şükela:  tümü | bugün
  • önemli:ekşisözlüğe teşekkürler.problemin çözülmesinde ve çözülmesinin hızlanmasında etkili oldu.samsung yetkili servisi serkan beye teşekkür ediyorum ilgisi için.31 temmuzda aldığım 4 ağustosta eksik parçayla bana ulaşan klimanın 17 ağustosta montajı tamamlandı.

tamamlanan hali

öncelikle kendi şikayetimle ekşisözlük platformunu işgal etmek istemezdim ama başka bir çare bulamadım.

üst edit 1:15 ağustos cumartesi saat sabah 10 bursa samsung yetkili servisinden arayıp eğer eksik ürünleriniz geldiyse hemen teknisyenimi gönderiyim kurulumu tamamlayalım dediler.ben hâla samsungun bana ulaşmadığını söyledim.ayakları biz temin edelim metresi 150tl ye bakır boru ayarlayalım dedi şaka gibi.tabi ki reddettim işlemin yarıda kaldığı ile ilgili tutanak istedim.en yakın zamanda whatsapptan atacağını söyledi.

üst edit 2:samsung yetkili servisi 15 ağustos sabah 11.15 de yine aradı.samsungdan mail geldiğini başka bir servise devir ettiğini onlar ilgileneceğini o yüzden tutanak gönderemeyeceklerini belirttiler.bu arada bir haftadır yetkili servis kendini adeta yalanlayarak normal şartlarda internetten alınan ürünlerde bakır boru ve ayakların sağlanmadığını belirtti.muhtemelen samsung ile yetkili servis işi kendi aralarında yokuşa sürmeye devam ediyorlar.nasıl yani internetten alınan ürünlerde eksik mi yolluyorsunuz parçaları?iş daha da büyük bir rezalete gidiyor.

üst edit 3:15 ağustos saat 13 gibi samsung çözüm merkezinden mehmet bey yetkili servisle görüştüğünü kurulumun bugün olmazsa pazartesi günü tamamlanacağını söyledi.umarım söylediği gibi olur bilgilendireceğim.

üst edit 4:15 ağustos saat 17.40 servis hâla bugün gelmedi.

üst edit 5:17 ağustos saat 09.50 samsung çözümden mehmet bey arayıp servisle görüştüğünü bugün gelip kurulum tamamlanacağını söyledi.

üst edit 6:17 ağustos saat 13.50 hâla yetkili servisten ne arayan var ne de gelen.samsungdan mehmet beye ulaşmaya çalıştım kendisine ulaşım sağlayamadım.telefondaki atilla bey, mehmet beyin yemekte olduğunu söyledi.

üst edit 7:17 ağustos saat 18.00 da gelen samsung servisi serkan bey iyi bir şekilde ilgilendi ve kurulumu 20.30 itibariyle tamamladı.

bu yaz hava sıcaklığının son derece yüksek olması ve pandemi dolayısıyla sürekli evde kaldığımızdan klima ihtiyacımız doğdu.kurumsal olduğuna güvenip inandığım samsung'dan klimayı almamın doğru olacağını düşündüm.montaj hizmetlerinde de bir sıkıntı yaşamamak için başka bir e ticaret platformundansa samsungshop'dan 9000lik samsung wind free premium adlı klimanın 31 temmuz'da siparişini (404891 nolu şipariş numarasıyla) verdim.4 ağustos'ta horoz lojistik ile elime 2 parça paket ulaştı.horoz lojistiğin gönderim takibindeki bilgilerde de bu gözükmektedir.samsung yetkili servisin elektrik işlemini yapmadığı için klima montajı için düşünülen yere elektrik çekilme ve sigorta konulma işlemini kendimiz 7 ağustos tarihine kadar hallettik.cuma günü 7 ağustos tarihinde samsungu arayıp servis ekibinin montajı gerçeklestirmesi için kayıt oluşturdum.buraya kadar bir sıkıntı yok gibi duruyor.

8 ağustos sabahı cumartesi günü saat sabah 9 da bursa samsung yetkili servis ekibinden gökhan bey kurulum için geldi.kurulum halinde gökhan beyle sohbet ederken şuan için samsung servisinde yoğunluk olduğunu taşeron olarak çalıştığını belirtti.iç ünitenin duvara monte edilecek kısmını sabitledi kablo bağlantılarını gerçekleşti.daha sonra dış ünitenin boru ve kabloları için duvara deliği de açtı.duvarı deldikten sonra kutulara baktı ve başka bir kutunun olup olmadığını sordu.yok cevabından sonra samsungshopun eksik parça yolladığını bakır boru ve dış ünite ayaklarının olmadığını kendinin işleme bu şekilde devam edemeyeceğini söyleyip ;yetkili servisi arayıp bilgilendirip gitti.

ben montaj yarıda bırakılıp gidildikten hemen sonra 8 ağustos cumartesi günü saat 10.30 gibi samsung müşteri hizmetlerini aradım.48 saat içinde bana geri dönüş sağlayacaklarını söylediler.

10 ağustos pazartesi günü 48 saat geçtikten sonra aradım geri dönüş sağlanmadığını duvarım delik bir şekilde beklediğimi söyledim.gün içinde döneceklerini söylediler.o gün iş saati içinde geri dönmediler.akşam saatlerinde tekrar aradım bana hiçbir zaman saat vermediklerini benim yanlış anladığımı durumun incelendiğini söyleyip,kapattılar.

11 ağustos salı günü tekrar 3-4 kez aradım onlarca kişiye şikayetimi anlattım durumun incelendiğini başka bilgi veremeyeceklerini söylediler.biri de servisin eksik parça olduğunda kuruluma başlamayacağını adeta beni yalancı çıkartır şekilde söyledi. ben de bunun üzerine şikayet var sitesinde tüm durumu özetleyen bir yazı yazdım.

12 ağustos çarşamba günü sabah saat 9.30 da ilk kez çözüm ekibinden berrin hanım aradı.artık durumun çözülmesiyle ilgili birime aktardıklarını 2 gün içinde geri dönüş sağlanacağını söyledi.gerektiğinde müşteri hizmetletini arayıp 9a tuşlayıp berrin hanıma bağlanmasını istediğimizde ona bağlanabileceğimizi söyledi.sevindim bu sefer çözülecek dedim.yine gelecek telefonu beklemeye koyuldum.

13 ağustos tarihinde öğlen saatlerinde çözüm ekibinden nurgül hanım aradı şikayetvar'da şikayetimi gördüğünü durumun incelendigini söyledi.ben de berrin hanımın ilgilendiğini yarına kadar geri döneceğini (işin artık dallanıp budaklanmamasını istediğimden) söyledim nurgül hanım da acilen çözülmesi gerektiğini ileteceğini söyledi.

14 ağustos cuma saat 12 ye kadar bekledikten sonra artık tahammüllerim de zorlanmış, aldığıma lanet edecek bir şekilde yine geri dönülmediği için aramak zorunda kaldım.bu kez berrin hanıma direk ulaşabilecektim.9a tuşladım berrin hanıma bağlanmasını istedim.telefondaki kişi sistemi görüntülemeye çalıştığını söyleyip 5 dakika bekletti.daha sonra 8 ağustosta ilk konuştuğum destek ekibindeki burak beye bağlanıldım.şaka gibi...
    samsung müşteri hizmetlerindeki neredeyse herkesi tanır hale geldim.destekden burak ve mehmet bey, çözümden nurgül ve berrin hanım.her şey şaka gibi bu samsungta, gerçekten alacağıma pişman oldum.sinirden ellerim titrer vaziyette yazıyorum.hiç almasaydım ; elektrik çektirmek için para vermezdim,duvarımı deldirmek ve bu şekilde 1 haftadır beklemek zorunda kalmazdım.1 haftadır tüm mesaimi başka bir işim yokmuş gibi buna harcıyorum.bunu yapan şirket samsung arkadaşlar, samsung.

montajın yarıda bırakıldığı durum

foto 1

foto 2

foto 3

edit:dalgınlıklığımdan temmuz yerine ağustos yazmışım, düzeltildi.

edit 2:görsel linkleri değişti.
  • üzücü bir durum ciddeen ama usta keşke delmeden baksaydı parçalar eksik mi değil mi diye. neyse up.
  • türkiye'de hizmet denen şeyin ürünü satana kadar olduğunu gösteren rezaletlerden biri. umarım ses getirir de samsung sebep olduğu bu rezilliği telafi eder. geçmiş olsun.
  • onda onda rezalet. klasik bir türkiye is bitirememezligi.
  • samsungun orospu çocukluğu yaptığını gördüğümüz olay, adam ve servis diyor ki eksik parça var bu kadar, göndereceğiniz şey bakır boru işte 1 hafta neyin araştırması neyin incelemesi yapılıyor, ne ucuz ne düşük bir model cihaz alınmış, klima piyasası için bile yüksek olan bir para veriyor müşteri alınan hizmete bakın. bu tip beyaz eşya sınıfına giren eşyalarda yine de yerli markalardan şaşmamak gerektiğini de görüyoruz bence.
  • bence sorun samsung'da değil buradaki iş bilmez adamlarda.
  • adı ne olursa olsun türkiye uzantısı alan her firmanın seviyesi düşüyor. ne düzgün denetleyen var ne de doğru düzgün işletilen yasalar. olan her zaman tüketiciye oluyor ne yazık ki
  • klimacının bir eve gelip, parça eksik olduğu için klimayı takamadan gitmesi rezalet gibi rezalettir, ancak;

siz de: "televizyonu, cep telefonu falan çok güzel o zaman kliması da çok iyidir" mantığıyla klima almayınız. marka algılarınızı bir kenara bırakıp; bu gibi eşyalarda çoğunluğun kullandığı, ileride yedek parça sorunu yaşamayacağınız, her ilçede servisi ve bayisi olan ürünleri tercih etmeye çalışınız.

açıkçası bu olayda en dandik klima markalarında (yerli markalar) bile katiyen yaşanmayacak bir sorun yaşanmış. bu tamamen samsung'un türkiye'de doğru-düzgün klima servis ekibi ve servis ağı olmamasıyla alakalı bir durum.

türkiye'deki servis durumlarını dikkate aldığımızda klima için daikin veya mitsubishi electric gibi markaları tercih edebilirsiniz. kendimden örnek vermek gerekirse; en son panasonic almak istemiştim ancak mail yoluyla iletişime geçtiğim bölge distribütörü, mailime cevap bile vermeye tenezzül etmeden, dandik-dundik bir bayiye/servise beni arattırınca vazgeçip, 2 tane mitsu. electric aldım, montajdan da memnun kaldım, adamlar çok dikkatli ve özenlilerdi.

mesela mitsu. heavy'yi de düşünmüştüm ama eski klimacım montaj için başka servise yönlendirmeye çalışıp, ibnelik yapınca ondan da vazgeçtim. bu arada daha fazla bütçem olsa daikin'in üst modellerinden de (shira serisi gibi) alabilirdim, onu da not edeyim.

ama samsung-mamsung aklımdan bile geçmezdi. telefon mu alıyoruz kuzum?

r.p. : 9/10
  • klima toshiba ya da mitsubishi'den alınır.
    o kadar bütçe yoksa arçelik alınır, geçilir.
    telefoncudan beyaz eşya alınmaz.
    telefoncu rezaleti.
    not: arçelikspor.
  • yine medeni ve kibar konuşan müşteriyi sallamama rezaleti gibi duruyor. bağırıp çağırmadan kimse iş yapmaz oldu.

(bkz: türklerin kibar insanı ezme huyu)