*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sağlık bakanı fahrettin koca'nın açıkladığı zam ya da 'güncelleme'...

  söylediklerine göre; şimdiki ilaç fiyatları 2.6934 euro'dan hesaplanıyormuş.

  reuters'ın haberi şu şekilde:

  ilaç fiyatlarının belirlenmesinde baz alınacak euro değerinde, zam oranının yüzde 26.4 olarak uygulanmasına karar verildi.

  ilaçların fiyatlandırılmasında euro değeri mevcut durumda 2.6934 tl olarak uygulanıyordu.

  sağlık bakanı fahrettin koca açıklamasında, "sektörle geldiğimiz noktada biz bu yıl için 19 şubat'tan sonra uygulanmak üzere bir sabit oranda anlaşmış olduk. ortalama euro kuru yüzde 70 ile çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60 olarak uygulayıp, bu yılki zam oranını 26.4 olarak uygulanmasına hep birlikte karar verdik" dedi.

  türkiye'de ilaç fiyatlarının belirlenmesinde "referans fiyat" sistemi kullanılıyor. buna göre, ilaçların ecza deposuna satış fiyatının belirlenmesinde, avrupa birliği'nde referans alınan beş ülkedeki en düşük satış fiyatını euro cinsinden referans kabul ediyor. fiyat değerlendirme komisyonu her yılın ilk 45 günü içerisinde toplanarak fiyatlandırmada kullanılacak euro değerini ilan ediyor.

  komisyon'un geçen yıl ilan ettiği euro değeri 2.6934 tl idi. reel euro/tl kuru, 2018 yılında 8.21'in üzerine çıkarak gördüğü tarihi zirvenin ardından şu anda 5.94 seviyelerinde bulunuyor. ilaç firmaları fiyatlandırmada baz alınan euro kurunun reel kurun çok altında kalmış olması nedeniyle hammadde tedarikinde bile zorlanır duruma geldiklerini belirtiyordu. tl'deki değer kaybına bağlı artan maliyetler nedeniyle bazı ilaçların üretimi ve ithalatında sıkıntı yaşanmasının yanı sıra, ilaç fiyatlarında artış yapılacağı beklentisinin de etkisiyle son haftalarda piyasada çok sayıda ilacın bulunmasında da zorluk yaşanıyordu.
 • sağlık bakanı açıklamasıdır.

  durmak yok zamma devam.

  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…ldu-223531h.htm
 • ilaç bulunabilirliğinin artması için gelmesi gerekiyordu. ilaç dolar karşısında çok ucuz kaldığı için firmalar türkiye'ye ilaç göndermiyordu.

  edit: piyasadaki ilacın %80'den fazlasını devlet alıyor zaten. vatandaş para ödemiyor. dolayısı ile cebinden ilaç alan kesim hariç vatandaş pek etkilenmeyecek. tabi muayene ücretine vs. zam yapmazlarsa.
 • tanzim satisa baslayin hemen.

  (bkz: svihs)
 • bünyenimizi hastalıklara karşı güçlendirecek şekilde zamcık yapan hükümetimize teşekkürler.

  artık ilaçsız tedavi zamanı.
 • 19 şubat 2019 tarihinden itibaren %26.4 zam uygulanacak
  haber link
  (bkz: tanzim satışı: ilaç )
 • ilaç bulunabilirliğini artıracak, ilaç alınabilirliğini azaltacak gelişme.

  buğdayın bile ithal edildiği, patlıcan almak için kuyruğa girilen ülkemizde bir yıl sonra ilaçların ne kadarının bulunabileceğini, bulunabilenlerinin nasıl alınabileceğini düşündükçe insan korkuyor.
 • sistem otomatik olarak yapıyordur.

  (bkz: zamları otomatik sistem yapıyor biz yapmıyoruz)
 • bu adamlar ciddi ciddi milletin aklıyla dalga geçiyorlar.

  asgari maaşa zam mam yapılmadı, üstüne üstlük 1600 lira olan eski maaş o zamanın 1300 lirasına kadar düştü. utanın.
 • eczacılık sektörüne ciddi etkileri olabilir.