• sanıyorum ki 1 saat sonra gerçekleşecek astronomik olay. saat ve havanın garip bir şekilde açık olması açısından şanslı olduğumu düşündüğüm olay. şimdilik sadece daha net görüyorum ama 1 saat sonra daha yakın olur mu göreceğiz...

bu da olduğu kadar
  • şu an tepede bulutların olmasına rağmen fena parlıyor ay. gelecek saati tahmin bile edemiyorum. ama hava soğuk beyler, dikkat edin.

edit: kameram normalde ay'a odaklanamıyor, bakın şu fotoğrafıysa az önce çektim: http://hizliresim.com/mo5gja
  • şöyle bir kare yakaladım. güneş gibi parlıyor ay bugün.
  • ilk baktığımda bir fark göremedim ama daha sonra bulutlar üstünden geçtikçe farkettim süperliğini. sanki bulutlar ayın önünde değilmiş, arkasından geçip gidiyormuş gibi bir görüntü var ki tam bir fantastik film sahnesi. parlaklığıyla, önünü kapatan tüm bulutların önüne geçen bir ay var tam şu an gökyüzünde.
  • şu anda gerçekleşen astronomik olay. çıplak gözle görüp görebileceğiniz en büyük ay bu ay oluyor ablacım. "teleskopla görüldüğü gibi görünecek" diyen hayatında teleskoptan bakmamış kişiler.

ay teleskoptan göründüğü gibi görüneceği kadar yaklaşsa açısal momentumun korunması prensibi gereği ya hayvani hızlarda dönerdi ya da dünyayı da hayvani hızlara çıkarırdı.

birkaç saat sonra ay ufka yaklaştığında biraz büyür gibi olacak, o da ufkun yakınında kıyas yapacak yer cisimleri olmasından dolayı.. gözlerimiz ay tepedeyken baktığımızda boyutuyla ilgili fikir verecek nesne, yapı vs olmadığından ayı küçük görür, ufka yakın ise ay biraz büyümüş gibi olur. basit birer yanılsama, nesnel değil. ama ister tepede ister batarken, ayı tam çevreleyen bir dürbünle bakarsanız gün içinde boyunun değişmediğini görürsünüz.
  • 200x zoomda 6-7 parçalık şahane haritası çıkarılıyor şu an. selfie çektiriyor çakal kendine bu gece bol bol.

folklorik olarak saygım var, sana tapabilirim tüm geçmiş kabilelerin hatrına, öylesi güzelsin bu gece sevgili ay.

edit: bu da benim süper ay çekimim; http://meosenturc.deviantart.com/…n-night-645780494
  • basligi gordukten sonra balkona firlamama neden olmus uber olay. bununla beraber ne saga, ne sola ne de tepeye bakmama ragmen super ayi goremeyince huzunlendirmistir.
  • bu süper ay ile köpekler arasında bir ilişki var mı yoksa ben inceden paranoyak mı olmaya başladım? hav hav hev hev röf röf garip garip sesler çıkarıyorlar lan. uluma desem değil, havlama desem değil ne lan bu?
  • camdan dışarı doğru baktım, oha hava aydınlanmış lan ne ara sabah oldu saat kaç acaba dedim, saat 02 aq. bu işte bir terslik var olm deyip terasa çıktım noluyo gibisinden. ay kendinden geçmiş aq, bakınca gözlerim kamaştı resmen. taktım güneş gözlüğümü açtım bir şişe bira terasta takılıyorum şimdi. stay cool.
  • bulutların trollediği tarihi olay.
hesabın var mı? giriş yap