şükela:  tümü | bugün
  • edit3: doğuş otomotivin karşı açıklaması nedir?
    bu konuda eeştiri yapan arkadaşlar şunu gözden kaçırıyor ki: doğuş otomotiv aracın kusurlu olduğunu kabul ediyor. yani benim haksız olma gibi bir ihtimalim yok. bizim sorunumuz doğuş otomotiv sorunu kabul ettiği halde çözüm üretmiyor.
    edit2: aracı erken satma sebebim nedir? araç beklentilerimi karşılamadı. daha üst segment bir aracı satıp bu araca geçtim. kalan nakitim ile yatırım yapma planım vardı. fakat aldığım aracın manuel olması, daha küçük hacimlere sahip olması ve genel olarak kalitesinin beni tatmin etmemesi dolayısıyla yatırım kararından vazgeçtim. fiyatlar daha çok artmadan satıp en azından eski aracımdan almak istemiştim. aslında aracı aldıktan 1 gün sonra bile satabilirim. bu benim kararımdır.
    edit 1: aracın ön kaporta aksamının söküldüğü nasıl anlaşıldı? fabrikada otomobil birleştirilirken kaporta aksamı bağlantı civataları aracın rengine boyanır. bu sayede paslanma önlenir. daha sonradan kaporta aksamı sökülmek istenirse bu boyalar kalkar. benim aracımda kaputun ve sağ- sol çamurluğun civatalarının söküldüğü tespit edildi. aynı zamanda bazı plastik aksamlarda ise sökme izleri bulunuyordu.

bizzat benim yaşadığım rezalettir. ibret almak için birebirdir. yazarlara bundan sonra sıfır kilometre araç alırken detaylı ekspertiz yaptırmaları önerilir.

öncelikle olayın özeti: ben satın almadan önce ön kaporta aksamı ve belki mekanik aksamı sökülmüş bir araca 0 kilometre -el değmemiş- araç parası ödedim. bu durumu, aracı satmaya karar verdiğimde almak isteyen galerici tespit edip aracı almaktan vazgeçti. doğuş otomotiv beni 1 ay oyaladıktan sonra bir şey yapamayacağını ve aracın kusurlu olmasının onları ilgilendirmediğini belirtti.

26 temmuz 2018 tarihinde seat çorum yetkili satıcısı ahlatçı otomotiv'den 0 kilometre bir seat ibiza otomobil satın aldım. aldığım otomobilin beklentilerimi karşılamaması üzerine aracımı 12 ağustos günü aracımı satışa koydum. 14 ağustos günü aracımı almak isteyen bir galerici aracımın kaput ve ön iki çamurluğunun daha önceden söküldüğünü söyledi. aracın daha önceden kaza yapmış olabileceğini ve çıkma parçalarla toplanmış olabileceğini belirtip aracı almaktan vazgeçti. aracı aldığım yere durumu belirttiğim. kendileri en yakın seat yetkili servisine gidip durumu tespit ettirmemi istediler. 14 ağustos günü doğuş oto esenyurt seat yetkili servisinde aracın parçalarına müdahale olduğuna dair yazılı belge aldım. çorum yetkili satıcısı bu belge ile birlikte durumu genel merkeze bildirmemi istedi. kendilerinin “değer ve ilgi merkezi” diye adlandırdıkları yerde 17 ağustos günü kayıt açtırdım. konuyu ivedilikle araştıracaklarını söylediler, beklememi rica ettiler. 1 eylüle kadar arayan soran olmayınca ben tekrar aradım. benden konuyu tekrar dinleyip arayacaklarını belirttiler. tabi yine aramayacaklarını bildiğim için her gün arayıp farklı kişilere aynı hikayeyi anlattım. sonunda -7 eylül gününde- aracın sorununu tespit etmek için beni en yakın yetkili servise davet ettiler. ikinci kere aynı belgeyi istemelerini hiç sorun etmeden 10 eylül günü seat yetkili servisi erses’e gittim. aynı belgeyi tekrar alıp genel merkezden çözüm talep ettim. kendileri bana yardım edemeyeceklerini belirttiler. aracın kontrollerini yetkili serviste ücretsiz yaparak zaten gerekli yardımı yapmışlar. ben malımın gizli kusuru olduğunu söylediğimde ise “o sizin düşünceniz” yorumunu aldım. aracı satmak isteyince ise çıkma parçalarla aracı onarıp boyasız diye yutturmaya çalışan kişi muamelesi görüyorum. halbuki araca müdahale olduğunu belirten kendi yetkili servisleri idi. fiili olarak 2011 yılından beri iş yaptığım doğuş otomotivden aldığım ilk sorunlu araç buydu. yaşadığım ilk sorunda nasıl bir çözüm sunulduğu ise ortadadır.
  • seat çorum,okuyana korum
  • rezalet puanım 9/10 ... sen sonuna kadar haklısın,o konuda hemfikiriz . ama bu fiyatlara hala sıfır araç alan varmış, şaşkınım.
  • rezalet gibi rezalet havası aldım. tam araca ne müdahalesi olduğunu anlamadım ama orjinal olmayan aracı yetkili bayi sıfır diye satıyorsa rezalettir.
  • sıfır araç faturasına bakmak lazım. faturada yazılıysa geçmiş olsun.
  • rezalet puanı 10/10
    nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamıyorum. tüketici hakkı falan kimsenin umrunda değil! bu başlığa yakın zamanda sulh mahkemesi tarafından erişim engeli gelir artık.
  • şaşırtmamış rezalettir. ancak türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde olabilir bu tür durumlar.

tanım: doğuş oto’nun bilmem kaçıncı kez aynısını tekrarladığı rezalettir.

edit: bunun bir de şu rezaleti vardır. hem başlığı hem de entry’i buraya bırakalım.

(bkz: iyi niyet garantisi)
    (#45733316)
  • araç taşımacılığı hakkında özet bir bilgi geçmek istiyorum. araçlar havuzlardan toplanıp bölgelere getirilir. ilgili taşımacılık firmasının depolarından ilgili bayilere sipariş usulü taşınır. fakat depolarda beklerken ya da havuzlardan depoya çekilirken hasar gören arabalar orada tamir edilir. mesela geçtiğimiz ay dolu yağdı. araç depolarındaki araçlar hasar aldı. ilgili işlem yapılır. siz sıfır diye alırsınız. satmaya çalışırsınız. ekspertize götürürsünüz. adam der ki bunda boya var. ya da taşımacılık esnasında araç düştü, vurdu yani hasar gördü araba. parçalar değişir. bu yüzden bu tarz olaylar yaşanıyor.
  • hikayede boşluklar var. sıfır bir araç alıyorsunuz ne hikmetse 1 ay sonra satmaya kalkıyorsunuz ve yine ne hikmetse bu satış sırasında araçta fabrika kaynaklı kusurlar olduğunu öğreniyorsunuz. bana çok çok düşük bir ihtimal gibi geldi.

ayrıca doğuş duruma tam olarak ne demiş belli değil. hatalarını kabul edip yokuş mu yapıyorlar? yoksa hata fabrika kaynaklı değil mi demişler?

raporları koyun inceleyelim kim haklı kim haksız.
  • yurtdışında olsa gündeme skandal olarak düşer, markaya ve bayiye davalar açılır sürüm sürüm süründürülür fakat olay türkiyede geçince ancak sözlükte duyulur 50 belki 100 entry atılır bayi ya çamura yatar ya da paspas verelim size diyip olayı kapatır.

türkiye şartlarında yaşanmış bilindik rezalettir.