şükela:  tümü | bugün
  • ilk olarak olayı tek cümle ile özetleyeyim: sgk hakkım olan aylığımı ve sigortamı durdurdu.

herkese merhaba nasılsınız, umarım iyisinizdir. bugün size bir devlet kurumunun ne kadar ağır bir şekilde vatandaşın işlemini yaptığını anlatacağım. olayı olabildiğince açık, anlaşılır ve öz şekilde yazmaya çalıştım. öncelikle kısaca şunları söyleyeyim. babamı iş kazasında kaybettiğim için devlet tarafından yetim aylığı alan üniversite öğrencisiyim.

25 temmuz tarihinde hastaneye gitmem ile sigortamın kesildiğini söylediler. hemen 170'i aradım. bana aynı zamanda yetim maaşımın da kesildiğini ve ankara sgk il müdürlüğüne öğrenci belgem ile başvurmam gerektiğini söyledi. 25 temmuz ankara il sağlık müdürlüğüne öğrenci belgemi ve dilekçemi verdim. bana en geç 30 gün içinde işlem tamamlanır dediler ve bu fişi verdiler. adresime onay zarfı gelecek demişlerdi ama dedikleri 30 gün içinde zarf gelmedi. bende 170 i arayıp bilgi almak istedim. bana işlem sürüyor eğer onaylarsanız adınıza durum dilekçesi bildirelim dediler. onayladıktan sonra 3 gün içinde tekrar bizi arayarak durumunuzun bilgisini aktaralım dediler. yaptım, 3 iş günü içinde tekrar aradım ve ilerleme yok bekleyeceksiniz dediler. işlemin hızlı yapılması için adınıza dilekçe oluşturabilirim dediler bende onayladım. yine 3 iş günü içinde arayın dediler. tekrar aradım ve cevap gelmedi dediler. bende kuruma gidip konuşsam faydalı olur diyerek gaziantep sgk il müdürlüğüne gittim. rehberlikte ki kadın memur çalışan bana en son işlemin 1 ağustosta yapıldığını söyledi. bu kadar uzun sürmesinin sebebi de yoğunluk olabilirmiş dediler. onlara ağustos aylığımı alamadığımı, eylül ayını da alamayacak gibi gözüktüğünü ve sağlıktan da yararlanamadığımı söyleyince bana : ne güzel işte 3 aylık birikmiş alırsın diyor kadın çalışan. ufak bir tebessüm ettim peki bu 3 ayda neler yaşadım ve bu ay ne yapacağım dediğimde bekleyeceksin diyor. ben hayatımda böyle yavaş ve insanları mağdur eden sistem görmedim. bana teklif olarak yeniden başvurmam için sgk tahsis ve beyan taahhüt belgesi verdiler ptt ile ankaraya postalayabilirsin diyor maaşını alan çalışan. dilekçeyi postaneye bugün versem salıdan önce oraya varmaz. kaldı ki normalde ben bu pazartesi aylığımı alıyordum.gereksiz bir işlem olacak. ayrıca, bandrol, muayene ve tahlil ücreti veremeyeceğim için temmuz ayından beri hastaneye gidemiyorum. bunu genel sağlık sigortası memur çalışana söylediğimde yapacak bir şey yok aylığın gözükmediği için sigortadan yararlanamıyorsun cevabını veriyor. burada normalde onları suçlayamam çünkü en nihayetinde memurlar. peki hiç mi suçsuz yok ?

herkese iyi akşamlar.
  • bu işlemleri bilmiyorum ama güvenlik soruşturmalarının 3-4 ay sürdüğünü biliyorum.
    büyük ihtimal güvenlik soruşturması geçiriyorsun.

imla
  • sgk'ya ara sıra işim düştüğünden rahatça söyleyebilirim ki ülkedeki uzak ara en kötü kurumdur. allah kimseyi sgk'nın bürokrasisine düşürmesin.