şükela:  tümü | bugün
  • 1857 yılından bu yana yayınlanan abd merkezli the atlantic dergisi'nde yer alan röportaj.

başlıkta türk bir muhalefet liderinin erdoğan'a karşı radikal sevgi ile mücadele ettiği belirtilmiş. röportaj öncesinde imamoğlu'nun yüz yüze geldiği suçlamalar, hakaretler ve karalama kampanyalarından bahsedilmiş. tüm bu olumsuzluklara rağmen sağ duyusunu kaybetmemesi vurgulanmış.

röportajın başlangıcında imamoğlu, kutuplaşmanın evrensel bir problem olduğunu ve dünyanın her yerinde popülizmin bölmek ve yönetmek için kullanıldığını söylemiş. ayrıca bu trendi tersine çevirebileceğimize inanıyorum demiş. duvarların sevgiyle yıkabileceğini gösteriyoruz diye de eklemiş.

röportajın devamında bu sevgi vurgusunun radikal sevgi konseptiyle chp'nin yeni seçim kampanyasında yer aldığından bahsedilmiş. bu kısımda chp'li bir stratejist olan ateş ilyas başsoy ile konuşmuşlar. o da bu radikal sevgi konseptinin ilk prensibinin erdoğan'ı görmezden gelip onu sevenleri sevmek olduğunu söylemiş. bir de türkiye'deki asıl bölünmenin sekülerler ve islamcılar arasında değil fakirler ile zenginler arasında olduğunu da eklemiş.

röportajın devamında bazı siyaset bilimcilerin görüşlerine de yer verilmiş, ancak bana dikkat çekici gelen yerleri kısaca özetlemeye çalıştım. bence oldukça güzel bir röportaj olmuş. özellikle de erdoğan'ı sevgi ile yenme fikri gerçekten önemli bir nokta. chp başarılı bir strateji izliyor. inanıyoruz başkanım, her şey çok güzel olacak.