şükela:  tümü | bugün
 • arap baharı tarzı eylemlerin başlamasıdır.

  basra'da hizmet konusunda yetersizlik bahanesiyle eylemler başlamıştı. bu eylemler ülkenin geneline yayılıyor. başbakan ibadi eylemleri durdurmak için nato zirvesi dönüşü basra'da güvenlik güçleri ile toplantı yapmıştı, kaldığı oteli basmaya kalkmışlar.

  meysan ve nasiriyye kentlerinde eylemler sürüyor. necef'teyse havalimanı basıldığı, valiliğe saldırı yapıldığı aktarıldı. birçok polisin yaralı olduğu iddia ediliyor.

  11 polisin yaralandığı, 1 göstericinin öldüğü aktarıldı şimdilik, bakalım sonu nereye varacak. seçim konusunda da epey zorluk çektikleri görünüyordu. iran'ın ırak ve suriye'deki varlığı üstünde de israil ve abd'nin açıklama yaptığı şu günlerde bu gösteriler epey manidar gözüküyor.

  kaynak 1

  kaynak 2

  kaynak 3
 • henüz haber ajanslarına düşmedi sanırım.
 • neden bu orta doğu bataklığı sonsuza dek kurumuyor. bu sivrisinekler neden bu kadar pislik hayvanlar.

  bataklıkta sıradan bir gün ve sıradan olaylar silsilesi, benim açımdan haber değeri dahi yok.
 • haber ajanslarına düşmüştür ırak olayları arap baharı gibi olmaz bence
 • '' eğer bir denizde iki balık birbiriyle durduk yere kavga ediyorsa oradan ya bir ingiliz ya da bir amerikan geçmiştir''

  ırak'ın , iran'ın ve dahi tüm ortadoğu'nun neden hiçbir zaman iflah olamayacağının kısa özeti.
 • büyümeyeceğini tahmin ettiğim olay. iç ve dış sunni tehditinden çekinen şia çoğunluk, kendi içlerinden çıkan bir şia hükümeti şiddet kullanarak devirmez.
 • magazinden ve bizi kutuplaştıran gündemden biraz kafamızı kaldırıp bu önemli konuya gelelim. bir kere de hamleyi önceden tahmin etmiş olalım. haydi başlayalım yazımıza.

  olaylar 2 alanda gerçekleşiyor. birisi merkezi hükümetin kontrolünde olan yerler, diğeri ise şii grupların ağırlıklı olduğu bölgeler. özellikle merkezi hükümetin kontrolünde olan bölgeler ( örneğin basra) için protesto eylemlerine oldukça temkinli yaklaşıyor hükümet. lakin özellikle şii bölgesinde şiddetle bastırma durumu söz konusu. bunu necef kentinde görmek mümkün. çatışmalar ve protestoların önünün alınamaması olayları tehlikeli boyutlara taşıyor.

  peki gelelim bu olayların patladığı zamana...

  tam da suriye, ırak ve iran; pkk/pyd 'ye karşı ortak hareket ederken, kerkük'ten adeta süpürürcesine bu pkk'lıların olmayan karizmalarını da yerin dibine sokan ırak ordusu, pek amerika'nın istediği işlere imza atmıyordu. türkiye'nin de kandil bölgesine doğru oluşturduğu tampon bölgeye müsaade edilmesi ve askerimizin şanlı başarıları, iran'ın da operasyonlara destek vermesi ile boğulan pkk/pyd amerika'dan yeniden yardım istedi.

  şimdi diyeceksiniz ki barzani dindar, pkk'dan farklı yok, böyle şöyle... net konuşuyorum benim için başkalarının topraklarında ameliyata kalkan her insan teröristtir, bölücüdür. bu sebeple ayırım yapmadan yazıma devam edeceğim.

  açılım sürecinde barzani'yi yanına alarak pkk'ya karşı cephe oluşturmayı hedefleyen türkiye'nin ümmetçi politikası bu bölgede de yıkılmış oldu. insanlar konu siyaset ve asırlık çıkarlar olduğunda hiçbir olguyu bağlayıcı bir unsur olarak kabul etmiyor görmüş olduk. zira bu protestolara döneceksek kuzey ırakt'a bulunan kürt yönetiminin etliye sütlüye karışmaması, merkezden gelen talimatları ( haberleşme ve internet kesintileri vs) gibi uygulaması adeta tribünlerden maçı izleme edasında gerçekleşiyor. zira ekonomik olarak türkiye-ırak ve iran ambargosu yiyen bu yapının kurtuluşu yine bir karışıklıkta arayacağı ortada.

  isyanın sert bastırıldığı bölgeler öyle bir sınıra sahip ki, eğer ateş artık söndürülemeyecek boyutta olduğunda kerkük, telafer bölgesi ile merkezi hükümetin pek ilişkisi kalmayacak, buraya yine amerikanın paralı askerleri pkk'lılar gelecek. net konuşmak lazım. çok acil müdahale edilmeli. özellikle türkmen kentlerinde sağduyu çağrısı yapılmalı. adnan oktar'la, intizarla uğraşacağınıza gelin bunlara bakın faydalı (!) medya.

  zeytin dalı ile güneyden denize çıkma hayali kaybolan pkk ve amerika'nın amaçları bu sefer de farklı bir yoldan çıkma peşinde. deniz olmasa bile bu toprakları kuveyt'e, suudi'lere ya da ürdün'e bağladıklarında iş işten geçmiş olacak.