şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayın sağlık bakanımız fahrettin koca'nın zamdemek yasak olduğu için verdiği beyan.

  ekonomide dış güçler* e karşı verdiğimiz bu savaşta bu kura dayanamadık ve %26,4 güncellemişler.
 • zaten güncellenmiş fiyatlardan almıyor muyduk biz ilaçları?

  güncellemeye yeni bir güncelleme gelmiş anlaşılan,

  (bkz: zam değil güncelleme)
  (bkz: zam değil yeniden değerlendirme)
 • muhtemelen sabit kur satış süresi sona erdi, ilaç satan firma yeni sözleşmede sabit kur istemiyor, güncel kur istiyor.
 • ilaçta kur her sene 'bir kere' güncellenir. iki sene önce bir sene önceki kur ortalamasının %70i alınır şeklinde bir kararname çıkmıştı, geçen sene buna uyulmadı ve geçici bir madde ile zam %15'de tutuldu. bu sene de kararnameyi geçen senenin %60ı olarak değiştirdiler ve şu an konuşulan zam geçerli oldu, yani sabit kur devam etmektedir, ilaç kuru şu anda 3.40 civarına gelmiştir. genel kanının aksine ilaçlara senede sadece bir kere zam gelir, ağustos'da yaşanan kriz de dahil devletin ödediği ilaçlara 1 kuruş zam gelmemiştir geçtiğimiz sene içerisinde. bizim eczanelerde zamlandı dediğimiz ürünler geri ödeme kapsamında olmayan, hatta reçetesiz dediğimiz vitaminler, destekler, kozmetikler vs idir, çünkü onların fiyatlarına devlet karışmaz, serbest piyasadır.
  ithal ilaç şirketleri ilaçları güncel kurla ithal etmeye devam ederken, devletin belirlemiş olduğu sabit kur ile burada satmaya devam ettiklerinden ciddi çok zorlanırlar. yerli sanayi için de durum vahimdir, etkin maddeyi güncel döviz kuru ile ithal ederler, burada sabit fiyatla satmak zorundadırlar; yani maliyetler kura göre değişirken satış fiyatı sabittir. özetle her şeyin iki katına çıktığı bir ülkede, ilaçların bulunabilirliği sağlanmak isteniyorsa ilaca da zam gelmesi kaçınılmazdır.