şükela:  tümü | bugün
  • @degistirilebilir kullanıcı adlı yazar adayımız özel mesaj ile rica etti, kıramadım aynen aktarıyorum arkadaşlar. elciye zeval olmaz.

'' özet: decathlon kendi kurallarını koyuyor ve yasal olarak haklarımı vermiyor. ürün 1.5 yıl sonra bozuldu diye önce garantisi olmaz kendin bozmuşsundur diyor. sonra ise tamam garanti ve haklısın ama para vermem sadece değişim yaparım diyerek yasal hakkım olan para iademi inkar ediyor.

merhaba decathlondan severek alışveriş yaparım. önceden üniversite zamanınmda da bir müddet çalışmıştım. genel olarak sevdiğim bir yerdi fakat geçen gün yaşadığım ve her türlü haksızlığın yapılması üzerine bu başlığı açıyorum.
    öncelikle bu sadece benim değil tüm decathlon müşterilerini ilgilendiren bir olay. çünkü adamlar bozuk olan garantiden yapılamaz ve ürün hatalı, müşteri hatası olmayan bir üründe yasal hakkımız olan para iadesini vermek yerine zorla değişim ya da hediye çeki vermeye çalışıyorlar.
    bu önceden yoktu. gayet yasalara uygun bir şekilde hareket ediyorlardı fakat vergisel işlerden ya da bilinçsiz müdürlerden dolayı kurnazlık yapıp para vermiyor olabilirler emin değilim neden böyle ama zorla kendi mağazalarından alışveriş yapmamızı, aksi halde yasal olan paramı vermeyeceklerini söylüyorlar.

gelelim yaşadığıma.

2018 in 3.ayında almış olduğum aksiyon kamerası bozuldu.
    sebebini tam bilmemekle beraber açılmamaya başladı. su kabı su almış ya da bataryasında içinde sorun olmuş olabilir bilemiyorum.
    ben de 13.08.2019da decathlon maltepe şubesine götürdüm.
    orada ürünle ilgili yetkili danışmaya gelmeden önce, çalışan birinde de aynı kamerada varmış ve o da benzer sorun yaşadığını belirtti.
    ürünü incelemeye gelen arkadaş ise 1.5 yıl kullanmışsın bunu, garantiye girmez kullanıcı hatası dedi. ne alakası var nasıl olur 24 ay garantilidir her ürün diyerek, 24 ay garantisi olduğunu zar zor anlatıp, yasal olarak böyle bir hakkım olduğunu ısrarımla beraber küçük bir tartışma üzerine kabul edip ürünü aldı ve test etti.
    ve gelen cevap! evet ürün bozuk, kullanıcı hatası değil. ayıplı bir ürün düzeltilemiyor.
    ürünün bozuk olduğunu ve kullanıcı hatası olmadığını, haklı olduğumu sonunda kabul edip bana hediye çeki ya da değişim yapmam için seçenek sundu.
    ben de böyle bir şey istemediğimi ve yasal olarak hakkım olan para iademi almayı istediğimi söyledim. çünkü aynı ürünü alsam yine sorun yaşayabilirdim. ki sebeplerim olmasa dahi bu benim yasal hakkım.
    bunu kabul etmeyip böyle bir şey olmadığını decathlon kurallarının sadece değişim ya da hediye çekine müsade ettiğini hatta bunun sadece ilk 30 gün içinde geçerli olduğunu bana jest yaptıklarını söyledi.
    itiraz edip nasıl olur tüm ürünler 24 ay garantilidir bakın bu bütün satılan ürünler için geçerlidir, bilmiyorsanız yetkili birini çağırın dedim. yani ne jesti sadaka mı veriyorsunuz?
    haydaa döndük başa.
    itiraz edip mevzuatı açıp gösterdim. sonrasında kabul ettiler dediklerimi fakat decathlon kurallarına aykırıymış o yüzden kasalarından para çıkartamazlarmış.
    bunun üzerine yasaların onları ilgilendirmediği decathlon olarak ceplerinden para çıkaramayacaklarını sadece değişim ya da çek vereceklerini belirttiler.(ki bunu altta anlattığım diğer gün arayan mağaza müşteri müdürü de anlatıp durdu.)
    ürünün bozuk olduğunu ve garanti kapsamında olduğundan bununla ilgili servis belgesi istediğimde öyle bir belge vermeyeceklerini, istersem (anlam veremedim) avukattan ve mahkemeden sonra belge düzenlenebileceğini söylediler.
    sonra oradaki başka birisi para iadesinin kartla aldığım için sadece karta olabileceğini söyledi. ardından vazgeçti yapamam böyle bir şey dedi kasamdan para çıkartamam dedi.
    -hadi diyelim ben kartı kapattım iptal ettim o zaman ne olacak dedim? zaten öyleyse kesin olmaz vermem dedi. sanki sadaka veriyor gibi.
    bununla ilgili decathlon müşteri hizmetlerine yazdığımda aynı mağazanın aynı yerdeki müdürü aradı ve yine decathlon kurallarından bahsetti. adama sorunumu anlatmaya çalışıyor sözümü kesip duruyor. yok öyle olmaz bizim kurallarımız böyle mahkemeye git çok istiyorsan diyerek azarlıyor ve bana ne yapmam gerektiğini öğretiyor sanki.
    istersem mahkemeye gidebileceğimi(sağolsun ben bilmiyordum!) decathlonun kendi kurallarının olduğunu tekrar ve tekrar belirtti.
    aynı şeyleri tekrarladı, 2 yıl garantisi olsa da sadece ilk 15 günde para iade edeceklerini aksinin olmadığını söylüyor. yasal hakkım olduğunu anlatıyorum avukatlarınızla görüşün bi' diyorum. ben avukat arkadaşımla görüştüm diyor sonra isterseniz bu konuşmanın ses kaydını alalım mahkemede delil olarak sunalım sizin için sorun yoksa dediğimde;
    oradaki müdür: "yok benim ses kaydımı alamazsın iznim olmadan izin vermiyorum diyor."
    e tamam o zaman bana bi belge verin tamirinin mümkün olmayıp geçen gün söylediğiniz gibi garanti kapsamında sadece değişim ya da para çeki veriyorsunuz bunu resmi bir belgeye dökün diyorum.
    müdürün cevabı: decathlonda hiç bir zaman böyle bir şey olmadı böyle bir belge veremeyiz kurulduğu günden beri bu şekildedir diyor. zamanında çalışmıştım bakın atölyede belge veriyorsunuz oranın işi bu diyorum. bu sefer de decathlonda önceden çalıştığım için onu kullanıp konuyu saptırıyor yok öyle bir şey diyor.
    bununla birlikte o gün orada mağazada gittiğimi sanıp arkamdan herife bak 1.5 yıl kullanmış bozulunca parasını istiyor bir de diyerek kendince akıllı, çok bilip ileri geri konuşan çalışanları var. bunu duyan müdür de bir şey yapmayıp bu dedikoduya katılıyor.
    koskoca firmanın müdürlerinden çalışanlarına kadar hiç kimse yasa bilmiyor, dedikodu yapıyor, müşterinin hakkı hukuku ne bilmiyor kasadan para çıkartamam iade alamam diyip duruyor. bilmediği gibi tüketiciyi sanki azarlıyorlar. bunu söylediğim ilettiğim müşteri hizmetleri de beni aynı mağazaya tekrar yönlendiriyor. döndük başa.
    kaç günüm ve kaç saatim mahvoldu bu insanlara laf anlatmaktan. yasal hakkım olanı arıyorum adamlar decathlon kuralları diyerek vermem diyorlar.

biraz sinir ve stres ile yazdım. imla hataları, anlatım bozuklukları olduysa affola. hepinizden desteklerinizi bekliyorum.
    sevgiler''

edit: moderetörlerden ricam başlığı ağustos ile değiştirmeleridir.
  • ben yanlış mı anladım aldığı ürün 1.5 yıl sonra bozuldu diye kurumu mu suçluyor?
  • rezalet puanım 1/10 olan olay. o kadar süre kamerayı kullan sonra iade iste iyi valla. kullanıcı hatası zaten normalde değişimi bırak tamir ücreti bile alınması lazım. yine şanslıymış.
  • 14 agustos 2019 decatlon rezaleti: 2/10
    rezaleti anlatım şekli rezaleti:10/10
  • rezalet puanım benim de maalesef 2/10 u geçmeyecek. 1.5 yıl sonra adamlar sana değişim kartı vermiş yada çek teklif etmişler. tamam uslupları biraz bozuk olabilir ama türkiye'de olduğumuzu da unutma.

türkiye editi: yıllar önce kaliteli bir ayakkabı almıştım shophigo'dan ayakkabı 5-6 hafta olmadan açıldı, içime bir kurt düştü baktım markanın sitesine ayakkabının orjinal renglerinin içinde benim aldığım renk yok. yuh dedim ayakkabıları geri gönderdim bunlar 2. kalite emitasyon diye, telefonlar mailler falan. en son tüketici haklarına gideceğim dedim sonra avukat arkadaşıma danıştım aynen şunları dedi

'' lan olum bi ayakkabı için uğraşma zaman kaybı amk tüketici hakları gelişmiş toplumlarda olur bir kafanı kaldır da bak bakalım şöyle burası türkiye.''
  • al hediye çekini otur aşşağıya
  • 2 yıl garanti ile satılan ürün var ortada. 2 senenin dolmasına 1 gün de kalsa ürün ayıplıdır. tamir edilmesi, fonksiyon eksiği olmadan çalışır durumda teslim edilmesi gerekir. tamir edilemiyorsa o zaman ücret iadesi yapılır. adam 1,5 sene kullanmış diye neden hemen adama kızıyorsunuz. yasada hediye çeki diye birşey mi var?
    hiç uğraşma telefondu maildi vs. git yasal süreci başlat. rezalet puanım 10/10.
    eyyorlamam bu kadar.