şükela:  tümü | bugün
 • bilim dünyasına bomba gibi düşen insanlık tarihinin en büyük keşif haberi. muhtemelen 2020 covid ile değil bu gelişme ile hatırlanacak. yaşam dışında açıklaması bulunmayan fosfin gazının venüs yüzeyinde bulunduğundan bahsediliyor ve astrobiyologlar fosfin gazı için biyo-imza tanımı yapıyor.

  ilgili makale internette yayınlanmasının ardından alel acele kaldırıldı. gün içinde (15:00 gmt) basın toplantısı ile bilgilendirilme yapılacağı açıklamasıyla da tüm dünya nefesini tutup beklemeye başladı.

  ilgili linkler:

  https://twitter.com/…tatus/1303696305055830018?s=19

  http://astrobiology.com/…ator-of-possible-life.html

  evrim ağacı güzel bir derleme oluşturmuş

  https://evrimagaci.org/…n-kesfedilmis-olabilir-9340

  kaldırılan makalenin linki

  https://www.nature.com/articles/s41550-020-1174-4
 • gelecek nesiller için umut veren gelişme.

  ülkemizdeki bencillik seviyesini düşününce bir anlam ifade etmeyecek. hatta bundan bile bilim-din tartışması çıkartabilecek potansiyel görüyorum.

  birgün şöyle bir araştırmayı anadilinden türkçe okuyabilmeyi umuyorum.
 • her konuda mizah yapmak için zorlanmış bir kahkaha burukluğunda olan insanların bilmesinin çok da gerekli olmadığı haber. ne yazılırsa yazılsın espri yapmaya çalışıyorlar, alamıyoruz önünü.
 • genelde bu haberler hep canlılık göstergesi olan x molekülünün kalıntısı olma ihtimali olan y bulundu şeklinde olur. hayırlısı (bkz: swh) . bunda da öyle tabi yine.

  ruslar venüs'e demek ondan bir daha araç yollamamış.

  tanım: bir iddia.
 • mikrobiyal yaşam. bu yaşamın gelişmesi için gerekli sistemin varlığı nasıl bunca zamandır bulunamadı o da ilginç çünkü venüs en az ay kadar yakından takip edilen bir gezegen.
  fakat ne olursa olsun heyecan verici bir buluş ve kendi adıma sıkı takip edeceğim bir konu.

  aaah afrodit
  tabi ki yaşam senden gelecekti.savaş tanrısı ares'e methiyeler düzdüğümüz için üzgünüz.
 • '' araştırmacılar ne buldu?

  basitçe söylemek gerekirse, orada olmaması gereken ve dünya'da kesin bir biyo-imza olarak kabul edilen bir gaz : çok kokan bir gaz olan fosfin . bilim adamlarının bildiği kadarıyla, onu üretmenin sadece iki yolu var, ya yapay olarak bir laboratuarda ya da oksijensiz ortamlarda yaşayan belirli mikroplarla. venüs'te mikrop bırakan herhangi bir uzaylı laboratuvarı olması pek olası olmadığından. ''

  haberin devamında yanlış okumadıysam, diğer ihtimallerde değerlendirilmiş. ve bir sonuç elde edilememiş, yani belirli mikropların yaptığını düşünüyorlar sanırım. bildiğim kadarıyla ilk kez dünya dışında bir mikrop bulunuyor? bundan emin değilim.
 • venüs'te yaşamaya uyum sağlamış bir bakteri çıkacaktır. bunun dışında mikroskobik olmayan nispeten daha büyük bir canlı çıkarsa ilginç olur.
 • espri yapan mizah profesörleri başlamış yine.
 • habere göre bugün içinde açıklama yapılması bekleniyor bulgular hakkında.
  yatın uyuyun lan.
 • (bkz: biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık)

  tanım: bir havadis

hesabın var mı? giriş yap