şükela:  tümü | bugün
  • bir eğitim-öğretim yılını daha geride bırakıyoruz.

bir eğitimci olarak bir kaç şey söylemek istiyorum sözlük.

karneleri vereceğiz ve her dönemde olduğu gibi takdir, teşekkür, iftihar, onur, bok, püsür belgeleri havalarda uçuşacak.

bir ingilizce öğretmeni olarak belirtmeliyim ki ilköğretim öğrencileri için en önemli dersler görsel sanatlar (bizim zamanımızdaki resim-iş), beden eğitimi ve müzik dersleridir. yorulan zihinlerini dinlendirirler, içlerindeki sanatçıyı ortaya çıkarırlar, spor, egzersiz yaparlar, hangi yiyeceklerin yararlı, hangilerinin zararlı olduğunu öğrenirler. tabii ki insanımızın genelinde matematik, fen dışındakiler ders değildir. bir öğrencinin beden eğitimi, resim, müzik dersleri 100 gelmezse veli o okulu ateşe verir, neden? çünkü öğrencinin ortalamasını düşürür.

şahsımca bu derslerin zorunlu seçmeli olması ve ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulması daha iyi olur.

bakıyorum çocuk iki çöp çizmiş resmi 100, hoca top veriyor futbol oynuyor beden eğitimi 100, flütteki hangi delik hangi notaya denk geliyor bilmiyor müziği 100

tabi hepsi aynı anda birer messi, ronaldo, mozart ve bob ross oldukları için sıkıntı yok. ne olacağıdı?

dün bir olay yaşadım, izninizle anlatacağım.

bir öğrencimin not ortalaması 32 ben de sözlü 55 vermişim. annesiyle okulu bastılar.

sadece benim dersimden kalıyormuş, ortalaması 72'ymiş ve teşekkür alacakmış. ingilizce öğretmeni (ben) çok zor sormuş, seçmeli ingilizcesi 90'mış. ikisi de aynı ingilizceymiş ve neden düşükmüş.

hay hay dedim veliye çıkarıp gösterdim gerçekten de basit olan kağıdı. bir tane production bazlı yani kendilerinin yazacağı bırak metni, cümleleri yok. eşleştirme, şıklama, boşluk doldurma.

hadi dedim bakalım notlarımıza:

matematik, türkçe, fen bilgisi, ingilizce hep 60'ın altında.

sosyal bilgiler 80,

resim, beden eğitimi, dkvab, seçmeli ingilizce, seçmeli peygamberimizin hayatı, seçmeli yazarlık, teknoloji vs hepsi 80 ve 90 üstü

veliye döndüm ve:

- sizce bu notlar herhangi bir belgeyi hak ediyor mu? tamam belge dediğin nedir, bir kağıt parçası, çıktı al ver. ama bu çocuk vasatın da altında, şişirme notlarla ancak 72 yapmış ve belge alınca kendisini başarılı sayacak ve nu bana yeter deyip hiçbir şey yapmayacak.

siz veli olarak çocuğunuzun eline telefon, tablet, bilgisayar verip, derslerini, notlarını takip etmeyip son gün hesap sormaya geliyorsunuz. bu yaptığınız doğru mu sizce?

tabii veli iki kem küm etti ve başladı duygu sömürüsüne, yok öğrenci herkese demiş teşekkür alıyormuş, yok babası bundan bir bok olmaz demiş o yüzden alması gerekiyormuş.

geri adım atmadım tabii ki. bu sefer öğrenci ağlamaya başladı.

dedim bak evladım ileride ağlayarak değil, hak ederek bir yerlere gelmeye çalış.

yahu tamam dedim lanet olsun bana yarın (dün) için bir ödev yap getir proje olarak sayarım, çok basit simple past tense (geçmiş zaman) ile onar tane olumlu, olumsuz ve soru cümlesi yaz getir ama kendin yap. kitabına, defterine bak, daha işleyeli 1 ay olmadı o konuyu. internetten filan yaparsan anlarım.

tamam hocam dedi ve ertesi gün geldi, öyle düzgün cümlelerle yazılmış ki, belli kendisinin yapmadığı.

geçtik boş bir sınıfa ve verdim bir tane kalem bana bir tane olumlu simple past tense cümle yaz dedim. yazamadı. koleje giden arkadaşından yardım almış yersen. tabi yazamadı.

ben yine not vermedim ama bu sefer konu müdüre kadar gidince "ver hocam ver ne olacak" deyince iyi hocam alın verdim dedim ve o çocuk teşekkür belgesi aldı. bir ders çıkaracak mı bundan?

tabii ki hayır. yine annesini, babasını, müdürü araya sokarak not işini halledecek tabii ki sonra welcome to the real life bitch.