şükela:  tümü | bugün
  • o gun filipin bandıralı madonna lily gemisi ile rabunion adlı lübnan gemisi çarpışmiş, beş kişi ölmustu. bu kazanin asil ilginc kismi rabunion gemisinin tasidigi tam 21 bin canli koyunun, geminin parcalanmasiyla bogaza sacilmasiydi. koyuncuklar bogazin sularinda saatlerce debelenmisler ama cogu kurtarilamamisti. butun bogaz sismis koyun lesleriyle silme dolmustu ve ortaya cok akilalmaz bir goruntu cikmisti, uzun sure kaldirilamayan leslerin bir kismi temizlenmis bir kismiysa bogazin sularina karismisti.
  • bugün sınıfta metis'in bu yılki hayvan konulu ajandasına bakarken öğrendiğimiz ve hepimizi büyük çaplı bir şoka sokan kaza.
    ardından hepimiz pencereden dışarı baktık ve boğazda yüzen koyunların nasıl görüneceğini hayal ettik.
    yazık olmuş hayvanlara da.
  • çocukluğa dair hatırlanan şeylerden sadece bir tanesi. yüzen koyunlarla akılda kalmıştı.

tulum gibi şişmişti hayvancaazlar. denizin üstünde zurnasız gaydalar düşünün aynen öyle, kötü görüntülerdi tabi.
  • umut sarıkaya'nın bu hafta uykusuzdaki yazısında değindiği kaza.

--- spoiler ---
    umut sarıkaya babası ve abisiyle balığa gider. derken babasının elini ''çarpan balık'' sokar. etraftaki diğer balıkçılar zehirin etkisinin idrarla geçeceğini söylerler. bunun üzerine babası u.s.'dan eline işemesini ister ama u.s.'nin çişi yoktur. babasının ''yapsana olum çişini'' nidaları arasında arkasını dönen u.s. bir sürü koyun ve koçun üstüne doğru geldiğini görür, korkar ve işer...

--- spoiler ---
  • orhan pamukun kafamda bir tuhaflık kitabında bahsi geçen kazadır.
  • orhan pamuk'un son kitabında (bkz: kafamda bir tuhaflık) hikayeyi okudum. önce gerçek bir olay olabilir dedim fakat pamuk her zamanki masalsı üslubuyla öyle güzel anlatmış ki, "kesin kafasından uydurmuş bu hikayeyi, boğazda yaşanabilecek böyle gerçek üstü olayları ne de çok sever" dedim. ancak bir ihtimal deyip aradım. meğer gerçekmiş. tam da pamuk'a göre bir hikayeymiş. demek ki boğazın suları çekildiği zaman koyunların kemikleri de ortaya çıkacak.
  • orhan pamuk'un yazdığı, yapı kredi yayınları'ndan çıkan istanbul hatıralar ve şehir kitabının 11. basımında 15 kasım 1991 tarihli olduğu söylenen kaza. tabi internetteki bir araştırmada bu tarihin yanlış ve 14 kasım 1991 tarihinin doğru olduğunu görüyoruz.