şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ismet paşa bu seçimlerden sonra "bu yenilgi en büyük zaferimdir" demiştir.
 • ismet paşa iki yerden aday olduğu bu seçimlerde, ankara'dan seçilememesine rağmen malatya'dan meclise girmiştir.
 • seçim sonuçları şöyle oluşmuştur.

  demokrat parti %55.2
  cumhuriyet halk partisi %39.6
  millet partisi %4.6
  bağımsız %0.6

  bir önceki genel seçimler için; (bkz: 21 temmuz 1946 genel seçimleri)
 • chp'nin sadece doğu anadolu ve karadeniz illerinde,
  bingöl, bitlis, erzincan, hakkari, hatay, kars, malatya, sinop, trabzon ve van'da birinci olduğu seçimler.

  tunceli'de ise,
  demokrat parti 13.089,
  chp 9.209 oy almış.

  kaynak
 • bu seçimle iktidara gelen demokrat parti, seçimlerin üzerinden daha 2 gün geçtikten sonra atatürk devrimlerine meydan okur gibi türkçe ezan uygulamasına son vermiştir.
 • demokrat parti'nin
  yüzde 52 oy oranı ile 415 (dörtyüzonbeş) milletvekili,

  cumhuriyet halk partisi'nin
  yüzde 39 oy oranı ile 69 (altmışdokuz) milletvekili kazandığı seçim.

  kısacası pek bi adil seçimdir.

  mecliste toplam 487 sandalye vardı.
  yüzde 52 oy alan dp, meclisin yüzde 85'ine sahip oldu.
  bugün halimize şükredelim.
 • 1946 yılındaki seçimden sonra chp uzun vadede demokrat parti'nin yükselişini gördüğünden bu seçimlerde her şehir için "ya hepsi ya hiçbiri" tercihini yapmıştır. bedelini 1950, 1954 ve 1957 yıllarındaki seçimlerle ağır ödemişlerdir. öyle ki chp toparlanma dönemine girdiği halde meclisteki sandalye oranı hep düşük kalmıştır.

  şunu not etmekte fayda var; chp %1 farkla bile kazanabileceğine inandığından dp'nin mecliste fazla söz sahibi olmasını istememiştir. halbuki dp'yi süpürmeyi değil de dinlemeyi tercih etselerdi hem 1954 seçimlerinde hem de 1957 seçimlerinde temsil oranları çok daha fazla olacaktı, dp mecliste istediği gibi at koşturamayacak ve 1960 darbesi de yapılmamış olacaktı. chp'nin o dönemki liderleri - ismet inönü ve diğerleri - biraz kibirlerini kırpmayı başarsalar ve dp'nin potansiyeline hak verselerdi, bugün ne cumhuriyet kazanımlarından bu kadar uzaklaşmış olurduk ne de askeri veya sivil darbelerle uğraşırdık.

  buradan ne öğreniyoruz? sırf kendi ideolojimizin galip gelmesini istemek diğer ideolojik yaklaşımları kökünden kazımak anlamına gelmez. keskin sirke küpüne zarardır. damlaya damlaya göl olur. sakla samanı dağdan kestim kereste.
 • türkiye cumhuriyeti tarihinde yapılan ilk demokratik seçimidir.

  bence, 29 ekim'den de 23 nisan'dan da daha değerli bir tarihtir 14 mayıs. zira, meclisin var olması ya da cumhuriyet rejiminin gelmesi özgürlükler bağlamında bir ilerleme getirmemişken, (hatta gerilemeye tekabül eder) 14 mayıs demokrasi ve özgürlükler bakımından anlamlı bir adımdır. bu adımın ismet inönü'ye mal edilmesi tarihi bir hata olacakken, önünün kesilmesi ise * rahatlıkla inönü'ye mal edilebilir.

  seçim sonucunda milletvekili bölüşüm sayısının adil olmaması ise günün öneminin azalmasına sebep olamaz. sonuç itibarı ile seçim sistemi demokratların getirdiği bir sistem değildi.

  ayrıca, 14 mayıs her yıl liberal düşünce topluluğu tarafından hürriyet günü adı altında kutlanır.
 • 14-15 mayıs gecesi sandıklar açılıp chp hezimete uğradıktan sonra ordudan bazı komutanlar ismet inönü'ye "seçimlere komünistler hile karıştırdı" diyerek demokrat parti idaresini engelleyebileceklerini iletmişler. inönü reddetmiş.