şükela:  tümü | bugün
  • değiştirilen kanun ile mühürsüz zarfların da kabul edilmesine yönelik alınması gereken tedbirlerin ifade edildiği çaylak arkadaşın ricası üzerine açılmış başlıktır.

mottatonia tarafından gönderilen mesaj tam olarak şöyle:

bugün ilçe seçim kurulunun, sandık görevlilerine verdiği seminerde 24 haziran seçimleri için mühürsüz zarfların kabul edileceği hakkında bir açık göze çarpmış ve sağolsun bir sandık görevlimiz bunu bizlere iletti. ben henüz ekşi'de başlık açamadığım için bunu siz değerli yazarlarımıza iletiyorum. lütfen bunu ulaştırabildiğimiz kadar çok kişiye ulaştıralım, başlık açalım. tekrardan oylarımızın çalınması hadisesiyle karşı karşıya kalmayalım.

teşekkür ediyorum.

ses kayıt linkini farklı sitelerden ekliyorum. ses kaydı linki
  • ben de mühürsüz kimlikle oy kullanabiliyor muyum?
    o zaman bu da benim uyarımdır mühürsüz kimlikleri kabul edin.
    hatta peçeteye ad soyad yazılmışsa onu bile kabul edin.
    sizin seçim ciddiyetiniz bu kadar çünkü.
  • verilen eğitim ve dağıtılan kitapçıklarda da belirtilen durumdur. ancak ne yapılmalıdır? herhangi bir üşengeçliğe, tembelliğe kapılmadan ilk iş her zarf mühürlenmelidir. unutmayın! sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olmayan, türkiye cumhuriyeti yüksek seçim kurulu filigranı, arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları kesinlikle kabul edilmeyecektir.

böylelikle mühürsüz pusulalara dair en azından, sayım sürecinde durumum vehameti konusunda da fikir sahibi olunur.

diğer hususta, ismi listede yer almayan kişilerin kesinlikle oy kullanmasına izin verilmemelidir.

sayım sonunda da oylar ve fazlalıklar hassasiyetle değerlendirilmelidir.
    tüm bu süreçte her türlü ilgili konu tutanağa kayıt edilmeli ve sandığa sahip çıkılmalıdır.
  • yanlış hatırlamıyorsam, "sandık kurulu'nun ihmali nedeniyle" mühürlenmemiş zarf ve pusulaların kabulü olacak.

dolayısıyla en baştan sandık kurulu'nun ihmal etmesine engel olarak önlem alınabilir.
  • mühürsüz zarfların ayrı bir kategoride mühürlülerden ayrı ayrı sayılıp kontrol edilmesine yönelik bir madde de eklesenize sıkıyorsa. madem her yerde böyle bir durum gerçekleşebiliyor bakalım oranlarına genel tabloya göre ne kadar farklı?

tanım: türkiye tarihinin en kritik seçiminin sınıf başkanlığı seçimine dönmesi olayı.
  • (bkz: bullshit)
  • hala daha aptal aptal iş yapıldığının göstergesi bir tartışmadır.

kardeşim bu zarflara pusulalara niye mühür basılmıyor?
    bazıları mühürlü, bazıları niye mühürsüz?

ve biz bütün bu sisteme devlet diyoruz. adamlar zarfa mühür vurmaktan aciz.

ben kesin kararlıyım, mühürsüz zarf gelirse al bunu mühürlü olandan ver derim. en azından kendi başıma bunu yapabilirim.
  • mühürsüz zarflar size oy kullanırken verilmiyor. sabah tutanakla belirtilmezse, şu kadar mühürlü zarf var diye, sayım sırasında sandığa katmasınlar diye uyarılar yapılıyor.

(bkz: 24 haziran 2018 genel seçimlerinde oy kullanımı)