileceği için şüpheli durumuna düşmemek adına oyuncak bebek ve kokulu taş sahnesini hazırlar. ardından olay patlak verir. herkes hırsızı ararken hırsız miami'de latin amerikalı kızlar ile parayı çatır çutur yer.

  yazarın annesinin yaşı gereği böyle bir olayı organize edecek tempoyu kaldıramayacağını düşünüyorum ve listeden siliyorum. geriye kaldı üç kişi:

  yazar, ablası, eniştesi.

  eğer yazar yakalanmak isteyen ruh hastası süper zeki bir villain değil ise kendi kendini ifşa etmeyeceğinden yazarı da listeden siliyorum.

  geriye kaldı iki kişi. bebeğin anası ve babası.

  kendileri ile bire bir görüşme imkanım olmayacağı için muhakemeyi yazara bırakıyorum. ya ablan gün parasını mango'da indirimde yedikten sonra paraya sıkıştı kocası öğrenip kızmasın diye dümen kurdu. ya da enişten pokerde blöfe oturdu, topuğuna sıkmasınlar diye bu tezgahı kurdu.

  ikisinin de telefonlarını kurcala, eğer ablan evden çıkmadan önce enişten ile görüşme yapmış ise enişten ablanın evden çıkacağı zamanı çözüp ona göre eve girmiştir. böyle bir şey yok ise ablan eve döner dönmez bu işi yapıp size "evi soymuşlar" diye haber vermiş olabilir. daha fazla detay varsa yeşillendirebilirsiniz.

  watson pipomu getir adıyaman tütünü aldım onu denicem.*
 • (bkz: hırsızlık yapıp gelip sözlükte başlık açmak)

  o kadar bariz yazar arkadaş suçlu ki o kadar olur. olayı anlattığı her cümlede bunu gösteriyor. hırsızı övme ne kadar da profesyonel diye betimleme v.s v.s her cümlede yakayı ele veriyor. anladık eldiven kullandın *, biraz da işin içine gizem kattın ki bu gizemleri bilerek ortaya çıkarıp üstünde duruyorsun yoksa kimse sallamaz türkiyede bu tür şeyleri*.

  kapıyı ablan yarım saat çıkıp inecem zaten diye açık bırakmış. bunu herhangi bir kişinin bilme ihtimali yok. ablan ve senin dışında. karşı komşu görse bile buna cesaret edemez. ne zaman geleceği belli değil çünkü. bunlar sadece fiziksel detaylar psikolojik olarak ise zaten anlatım kendini ele veriyor.

  gidip teslim meslim olma biraz daha çalış belki bir şeyler olur senden.

  ayrıca bu hırsızlığı yapan kişi şunu da yaptı aile toplandığı sıralar da, "bu polisler de nerde kaldı , zaten zamanın da gelmezler, gelseler bile hiç bir işe yaramazlar" diye diye doldurdu aileyi sanki polislere çok sinirliymiş gibi gözükerek *
 • neden bilmiyorum, okumaya başladığımda aklıma the curious incident of the dog in the night-time kitabını getiren, kokulu taş meselesinde de iyice pekiştiren mesaj..

  hırsız, otizmli biri olabilir arkadaşlar.. değilse, otizme dikkat çekmek amaçlı biri de olabilir.. belki her ikisi birdendir, ancak olmayabilir de.. gel gelelim, hırsız da bir insandır nihayetinde..

  çok şeyabmayın..
 • hırsız abla olabilir. zaten berabersiniz 25 dakika için ne demeye zaten o ana kadar beraber olduğun kişinin evine gidersin...
  abla kredi kartını şişirince son çare ihtiyacı kadar olanı hacılamış. annenin de durumdan haberi olabilir.
  polis felan işe karıştırılmamış belli ki hırsız içeriden biri. ya da böyle bir olay hiç yaşanmadı.
 • hep bu lafı söylemek istemiştim:

  (bkz: pics or it didn't happen)

  bebeğin fotoyu diyorum.
 • dikkat dağıtıp yakalanma riskini düşürme ihtimali de geldi bi an aklıma olur mu belki olur
 • serin hikaye başlığı açan troll ve ilgi çekmeye çalışıyor zira olay döngüsü hatalarla dolu unutmayın kusursuz hırsızlık yoktur ehe
 • hırsızın kim olduğunu hepimiz biliyoruz ve başlığı görünce aklımıza o geldi. olaya gelecek olursak, paraları hacılayıp sözlükte entry kasan bir adet yazar barındıran olaydır. bebekmiş, kokulu taşmış. çakal seni.
 • daha dün tnrıyla konuşan yazar kardeşimizin başına gelmiştir. tanrıya hem dua etmesi ve işe yaramasıyla tanrının deist bir kullanım olan "evrenin ulu mimari" demesi kadar çelişki barındırır ama neyse geçmiş olsun diyelim adettendir.

  gerçekse de hırsız sen veya ablansınız
 • "bir bitmedin hıamına" dediğim trol yazarin bir yerinden uydurduğu hikayedir. yakin zamanda, ayni yerinden uydurduğu bir diğer hikayesi icin aşağıya buyrun
  (bkz: 12 şubat 2017 sur'un ikinci kez üflenmesi)

hesabın var mı? giriş yap