şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bi'şi olduğu yok.

enflasyon verisi yıllık 12,98 gelmişse, bu ülkede faizin, en az bu rakamın yarım puan üstünde olması gerekir. aksi takdirde parayı bankaya faize koymanın mantığı kalmaz. bu yüzden, veriden beri piyasada faiz artırımı beklentisi oluştu. çünkü normal ülkelerde merkez bankalarının, bankalardaki birikimin artmasına çalışması beklenir.

bizimki ne yaptı? faizi artırmadı. glp denen garabette minimal bir yükseltme yaptı ki, ne işe yaradığı muamma. ülkede enflasyon yüzde 13 iken yüzde 10 faiz ile bankaya para koyar mı insanlar? hayır. ne yaparlar? başka yatırım alanlarına geçerler. bitcoin alırlar, çiftlikbank'a üye olurlar, döviz alırlar vb... neden? çünkü kimse parasının azalmasını istemez.

merkez bankasının bu kararı ile dövizin bu seviyeye gelmesi gayet doğaldır yani.
  • hiç faiz arttırmasalar bu kadar coşmayacak olan kurdu. ulan faiz arttırdığı halde döviz kurlarını da artırabilen tek ülke olduk be. komik.
  • tcmb'nin 50 bps artışı piyasaları tatmin etmedi. tatmin olamayan piyasa tl satıp usd alarak kıçına başına sürmeye başladı.
    piyasalara tam bir euro ve dolar çılgınlığı hakim şu an.
    ohşş
  • sabah saatlerinde 3.80'den 3.83'e yükselmiş ve az önce 3.89'a fırlamıştır.
  • tcmb görünürdeki faiz'i artırmamıştır. glp'yi 50 baz puan artırmıştır.
    doların zıplamasının sebebi budur.
  • maaşı dolarla aldığım için beni mutlu eden kurdur .

eskiden ülke batıyor diye üzülürdüm . türkiye'de gördüm ki sağcısından solcusuna herkes kendi derdinde, bunlar için üzülünür mü diyip pragmatizme döndüm . banane aç kalın . sefil kalın
  • az zamanda çok iş kuru.
  • bir günde 8 kuruş artıyor, ama ekşi sözlük'te bile ses getirmiyor artık.
    tadı kalmadı tabi, 4 görmezse kimse ses etmez artık.
  • (bkz: nerede kalmıştık)

fed sonrası güne 3.81'den başlayan kur, tcmb faiz kararı öncesi 3.83'ün üzerinde seyretmiş, merkez bankasının beklentilerin aksine glp faizini sadece 50 baz puan artırması sonucu 3.89'a yükselmişti. bu faiz kararı sonrası türkiye 10 yıllık tahvil faizi de %1.15 yükselerek 12.34'ü görmüştü.

abd piyasalarının açılışı öncesi 3.87'nin üzerinde seyreden kur, açılış sonrası
    dolar endeksinin artıya geçmesi ve türkiye etf'lerin, diğer gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrılarak %1.71 düşüşüyle 3.90'ı denemiş ve günü 3.8870'ten kapatmıştı.

dolar dip yaparken sesi çıkmayan ekşici bildirdi.