şükela:  tümü | bugün
  • komple olayı "tedbirsizler" dedikleri birilerine ihale ettiler ya..

helal olsun amk..

ne maskeymiş amk maskesi..sanki zırh..

-maske takmıyorlar şekerim..

- hep maskeden hayatım..

- tabii maske takmadıları için böyle..

- maske olaydı tabi..

he yarram he.

bakanın kendisi "maske de olsa 1.5 metreden aşağı mesafe olunca hikaye" demedi mi..

lan sadece bugün 450 bin çocuk msü sınavlarına girmedi mi.. sokakları görmediniz mi..

nasıl da komple olayı halka ihale ettiler görüyor musunuz..

sen virüs ortada cirit atarken, şehirlerarası seyahati aç..avm den, kahvehaneye kadar her yeri aç, kronik hastaları yallah işe diye şutla, sınavları, kreşleri başlat..

sonra "ama biz maske takın dedik"

maskesine sokayım..

madem bu kadar basitti, 11 mart'ta ilk vaka çıktığında "maske takın tamamdır" deyip aynen devam etseydiniz..niye milleti evlere soktunuz..

covid19lu hastaların yoğun bakımda yattıkları yerde starbaks satsan, sosyalleşmek için yoğun bakıma gidip o kahveyi illa da içecek sığırlara da kafam girsin..
  • yks ertelendiğinde vaka sayısı: 1196
    bugün: 1562
  • günlerdir evden çıkmadık, bazılarımız çoluğundan çocuğundan ailesinden uzak kaldı, misafirhanelerde yattık, nöbetlerde yaptıklarımızdan bahsetmiyorum görevimizdi elbet yapacaktık. bu kadar yaptığımız fedakarlık nereye gitti şimdi? allah aşkına bu nasıl iştir, adamlar gitmiş taksim meydanında kolkola göbek atıyor ben bunun için mi feragat ettim. yazıklar olsun be !!
  • uzun zamandır günlük istatistikleri derlediğim ve çeşitli interaktif grafiklerle paylaştığım bir sayfam var. gidişatı incelemek isterseniz bakabilirsiniz: link
  • -maskeniz neden boğazınızda?
    -haa, şu mesele. az önce taktıydım da bunaldım beya.
    -içerideyken takıyordum da şimdi çıkardım.
    -açık havadayız, bir şey olmaz diye düşündüm.
    -çok terledik, sıkıldık yav.
    -nefes alamıyoruz ki takınca.

-neden maske takmıyorsunuz?
    -açık havadayız, bir şey olmaz diye düşündüm.
    -cebimde, ama lastiği koptu.
    -evde unuttum.
    -alamadık, eczaneye uğrayamadık.
    -biliyoruz tabii maske takılması gerektiğini. yapmamak lazım elbette.
    -vallahi şimdi almaya gidiyordum.

-neden bu kadar aptalsınız?
    -

edit:

maskesiz gezmeyi savunan arkadaşlar mesaj kutumu doldurmuş. siz lütfen bildiğiniz gibi devam edin, allah aşkına en az 10 kişi yan yana gezmeyi ve kahvelerinizi almayı da ihmal etmeyin.

aptal olan ben ve benim gibi düşünenler. kusura bakmayın.
  • 30 mart'taki vaka sayısı (1610), bugünle hemen hemen aynıyken(1562), 30 mart günü evden hiç çıkmıyordunuz. ekmek falan yapıyordunuz, instagram'da paylaşıyordunuz. 16 kişilik zoom görüşmelerinizin ekran görüntülerini paylaşıyordunuz.

bir süre daha evden çıkmayacağız diye marketlerde stok bırakmamıştınız.

ilk sokağa çıkma yasağındaki izdihamı eleştirmiş, hatta dalga geçmiştiniz.

şimdi size soruyorum. ne farkınız kaldı?

aşı mı bulundu? hayır.
    ilaç mı sürüldü piyasaya? o da yok.

ne değişti? size sorsak evde canınız sıkıldı. çünkü bir tek sizin sıkıldı.

ben size ne olduğunu söyleyeyim, o zaman evde kalıyor olmak orijinal bir şeydi. instagram'da paylaşılacak tonla yeni şey vardı evde kalmakla alakalı.

onları yaparak kendinizi farklı hissediyordunuz. şimdi ise hepsi demode oldu. evde kalıyor olmak sıradanlaştı, dışarı çıkıyor olmak farklı bir şey durumuna geldi.

tabi instagram'a paylaşılacak yeni şeyler lazım çünkü.

o zaman evde kalarak, dışarıda olanlardan kendinizi farklı hissediyordunuz, şimdi de dışarı çıkarak evde kalanlardan farklı hissediyorsunuz.

"bak sen evde tıkılı kalmışken, ben virüs mirüs dinlemeden sahilde, barda bira içiyorum, kahve içiyorum" diye göstermeniz lazım instagram'da.
  • günlük 15 kişi ölüyor diye iyimser bakmamız gerekiyormuş siktiğimin salağına bak hele. o 15 kişiden birisi ailen olsaydı da aynı şeyi söyleyecek miydin?
  • maalesef açıklanan vaka sayıları şaşırtmamıştır.arkadaşım teknoloji mağazasında güvenlik olarak çalışıyor.
    müşterinin biri maskesiz geldi içeri almadım, ısrar etti yine almadım diyor.
    biraz etrafta dolandı yerde bir tane maske buldu, eliyle hafiften silkip taktı maskeyi diyor.
    içeri girip aldığı ürün ise hoparlörmüş.
    yerlere maske atan, yerden başkasının maskesini alıp takan yabanilerle yaşadığımız ülkede virüsü nasıl azaltabiliriz ki?
    edit:imla
  • oğlum deliricem lan. hala buraya gelip ölüsü sayısı az abartmayın şunu diyebiliryosunuz. cahilliğinizi lütfen kendinize saklayın, lütfen ya.

2 yakın arkadaşım 1 buçuk ay önce koronavirüse yakalandı. (biri 24 diğeri 26 yaşında) çok şükür ikisi de virüsü atlattı ancak ikisinde de devam eden solunum sıkıntıları var. daha genç olan arkadaşım işini bile bırakmak zorunda kaldı. tüm gün evde ölü gibi yattığını bi türlü toparlayamadığını söylüyor. bağışıklı sistemi mahvoldu çocuğun.

yani ölmeyip çok uzun süre sıkıntılar da çekebiliyorsunuz. genç yaşta olsanız bile. kendinizi düşünmüyo olabilirsiniz, sikimde de değil düşünmeniz. ama diğer insanları düşünmek zorundasınız. bu bir nevi insanlık görevidir. bunu size çocukken ailenizin öğretmesi gerekirdi. öğretmedilerse ilkokulda öğrenmiş olmanız lazım. hayat bilgisi 1.dönem konusu bu amk.

ayrıca bu maske takmayan insanlara da acil yaptırım uygulanması gerekiyor. sizin hayatınız değersiz ve boktan olabilir ama biz bu hayatı seviyoruz amk. ölmeye veya hasta olmaya da niyetimiz yok.

edit: siz gerçekten müthiş bir detaysınız ya:d gelen mesaja bak. biri demiş ki: ''her gün kaç kişi kanserden ölüyor buna niye sesini çıkarmıyosun.'' kardeşim sana bi bilgi vereyim, kanser solunum ve temas yoluyla bulaşan bir hastalık değil. bu bilgi sana yeter sanırım:d siktir git şimdi.
  • çok değil onbeş gün önce 600'e yanaşan günlük vaka sayılarinin geldiği hale bak. evet sahne sizin ' gripten farkı yok ne abarttiniz, ilaç firmalarının oyunu bu,ben asosyal birisi değilim evde oturamam' ci tayfa. en ufak iğneleme yapmıyorum, lütfen maske dâhi takmadan - çünkü sizin gibi sosyalleşmeye değer veren önemli insanlarımızin kaliteli nefes alması önemli - starbucks'a gidip kahvenizi alın ve klima bile çalışmayan kapalı ortamda yudumlayin kahvenizi. avm fetisi olan dostlar sizi de unutmadım, lütfen en yakın avm'ye gidip tüm gün boş boş gezin içeride, mağazalara girip fiyatları inceleyin. çimlerde oturup sosyalleşme yaşadigini belirten dostlar,sizi unutur muyum sandınız? lütfen minimum beş kişi toplanıp 30 derece sıcak %60 nem oranıni umursamadan sosyallesin. çünkü artık bizim gibi sadece işine gidip en fazla market alışverişi gibi temel ihtiyaçları icin veya açık havaya nefes almaya çıkan bunların hepsini de kurallara uyarak gerceklestiren insanlar için durumunuzun artık hiç önemi yok, hatta açık konuşayım umuyorum ki hastalığa yakalanır 14 gün boyunca ya evde ya hastahanede kalırsınız, merak etmeyin o süreçte sizin yerinize sosyallesecek arkadaşlar olacaktır, sosyalleşme kaderine terk edilemez çünkü.