şükela:  tümü | bugün
 • an itibariyle resmi olarak ilan edilmiştir.

  2 s-400 füzesi rusya'dan geliyor, 2 s-400 ise türkiye'de üretilecek.

  toplam bedel 2,5 milyar dolar.

  https://www.bloomberg.com/…for-4-russian-s-400-sams
 • 2,5 milyar dolar olması içinde know-how transferi de olmasından dolayı sanırım...

  ancak bunun için ayrıca bi hesap gelir önümüze gibime geliyor. nato'nun malum "ya benimsin ya sivas toprağının" mottosunu yerine getireceğini düşünmek lazım...

  yine de hayırlı olsun.
 • abd müsaade etmez, bizimkilerde abd'ye rağmen o sistemi alacak göz yok, bu satın alma kesinleşmeden bir mazeret ile iptal edilir.
 • şimdi bu sistemi aldık diyelim..
  her füze sisteminde bir iff (identification of friend and foe) yani dost-düşman tanıma ve ayırt etme yazılımı var. bildiğim kadarıyla bizim uçaklarımız, radar ve savunma sistemlerimiz hep nato iff kodları ile çalışıyor.
  bu rus sistemi bizim hava araçlarımızı, nato araçlarını nasıl görecek ve tanıyacak??
  hadi onu geçtim, bu sistemler sınırımızdan giren rus uçaklarını tehdit olarak algılayacak mı? malum arada sırada sınır ihlali yapan rus uçaklarını düşürmek gibi huylarımız var.
  aklımda deli sorular...
  edit: kaynakta sistemlerin iff kodu yüklü olmayacağı belirtilmiş. ee ne olacak şimdi? havada uçan cisim gördü s400 radarı, örneğin mig29. ya da ne bileyim bir füze.. sistem bunu otomatik tanıyamayacak. neyin nesidir nereden bilecek sistemin başındaki askerler?
 • abd müsade etmez diye birşey yok, zira rusya savunma bakanlığı resmi olarak türkiye'ye s-400 füzelerinin satışını duyurdu.

  2 tane geliyor 2 tanesi burda üretilecek çünkü türkiye öyle istedi, kendi mühendislerinin füzenin üretiminde aktif rol alıp, bazı teknik bilgileri edinip ulusal hisar-a/o füze sistemini geliştirmesi sağlanacak.
 • 4 füzeye 2,5 milyar ödemek iyiymiş, kamyonu da fiyata dahilse normal. e bütçe fazla verdiyse, napsınlar cebe mi atsınlar? asla ve kat-a öyle birşey yapmayacaklarına göre verimli alanlarda değerlendirmişler milletin parasını.
  kimse de know-how falan demesin, koskoca roketsan'ımıza hakaret oluyor.
 • hayırlı olay. inşallah verilen sayı araç adeti değil set sayısıdır. bizim şekil ve boyutlarımızdaki bir ülkenin ihtiyacı ortalama 7-8 settir.
 • daha önce söylenmiştir diye umuyorum: muhtemelen vurduğumuz uçağın faturasının bir kısmı da bu satın alım olsa gerek. zaten bu kadar geniş bir tavizi kabul etmesek nasıl affedeceklerdi ki? putin için üstü örtülü bir özür yeterli olur muydu yani?
 • hava savunma sistemi olduğunu ve havadan bizi tehdit edecek unsurların doğu ya da güney sınırımızda bulunmadığını göz önünde bulundurarak bakarsak;
  yunanistan ve ege sorununa ilişkin bir hamle olarak duruyor. bizim zamanında kıbrıs'a s-300leri koydurmamak için yaptığımız baskı ve dediğimizi yaptırmamız ortadayken, daha tehlikeli versiyonunu ege'ye bizim dikmemiz çok yaygara koparır. daha da yalnızlaşırız şu durumda.
  4 bataryayı ege'ye döndürürsek ege hava sahası kitlenir. yunanistan'ın arkasında avrupa birliği var. nato ittifakında berabersin.
  bütün uluslararası ilişkiler teorilerini allak bullak edecek bu durum.