şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: 14 mayıs 2010 odtü'de pkklıların göt olması)

böyle bir başlıktan sonra olayların düzgün anlatılması gerekir.

ne olmuştur?

14 mayıs 2010 günü odtü'de leman sam'dan önce şenliklere bajar çıkmıştır. bajar kürtçe ve türkçe karışık sözlerle rock yapan bir gruptur.

devrim yazısının yazılmasından sonra yurtseverler olarak bilinen öğrenciler pkk ve apo ile ilgili bir şeyler yazmışlardır. (gerçekten ne yazdıkları üzerine bir bilgim yok) daha sonrasındaysa bahsedildiği gibi bir değil daha çok sayıda insan duruma müdahele etmiştir. (bu da alanda aldığım bilgilere dayanmaktadır) bunun üzerine devrim yazan stadyumun belirli bölgelerinde bazı şahısların gazlamasıyla kahrolsun pkk diye slogan atılmaya başlanmıştır. katılım fazla olmasa da slogan atılmıştır bir süre. tabii konsere katılım da odtü çalışanlarından öğrencisine gayet yoğundu bahsedilene oranla. (buradan eminim çünkü satdyumda bizzat bajar'ı dinlemek üzere yerimi almıştım) bunun üzerine vedat yıldırım şarkıyı durdurup "yapmayın arkadaşlar, yaşasın halkların kardeşliği, türk-kürt kardeştir" minvalinde cümleler sarfetmiş, durumu yatıştırmaya çalışmıştır. daha sonrasındaysa kendisine okuması için bir kağıt getirildiğinde konser bitti deyip sahneden ayrılmıştır.

tarafsızca anlatmaya çalıştığım olaylar bu şekilde cereyan etmiştir.

naçizane ne düşündüğüme gelince; o gün amaç devrim yazmaktır, orada bir anma yapmaktır. yurtsever öğrencilerin bu şekilde bir eyleme girişmesi için uygun bir vakit değildir. ortaya çıkan üç beş kurtçuğun yaptığı da durumu iyice duygu sömürüsüne dökmektir.

sonradan gelen:

- sari pipi camasir ipi: bağıran çoktu ben çimlerden duydum sesi diyor.
    - hamzaciftranza: bir satır pkk, bir satır da apo yazdıklarını söylüyor.
  • odtü'de her sene "devrim" yazıp kendi fildişi kulelerinde solculuk oynayan güruha ek olarak bir de "pkk, apo" yazıp kürtlerin davasına katkıda bulunduğunu sanan bir başka grubun türediğini göstermiş olan olay.

nasıl devrim odtü'den başlayıp dalga dalga fabrikalara ve tarlalara ve sonunda bütün dünyaya yayılmayacaksa, üç beş çapulcunun bir araya gelip devrim'de pkk yazmasıyla, gözlerini karartıp insanları linç etmeye çalışmasıyla da bir nane olmayacaktır. bir şey olacaksa da en fazla odtü gibi özgürlükçü ve sol görüşlü insanların çoğunlukta olduğu bir evrende, kürt karşıtı faşizan duygular şahlanacaktır, bu da arzulanan sonuç olmasa gerek (?).

peşin edit: devrim yazısına karşı değilim, hatta odtü öğrencileri üzerinde sembolik ve de bütünleştirici bir yanı olduğunu, bu yüzden bu geleneğin devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. ama yine de öğrenci hareketleri benim gözümde "nükleer bir ciddiyetle çelik çomak oynamak"tan ibarettir.
  • olayların ironik yanı da vuku bulan kovalamaca ve linç girişiminde devrim yazısı silinmiştir.
  • olayların düzgün anlatılmışı var ;

(bkz: #19045374)
  • bazı sempatizanlara göre apo ve pkk yazmak halkların kardeşliği, türkiye lehine slogan atmak ise faşistlikmiş..

bi siktirin gidin artık ya.
  • mumlarla pkk apo yazma olayını fotoğrafı için:

http://img714.imageshack.us/i/14522r.jpg/

[buarada emin değilim, devrim değilse odtülü dostlar dürtebilirler]