şükela:  tümü | bugün
 • amerika'daki bir mavi yakalının başına gelen hadise.

  2004 yılında bir hurda metal satıcısı antika süs eşyalarının satıldığı bir pazarda altın bir yumurta görür ve içerdiği altını eritip satmak için 13 bin dolara satın alır. daha sonra telegraph'ta çıkan bir makalede satın aldığı yumurtanın 33 milyon dolarlık faberge yumurtası olduğunu öğrenir.

  yumurtayı teşhis eden uzman bu olağanüstü olay için "indiana jones'un kayıp hazine ile beraber sunulması gibiydi" demiş - çarlık rusya'sında başlayıp batı amerika'daki bir evin mutfağında dunkin' donuts'ın yanında biten bir yol hikayesi.

  bu imparatorluk paskalya yumurtası çar iii. aleksandr için 1887 yılında carl faberge tarafından yapılmış ve rus devrimi sırasında bolşevikler tarafından el konulmuş.

  ve nihayet 13 yıl önce amerika'da bir antikacı tezgahında ortaya çıkmış. satıcıya göre menşei bilinmiyormuş.

  hurda fiyatına altın alıp satan bir satıcı tarafından farkedilmiş. yumurtanın tarihi hakkında hiçbir şey bilmeyen bu abimiz ağırlığını ve tasarımında kullanılan elmas ve safirlerin yaklaşık değerini göz önünde bulundurarak 13 bin dolar vermiş ve yumurtayı satın almış.

  altın yumurtayı eritecek bir alıcıya satıp yolunu bulmakmış niyeti. ama gittiği müstakbel alıcılar eşyanın değerini abarttığını, o kadar etmeyeceğini söyleyip geri çevirmişler abimizi.

  yumurta yıllarca adamın mutfağında sürünedurmuş, ta ki 2012 yılındaki o geceye kadar. bilgisayar başına oturur ve google'a "yumurta" ve yumurtanın içindeki saatte yazılı olan "vacheron constantin" kelimelerini yazar.

  karşısına bir yıl önce telegraph'ta yayınlanmış bir makale çıkar. makalede yumurtanın son görüldüğü 1964 yılından bir fotoğrafı da mevcuttur. makalenin başlığı da şudur: "bu 20 milyon pound'luk fol/yumurta sizin şömine rafınızda olabilir mi?"

  ismini açıklamak istemeyen satıcı makalede adı geçen faberge uzmanı kieran mccarthy ile iletişime geçer.
  bay mccarthy şöyle anlatıyor: "makaleyi görmüş ve fotoğraftakinin kendi yumurtası olduğunu düşünmüş. peşisıra direkt olarak uçakla londra'ya gelmiş - avrupa'ya hayatında ilk kez bunun için gelmiş - ve hemen bizi görmeye gelmişti. günlerdir uyumamıştı."

  "...beraberinde yumurtanın fotoğraflarını getirmişti ve gördüğüm anda bunun o olduğunu anladım. şaşkına dönmüştüm - sanki kayıp hazineyi bulan indiana jones olmak gibiydi..."

  bay mccarthy keşfi teyit etmek için amerika'ya uçar.

  "orta batı'da, karayolunun ve dunkin donuts'un yanında çok mütevazı bir evdi. ve işte oradaydı, mutfak tezgahın üzerindeki keklerin yanında duruyordu."

  "onu inceledim ve dedim ki, 'bir adet faberge imparatorluk paskalya yumurtan var.' ve neredeyse bayılıyordu. yaşadığı büyük şaşkınlık ile yere kapaklandı."

  satıcı abimiz bay mccarthy'nin adını ve günün tarihini mccarthy'nin yumurtayı incelemek için oturduğu ahşap bar taburesine kazımış ve hayatının sonsuza dek değiştiği gün olarak işaretlemiş.

  wartski (özellikle rus sanat eserlerinde uzmanlaşmış antikalar, mücevherler ve gümüşler sergileyen ve satan bir aile şirketi) yumurtayı faberge koleksiyoncusu adına satın almış.

  bay mccarthy'nin dediğine göre satıcı yeni serveti karşısında hayrete düşmüş: "o tamamiyle farklı bir dünyanın insanı. köhne restoranlar ve toplama kamyonlarının olduğu, gerçek bir mavi yaka amerika dünyası ve o ile ortağı tüm bu olan biten karşısında hala şaşkınlar."

  "onları ocak ayında (2014) gördüğümde, hala taşınmamışlardı ama taşınmak üzereydiler, yine de sadece köşedeki daha büyük bir eve geçeceklerdi sanırım. ayrıca yeni bir de araba almışlardı. lotodan para tutturmakla aynıydı, sadece bu daha da iyisiydi çünkü buna parasını yatırmıştı ve yok pahasına satmayacak kadar da inatçıydı."

  "sanat dünyasında çok hayret verici keşif gördüm ama bunun gibisini gördüğümü sanmıyorum - kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde bu olağanüstü hazineyi bulduk."

  yumurtanın üzerinde muhtemelen potansiyel alıcılar tarafından test ederken yapılmış bazı çizikler varmış.
  bay mccarthy, "çizikler onun değerini düşürmüyor, aksine artırıyor" diyor. "onları temizlemeyi ve onarmayı düşündük ama sonra yeni alıcı olduğu gibi kalmasını istedi. bu çiziklerin yumurtanın geçmişinin bir parçası olarak ona değer kattığını düşünüyor."

  yumurta rus kraliyet ailesi için yapılmış 50 faberge yumurtasından biriymiş. 8.2 cm yüksekliğinde. çar iii. aleksandr'a 1887 paskalya bayramında verilmiş.

  1902 mart ayında st. petersburg'daki bir kraliyet sergisinde gösterilmiş. bolşevikler tarafından el konulduktan sonra 1922 yılında moskova'da sovyetlerin kültürel mirasları satılığa çıkarma projesi kapsamında satışa konulmuş.

  daha sonra 1964 yılında bir new york mezatında görülmüş. "yumurta formundaki kabında bir altın saat" şeklinde tarif edilmiş ve amerika'nın güneydoğu eyaletlerinden bir kadın 2.450 dolar'a satın almış.

  kadın 2000'lerin başında ölmüş ve tüm serveti satılmış. büyük bir değer taşımadığı düşünülen bu yumurtanın sonu da antika süs eşyalarının satıldı bir pazar olmuş.

  http://www.telegraph.co.uk/…ost-sold-for-scrap.html