şükela:  tümü | bugün
 • yılın son ppk toplantısı 14 aralık'ta yapılacak. ppk kararı saat 14.00'da açıklanacak.
  0.5% ve 1.5% arasında olmak üzere faiz artırımı bekleniyor. faiz artırımı çıkmaması halinde, dolar-euro roket takıp aya çıkar..

  tahminleri alalım beyler...

  edit 1: fed faizleri 0.25 artırarak 1.25 1.50 arasına çekti ve 2018 için 3 faiz artışı beklediğini belirtti.

  edit 2: 14 aralık 01.44 itibariyle
  usd/try : 3.8160
  eur/try : 4.5160
  eur/usd : 1.1827
 • 50 pips verirse verir. artık yeni politika yavaş yavaş kurun çıkmasına müsaade edip faizleri aşağı çekmek gençler. cemil ertem ne diyordu? geçti o değerli liradan yüksek faiz alınan dönemler. paramız kasıtlı olarak değersizleştiriliyor.
 • aq ben dolar mark alınca düşürün tabi döviz kurlarını skeyim böyle şansı. nabayım bozdurayım mı paraları!?
 • kesinlikle faiz arttirilmamalidir. reyiz arkadanyız! faiz lobisine geçit yok
 • faizi artırıp, “kılışdar yüzünden artırmak zorunda kaldık” deseler...
 • faizler hemen %5 civarına indirilmeli, dolar da 5 civarında kendine yeni bir denge bulmalı.

  yerli ve milli politika budur.

  faiz arttıran vatan haini, gezici, gayri milli ve zerdüşttür.
 • --- spoiler ---
  merkez bankasının temel amacı, fiyat istikrarını sağlamaktır
  --- spoiler ---

  önce bunu bi kafamıza sokalım. şimdi hal ve şeraite bakalım.

  şerait derken de anlık değil, önümüzdeki birkaç ayı da düşünelim. mesela, ocak ayından itibaren baz etkisi ile enflasyonun düşeceğini, hatta mart ya da nisan gibi 8lerin bile görünebileceğini bi köşeye not edelim. 2018'de 8 adet ppk toplantısı yapılacağı kararı alındığını da unutmayalım.

  ondan sonra "300 baz puan" diyenlere götümüzle gülebiliriz.

  100 yaparsa, öp de başına koy.
 • minimum 3 puan artırmalıdır yoksa dolar rabia
 • ppk da yaklaşık 75 baz puan bir artış öngörülüyor. önümüzdeki yıl özel sektörün çevireceği oldukça yüksek borç var ve zarrap davası üzerinden de bize bir miktar ceza kesilecek. türk devletinin neredeyse amerika da görülen ve organize suça dönüşen davaya angaje edildiği öngörüsü ile abd muhtemelen devlet bankalarına bir miktar ceza kesecektir. umarım bu durumu abd sündüre sündüre bizim ekonomiyi göçertmek için kullanmaz.

  tüm bu veriler kuru baskılar. dolayısı ile eğer merkez ppk'da faiz artırmadan geçerse rabia'yı o gün dahi görebiliriz. 75 baz puan artış gene dövizi 3,90 bandı civarı bir yerde tutabilir. artık enflasyon üzerinde kur geçişkenliğini iyice test ediyoruz. bu anda düştü sanılan 3,85 kur dahi epeyi yüksek. enflasyon hedeflemesi yapan merkez muhtemelen kurun yıl başına 4 ve üzeri girmesini istemez.

  merkez artık yarı bağımsız olduğu için muhtemelen bu artış reisin onayına sunulmuş veya icazet alınmıştır. yoksa merkez eli belinde ööle durursa şenlik olur. ama yıl sonu özel şirket bilançolarını biraz olsun kurtarmak için dövizi düşük tutmak uğruna faizi bir nebze artıracaktır. yalnız dikkatinizi çekerim 2017 içinde merkez artırdığı faizi düşürecek bir fırsat yakalıyamadı. bu trend bu şekilde sürer kur belli bir dengeye kavuşmassa faizde de 15 bandına doğru gidiyoruz ,bu durumunda başka negatif etkileri olacaktır.

  hele istenildiği gibi faizi 300 baz puan artırırsa kuru düşürse dahi faiz 15 üzerine gidiyor bu durumda piyasada şirketlerin kredi bulmasını çok güçleştirip pek çoğunu batır kütür batırabilir ama aslında enflasyonu düşürmek için kuru dengede tutmak istiyorsa gerçekte aşağı yukarı kısa vadede artırması gereken faiz budur ama bu faiz artışına karar vermek kolay değildir.
 • kararın ne olduğunun bazı özel görüşmelerde, bazı özel kişilere ilk elden söylendiği iddia ediliyor. yapılacak olan işlemin faiz artışı olduğu ve hatta net puan miktarının dahi söylendiği iddia ediliyor.

  ciddi iddialara konu olan karar.