şükela:  tümü | bugün
 • 139 nolu özel halk otobüslerinin şile'den sonra ağva'ya devam eden hat versiyonudur. iett'nin sitesinde güzergah olarak şile'den sonra sadece sahil yolunun durakları belirtilmiş olsa da üç seferden biri de teke yolu üzerinden yapılır. kış döneminde seferleri oldukça seyrekleşir, fakat bu seferlerde yer bulma sıkıntısı genelde yaşanmaz. yaz sezonunda ise seferler sıklaştırılmış olmasına rağmen özellikle haftasonlarında üsküdar'dan ağva'ya yaklaşık dört saatlik yolculuğu ayakta geçiren kişilere fazlasıyla rastlanır. bu kişiler de genelde 2o'li yaşlardadır ve yine genellikle çift olarak takılırlar. aslında sırf ayakta gitmek zorunda kalmasınlar diye her otobüsün bileti önceden satışa sunulur; seferlerin bir silivri hattı gibi beş dakikada bir gerçekleşememesinden ötürü iett, önceden bilet satışı uygulamasını kaldırmamıştır. ama bizim çiftler buna tenezzül etmeksizin canları istediği anda yola çıktıkları için ve istedikleri anda otobüse binip gitme derdinde oldukları için (üstelik lutfedip gidecekleri yere nasıl ulaşım olduklarının bir ön araştırmasını yapma zahmetine katlanmadıkları için) yolda sefil durumlara düşerler ve bu sefilliklerini imkan buldukları her platformda (mesela aha burada) çemkirmekten çekinmezler. son dönemde iett, bu hatta çalışan halk otobüslerine getirdiği tek tip otobüs uygulamasından (bkz: otokar sultan) vazgeçmiş ve bir büyük boy otobüslerin de bu hatta çalışmasına cevaz vermiştir. bu sayede artık ayakta yolculuk daha bir mümkün olabilmektedir; fakat bu sefer de hatta yeni dahil edilen bu otobüslerin bagaj haznesinin olmamasından kaynaklanan daha ciddi sıkıntılar ortaya çıkmıştır. özellikle orta sahanlığı ya da orta kapısı olmadan hatta dahil edilen araçlarda bagaj meselesi son derece ciddi sorun teşkil etmektedir. zira bu hat, hem turistik amaçlı yolcu taşımakta ama onun da ötesinde istanbul'un sınırlı sayıda da olsa mevcut durumdaki köyleri ile şehir merkezi arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır ve bu köylerdeki insanların her daim bagaj ihtiyacı bulunmaktadır.
 • bu otobüse binip ağva'ya giden hacı sayılmalı.
  bu kadar zahmetli bir yolculuk için başka bir gerekçe olamaz.

  sevgilimle şöyle istanbul'dan biraz uzaklaşalım, ama çok da uzağa gitmeyelim istedik. sabah gidelim, akşam dönelim.

  aklımıza gelenler; abant, sapanca, kartepe

  altımızda araba yok, toplu ulaşımı kullanacağız. buralara direkt otobüs seferleri bulamadık.

  sonra aklıma şile ve ağva geldi. buraya iett otobüsü olduğunu biliyordum. bu hatta daha önce hiç binmemiştim ama yolda görmüşlüğüm vardı.

  ikimiz de daha önce ağva'ya gitmemiştik, o halde madem ağva'ya gidelim, dedik.

  iett'nin sitesinden yolun kaç saat sürdüğüne baktım. buyrun siz de buradan bakabilirsiniz: gidiş geliş 390 dakika

  gidiş dönüş 390 dakika.
  böl 2’ye
  195 dakika
  o da 3,5 saat eder.

  ohaaaaaaa

  3,5 saatlik iett yolculuğu mu olur laaaannn?

  yol gözümüzde çok büyüdü ama bir yandan da merak ediyoruz.

  otobüsün kalkış noktasına gittik. üsküdar.

  üsküdar’da eminönü, karaköy, beşiktaş iskelelerinin olduğu o meydanda değil de, oradan sahil boyunca devam eden yolu takip edince karşınıza çıkan duraklardan kalkıyor otobüs.

  50 metre ilerisinde de bilet alma yeri var.

  evet özel olarak bilet alarak da yolculuk yapabildiğiniz bu otobüste bilet fiyatı 13 lira. 13 lira verip, koltuk numaralı bilet alabiliyorsunuz.

  bu nasıl iett otobüsü hala anlayamadım.

  biletimizi alıp koltuğumuza oturduk. ama akbil basma aparatı da var. kimisi de akbil basıyor.

  sonradan kavradık olayı.

  akbil basmak 4 lira. ama tabi o zaman oturmayı rüyanda görürsün.

  şile’ye, ağva’ya kadar ayakta giden insanlar oldu. biz oturarak bile fenalık geçirdik, ayakta o yol nasıl geçer arkadaşım, yazıktır yapmayın.

  ümraniye, sancaktepe, çekmeköy….dolana dolana şile’ye kadar gidiyor otobüs.

  şile’de yarım saat mola veriyor.

  sonra köy köy dolaşarak ağva’ya varıyor.

  bazı hatları belki daha kısadır. teke yolu, sahil yolu, karabeyli yolu gibi güzergah alternatifleri var.

  biz üsküdar’dan 10 otobüsüne binip 13.30 civarı ağva’da olduk.

  iner inmez dönüş biletimizi aldık. saat 5’teki otobüs için almıştık dönüş biletlerimizi ama yarım saatte bütün kasabayı kabaca görmüş olunca 5’e kadar burada yapacak bir şey olmaz diye gidip biletleri değiştirdik. 15.25 otobüsüyle döndük.

  2 saat takılacağımız ortam için 3,5 saat yol gittik.

  neyse, görmüş olduk. bu da böyle bir anımız oldu.

  mevsim yaz olsa denize neyin girerdik, ama kışın, botları çıkarmaya üşendiğimizden ayakları suya bile sokamayınca mantıklı bir gezi planı olmadı.

  neyse, temiz hava almış olduk. huzur bulduk. (kendini avutma stratejisi)
 • istanbuldaki en uzun iett hattı.

  harem-şile-ağva 110,91 km

  genelde başka bir hat olduğu düşünülür. (bkz: 500t) aslında bu hat ikinci de değil altıncıdır.

  402 binkılıç-yenibosna metro 94,87 km
  303b silivri cezaevi-otogar 94,49 km
  404 karacaköy-yenibosna metro 91,66
  403 çiftlikköy-yenibosna metro 82,17 km
  500t tuzla-cevizlibağ 73,60 km
 • bayramda istanbul'da mahsur kalacak biri olarak varlığını az önce öğrendiğim hat. yapacak işim o kadar yok ki ciddi ciddi bu hatla bir ağva turu yapmayı düşünmeye başladım. mini(!) bir 139a zirvesi mi yapsak ne yapsak?
 • bence şile-ağva metrobüsü olabilir. hatta metrobüs bile o kadar tıkış tıkış olamaz. bu hatla yolculuk yapmak isteyen suserlar tavsiyem kesinlikle önceden bilet alın. çünkü üsküdar'dan kalkan otobüs saçma bir şekilde ümraniye çarşı trafiğine(bilenler bilir) giriyor ve orada kalıyor. önceden bilet almazsanız da ayakta 3,5 saat gidersiniz. anlamadığım şey; bu kadar kalabalık yolcusu olan bir otobüs neden her iki ilçeden (hem üsküdar hem ümraniye) sefer kaldırmaz. yani sözün özü eğer üsküdar'dan ağva'ya gitmek istiyorsanız ve 139a'yı kullanmak istiyorsanız sırf gidiş için 3,5 saati gözden çıkartın.
 • burdan bakıp 3,5-4 saati görünce gözüm korksa da yol 2 saat 15 dakika sürmüştür güncel fiyatı 16 tl olmakla beraber artık şilede verilen mola yarım saat değil on dakikadır
 • şile'deki mola saati otobüsün terminale girme zamanıyla değişkenlik gösteren hattır. zira şile'den ağva'ya ve ağva'dan şile'ye kalkış saatleri bellidir. diyelim ki şile'den ağva'ya 10.30'da hareket edecek otobüs. ancak trafik vs.den ötürü 10.20'de istanbul'dan terminale ancak giriş yapıyor. bu yüzden 10 dakika bekler. 10.10'da girmişe 20 dakika bekler.
 • 3 tl için insanları dağ başında indiriyorlar. otobüs işletmecisinin lisansı iptal edilmeli.
 • twitter'da dolaşan o videoya istinaden şoför ve aracının lisansı iptal edilmiş, şoföre de 200 bilet ceza uygulandığı iett tarafından açıklanmış hattır. arada güzel şeyder de oluyor galiba.

  https://twitter.com/…ttr/status/1235513589961592833