1. son haberlere göre gerçekleşmesi kesinleşen sınavdır. 100 küsür branştan sadece 15 tanesine yapılması eşitsizliğin daniskası olarak göze çarpmakta. bu noktada kararın idari mahkemeden dönmesi için sendikalara büyük iş düşüyor.

--- spoiler ---

milli eğitim bakanlığı 2013 kpss için yürütmekte olduğu alan (branş) sınavı ile ilgili hazırlıklarını tamamladı ve önümüzdeki hafta ilgili yönetmeliğin çıkarılması bilgisine ulaşıldı.
    buna göre ;

• alan (branş) sınavı aşağıdaki branşlar için 13 temmuz 2013 tarihinde yapılacaktır.

okul öncesi öğretmenliği

sınıf öğretmenliği,

fen- teknoloji öğretmenliği,

sosyal bilgiler öğretmenliği,

türkçe öğretmenliği,

matematik öğretmenliği,

ingilizce öğretmenliği,

fizik öğretmenliği,

kimya öğretmenliği,

t. dili ve edebiyatı öğretmenliği,

tarih öğretmenliği,

coğrafya öğretmenliği,

felsefe grubu öğretmenliği,

psikoloji danışmanlık ve rehberlik,

din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği

• sınavın uygulama birimi ve puanlama ağırlığı şu şekilde olacaktır:

• alan sınavının kapsamı üç bölümden oluşacaktır.
    1- akademik ders programı (yök'ün kur tanımlaması yaptığı genel ve geçerli öğretim programı) % 40
    2- ilgili dersin okul programı (örneği;n tarih branşı için lise tarih ders programı)% 50
    3- alanın öğretimi (özel öğretim teknikleri) % 10

--- spoiler ---
  2. şayet kesinleşirse bu kadar konunun bu kadar kısa sürede nasıl çalışılacağının da açıklanması gereken sınav.2. ve 3. maddeler neyse de akademik ders programı nedir yani soyut cebir , reel analiz, topoloji vs bunlarla mı ölçülecek matematikçi.lise matematiğiyle ne alakası var.keza diğer alanlar da öyle.şurda sınava kaç ay kalmış hala bi gizemli haller.
  3. sınıf öğretmenlerine ''ilgili dersin okul programı'' ile ilgili ne sorulacağını çok merak ettiğim sınav.
    iki çarpı iki eşittir soru işareti türünden sorular sormayacaklar heralde. adam/kadın derste onu anlatıyor sonuçta.
    ayrıca alan sınavına girmeyecek olan bu yüzden de götleri havalanan güzel sanat mezunları, besyo'cular sözüm sana!!!
    ulan sen koşup atlayıp sıçrayıp emeğinle kazandın da diğer branş öğretmenleri 31 çekerek mi aldı o puanları öss'den.

edit: bugün öğrendiğimiz üzere sınıf öğretmenleri alan sınavına girmeyecek.
  4. yapılan açıklamayla

%15 gk
    %15 gy
    %20 eğitim
    %50 alan

şeklinde ve 13 temmuz 2013'te yapılacağı kesinleşmiştir.

türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, almanca, fransızca ve ingilizce.

http://www.trthaber.com/…kpss-aciklamasi-66312.html

(bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
  5. öğretmen adaylarının çilesine çile katacak olan sınavdır. alanı dışında 6 ders ve 120 sorudan sorumlu tutulan bununla beraber eğitim bilimlerinden 120 sorudan sorumlu tutulan öğretmen adaylarına üçüncü bir çilenin kapısını açmıştır. hele ki puanlama konusunda ki saçmalık insanı ürkütmektedir. son düzenleme ile

4 genel k. -genel y. sorusu 1 alan sorusuna
    6 eğitim bilimleri sorusu 1 alan sorusuna denk tutulmuştur.
  6. meb in ösym katkılarıyla yeni bombası. bomba çünkü hala içeriği anlaşılamamış adaylar tarafından. ösym acaba bu dersi mi kastetmiş yoksa bunu mu diye hala soru işaretleri var. 3 tane soru koymuşlar bir de adaylar aydınlansın diye. hem sınava 4 ay kala açıkla konuları hem de 3 soru koy illa da yapacam bu sınavı diye tuttur bir de. sağolun.
  7. allah belasını versin dediğim alan sınavı. sorular kimin eline geçecekse insanlık namına paylaşsın. hani hak hukuk falan filan...
  8. öncelikle bu soruları hazırlayanların, onay verenlerin allah belasını versin diyemiyorum; ama bildiği gibi yapsın!
    ben fen ve teknoloji öğretmeniyim. ben kendime öğretmenim diyorum, diplomamda yazıyor; ama lanet olası devlet beni resmi olarak öğretmen görmüyor nedense! görmediği gibi, görmemek için elinden geleni de yapıyor! insanlar bu sınava hazırlanırken "daha ne kadar zorlaştırıp, ne kadar ömürlerinden çalabilirim!" diye düşünüyor gibiler! ben artık insanları gerizekalı yerine koymalarından gerçekten bıktım! çıkıp desinler ki;

"benim 100 tane öğretmene ihtiyacım var; onu da kendim buluyorum zaten. geri kalanınız hiç zahmet etmesin; gitsin 3 kuruşa bütün haklarından mahrum ücretli öğretmenlik yapsın, bari aç kalmaz.", ağzımı açarsam şerefsizim!

3 senedir, dershanelerde "belki bir gün bir koleje girerim" diye kıçımı paralıyorum. yaşamak için o işe muhtaç olduğumun farkında olan insanların elinden ekmek yedim, kazıya kazıya! hasta ruhlu, insan canına zerre kıymet vermeyen, it gibi çalıştıran insanların yanında it gibi çalıştım! 1 yıl boyunca istanbul'da olduğumu anlayamadan, burnumu dışarıya çıkaramadan, ev-iş döngüsünde çalıştım! 3 sene önce makyaj yapmadan bakkala gitmeyen ben, aylarca makyaj yapmaya mecalim olmadan, yapamadan işe gittim! elimde ne var? silleyi yiye yiye edindiğim hayat tecrübesi.. başka? dönem bitti ve ben yine işsizim. yine sosyal haklarım yok. yine 3 ay biriktir(eme)diğim 3 kuruşla yaşamak zorundayım, belki de 1 yıl boyunca..

peki bu ülkenin binlerce öğretmene ihtiyacı varken; din kültürü öğretmeni fen bilgisi dersine, türkçe öğretmeni matematik dersine vs. girerek ücretli öğretmenlik yapıyorken, neden ben it gibi yaşamak zorundayım? hayatımın en güzel yıllarını neden köle gibi yaşamak zorundayım? hem de "öğretmenlik" ünvanını alabilmek için 20 sene çabalamışken!

açıkçası benim kpss'den asla umudum olmadı. hiçbir zaman çalışmadım da.. fakat aile ve çevre baskısı nedeniyle her yıl spor amaçlı katılıyorum. ben 10 sene atanamasam da; 1 sene evden çıkmadan kımıl zararlısı gibi yaşayıp, ders çalışıp sınava giremem. garantisi var mı? hiçbir şeyin garantisi yok evet. ama ben zaten hakkım olan bir şey için neden senelerce daha uğraşmak zorundayım? neredeyse 30 yaşıma gelmişken neden hala babamdan para almak zorunda bırakılayım? sonra çıkıp der ama sayın başbakanımız "bu gençlerin evlenmeye niyetleri yok hiç. en az 3 çocuk bık bık".. e tamam, ben istiyorum evlenmek. sen mi bakacaksın bana başbakan? çıkar bütün ücretlileri işten, 1 tane bile öğretmene ihtiyacı olan okul kalmadan yerleştir insan gibi senelerdir bekleyen öğretmenlerini.. bak o zaman nasıl bir evlilik patlaması oluyor ülkede!

gelelim bugünkü gerzek sınava.. sınava hazırlanmadığımı söyledim. ama bu demek değil ki hiçbir şey bilmiyorum..

ben fen bilgisi öğretmeniyim değil mi? hani ilk okul ve orta okullara giren? 4,5,6,7 ve 8. sınıfları okutan? ben bu çocuklara hiç organik kimya, analitik kimya, ışığın enerjiye boka püsüre bağıl enerjisini anlatmadım. onlar da hiç merak edip sormadılar, çünkü henüz bu konuların varlığından bile haberdar değiller. ola ki haberdar oldular, benim zaten onlara cevap verecek kadar teorik bilgim ve genel kültürüm var. peki sınavdakiler neydi? ben sbs seviyesinin 3-5 üstü kadar bilmesi gereken bir öğretmen olarak; siktiriboktan siklo alkanı, üniversitede dahi göremdiğim boktan fizik formüllerini bilmek zorunda mıyım? fen bilgisi öğretmenliği diye ayrı ayrı fizik, kimya, biyoloji bölümü okuttular da üniversitede; benim mi haberim yok?

ben gerçekten isyan ediyorum! arkadaşlarım yıllardır sınav yolunda can vermek üzereler! bu kadar çalışan, emek veren insanlar; sırf bu sıçtığımın formüllerini, problemlerini bilmiyor diye kötü öğretmenler mi? 2 çocuğuyla kocasını kapıda bırakıp sınava giren tatlı kadın, ne kadar kötü bir öğretmen olabilir? köpekliğini yaptığım dershane benden bu kadar memnunken, ben nasıl kötü bir öğretmen olabilirim?

biliyorum, hayatın her döneminde insanların arasından bazı insanlar seçiliyor sürekli. birileri kaybetmeye ya da 10 adım geriden kazanmaya mahkum. ama benim tek isteğim, bu seçimlerin insanların hayatlarını karartmadan yapılması. insanları aptal yerine koymadan yapılması. insanları 3-5 yıl ot gibi yaşamaya mahkum etmeden yapılması. ama ne yazık biliyorum ki çok şey istiyorum..

benim yazdığım bu aptal yazı hiçbir şeyi değiştirmeyecek, tek bir şey düzeltmeyecek. yine de içimdekilerin bir yerde baki kalacak olması, "olur da bir gün okuması gereken biri okur ve vicdanı bi' gıdım sızlar" düşüncesi, az da olsa rahatlatıyor beni..

son bir şey.. bu yazıyı okuyup da, "bok yiyin koduklarım, oturun çalışın. çalışan nasıl kazanıp atanıyor bak!" diyen olursa; benim ona söyleyecek lafım kalmadı zaten..
  9. tükürdüğünü yalayan bir iktidarın son uygulaması.

--- spoiler ---
    akp iktidarında milli eğitim sisteminin altı üstüne getirilmiştir. yıllarca da iflah olmaz
    --- spoiler ---

2002 seçimlerinden önce samsun mitinginde tayyip bas bas bağırıyordu:

"biz iktidara gelince kpss kalkacak. eğitim fakültesinden mezun olanlar okul beğenecek. bu insanları ne diye sınava sokuyorsunuz?" şeklinde kalabalık gazı alma metotlarından bir tanesiydi. günümüzde ne hale geldik, neler yaşıyoruz?

atanma/atanamama sıkıntısını çok derinden yaşamış birisi olarak bu sınav kaygısına maruz kalan/kalacak olan her öğretmen arkadaşıma sabır dilemekten başka bir şey gelmiyor elimden. dik durun. sakın ha istemediğiniz, mevburiyetler dolayısıyla başka memurluklar peşinde koşmayın. koskocaman ömürlerinizi heba etmeyin. oylarınızı kullanın lütfen. bu düzene son verelim artık. daha fazla intihar olmasın, daha fazla hayatlar kararmasın!

13 temmuz 2013 kpss öğretmenlik alan sınavı hakkında bilgi verin