şükela:  tümü | bugün
  • efendim kimine göre rezalettir. kimine göre değildir bilmem. ama yaşadığımı yazacağım.

25 ekim 2017 tarihinde ankara hyundai akbak'tan bir adet 2017 model hyundai tucson satın aldım (takriben 3 yıl filan biriktirdiğim para ile bunu yaptım aileden zengin değilim. domatesin ucuzunu almak için çaba gösteririm).

aracı teslim alır almaz gaza basmaya bile kıyamadan 7-8 kilometrelik bir yol üzerinden apartmanın kapalı garajına çektim. ertesi sabah kalktım büyük bir heyecan içinde arabaya bindim. özellikleri falan filan kurcaladım. yeni araba kokusunu iyice içime çektim (bkz: daha iyisi senin olsun). sonra bastım gaza iş yerine doğru yola çıktım. 2-3 dakika sonra bir uyarı yandı. sol ön ve sağ arka lastik basınç düşüklüğü uyarısı. her iki lastiğin basıncı 10psi'y e indiğini söylüyordu. hayatımda ilk kez lastik basıncıuyarısı veren bir araca sahip olduğum için ilk tepkim inkar etmek oldu. yoo bu olamazdı. hem de arabayı ikinci kullanışımda. o anda dikmen caddesinden inerken iki kasis vardır. bilen bilir. o kasislerde aracın altı kanıra kanıra kasise sürttü. o an anladım gerçekten lastiklerin patladığını.

ilk aklıma gelen o.ç. kısaknç bir komşunun aracı sabote ettiğiydi. ama düşmanım filan da yok ki kim böyle bir şey yapar diye düşündüm. polisevi kavşağındaki benzinliğe girdim. lastikçiye yöneldim. lastikçi iki lastiği de çıkardı. bir de ne göreyim iki lastikte de eşşek kadar bir vida var. öyle böyle bir vida değil. baş kısmı naha bu kadar. lastikçi bu vidaların zaten araçta bulunan vidalar olduğunu söyledi. aracı alırken akbak tarafından ön ve arka tampon koruma yaptırmam önerilmişti. işte bu vidalar tam da bu tampon korumaları takmak için kullanılan vidalardı. rengi dokusu herşeyiyle aynısıydı.

o an içimi büyük bir öfke kapladı. çünkü bu tampon korumları takan 'usta' lar yerde bir sürü vida varken çatır çutur aracı bu vidaları üstünden geçirmişlerdi. hızlıca akbak'a gittim. pek dinamik satış temsilcisi ustayı çağırdı. usta bu vidaların kendi vidaları olduğunu kabul etti (başka şansı yok zira aracın üzerinde 100'e yakın aynı vidadan var). daha sonra dinamik satış temsilcisi hiç merak etmemem ve maduriyetimin giderileceği konusunda bana güvence vererek müdürün odasına gitti. asık bir suratla döndü. bir anda ağız değiştirdi ve benim aracı akbaktan alıp eve götürürken pekala bu vidaların araca batmış olabileceğini söyledi.

aynı vidanın aynı anda iki farklı lastiğe batmasının normal yaşamın mantığına uymadığı konusunda ısrar etsem de sonuç değişmedi. üstüne üstlük sıfır aracıma bedava detaylı iç temizlik yapmayı önerdiler. hyundai genel merkezi durumdan haberdar etmeme rağmen henüz bir gelişme olmadı.

çıkardığımız ders sıfır araç alırken dahi aracı eksiksiz aldım kağıdını imzalamadan önce lastikler dahil kontrol etmemiz gerekiyor.

bu kadar mı zor lan özrü dileyip iki lastiği değiştirmek. mümkün mü benim aynı anda 2 lastiği aracın montaj vidasıyla patlatmam. çok mu zor lan azıcık empati ve kalite beklemek? bu kadar mı kötüsünüz arkadaşım ya!

edit yepis yesilin uyarisi uzerine:
    https://i.hizliresim.com/2ewr3l.jpg
    https://i.hizliresim.com/kx7avm.jpg
  • rezalet gibi rezalet.
    ya arkadaş bi zihniyet hiç mi değişmez.
    hep suçlu olan müşteri hiç bunların hatası olmaz. ulan de ki arkadaş özür dileriz hata bizim hemen durumu düzeltelim tak adamın iki lastiğini müşterin memnun kalsın. evine huzur içinde gitsin. eşine dostuna senin şirketini övsün. bedava reklamını yapsın. daha ne istersin.
    yok illa üç kuruşun hesabını yapıp kendine küfrettirecek zibidiler.
    şu vizyonsuz adamlar ülkemizi işgal ettiler.
  • geçmiş yıllarda hyundai kullanmış birisi olarak söylemeliyim ki ; hyundai musteri memnuniyeti konusunda ilgili ve başarılı bir firmadır. ancak sanırım münferit olarak ilgili bayi müdürü bu rezaletin yaşanmasına sebebiyet vermiştir.

zarar kesinlikle giderilmelidir.
  • yayılması bilinmesi duyulması gereken rezalet gibi birr rezalet imiş.
    çalışıp kazandığın parayı güle oynaya yiyemediğin bir ülke burası. hyundai türkiye'nin konuya el atması ve müşteriyi telafi etmesi gerekir.
  • rezaletin daniskası bayrak taşıyanı önde gidenidir. ne demek kullanıcı hatası böyle hata olur mu resmen senin vidaların lastikleri bir şekilde patlatmış işte ...daha neyin savunmasını yapıyorsun. bu arkadaş 0 araba almış sana yolu daha çok düşecek yani
    belki tanıdıklarına eşine dostuna tavsiye edecek hizmet kaliteni övecekken dakka 1 gol 1 . mantıklı bir açıklaman yok kendi hatanı pişkinlikle kapatmaya çalışıyorsun.
    otur sıfır.
  • ilk kez rezalet başlığına yazma sebebim olan sıkıntı.

sıfır araç insanların, kendisi için büyük meblağları gözden çıkarıp belli bir müddet iç rahatlığıyla güle oynaya binmek için tercih ettikleri bir üründür. satıcı şayet bunu sağlayamamışsa zarari tazmin etmekle yükümlüdür.

tahmini zararın ~3200'ün altında kalması sebebiyle derhal tüketici hakem heyetine; aracın teslim alındığı gün saat belirtilmek kaydıyla, araçta hasara yol açan vidanın serviste bulunduğunu ifade eden bir dilekçe yazılmalı ve tadilat bedeli eklenerek sunulmalıdır. madem hyundai'de müşteri memnuniyeti esastır, ciddi makamlar aracılığıyla müşterilerinin mağduriyetini gidersinler.
  • adama rahat rahat sıfır araba huzuru bile yaşatmamışlar. çünkü burası türkiye. burada müşteri her zaman haksızdır.

özet: (bkz: bütün götlerin müdür olması)
  • haklı rezalettir.

olay güney kore'de yaşansaydı büyük ihtimalle yeni bir araç verilmesiyle sonuçlanırdı.

fakat olay türkiye'de geçince haliyle sizin 3 yıl para biriktirip aldığınız aracın servis hatası nedeniyle lastiklerinin patlaması pek kimsenin sikinde olmayacaktır.

mal satılana kadar en iyisi sizsinizdir, mal satıldıktan sonra kimse sizi tanımaz. hatta "yıkama hediye edelim hehe" şeklinde dalga geçerler.
  • rezalettir. tüm yasal yolları kullanılması gereken rezalettir. o nasıl cevap öyle yok yolda patlayabilirmiş de vesaire. hyundai'nin yurtdışındaki global bir merkezine bu sorunu düzgün şekilde iletirseniz türkiye distribütörünün bir tarafı tutuşacağı için hem sorununuza çözüm bulursunuz hem de sorumlular gerekli ceza ve yaptırımı alırlar.
  • 2 lastik değiştirmemek için müşterisini bile bile mağdur eden firmanın sebep olduğu ayıptır.

sıfır araba alırken bile dönen oyunları görünce, ikinci el araba konusunda insanı afakanlar basıyor.

(bkz: afakanlar basması)