şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
3005 entry daha
 • son seçimde rte yüzde 52 aldı. ülke o seçimden bu yana ekonomik olarak çöktü. bir sürü olay yaşadı. akp'ye oy atıp da vazgeçen belli bir kesim olacak. en önemlisi 6.5 milyon genç ilk defa oy kullanacak. bunların yüzde 75'i muhalif zaten. yüzde 52 olan rte oyu en az yüzde 6-7 oranında kesin olarak düştü. yüzde 12 oyu olan hdp oyları da kılıçdaroğlu'na giderse muhaliflerin seçimi kaybetme ihtimalleri yok. avrupa'daki bahis şirketleri ilk defa erdoğan'ı favori göstermiyor. anketler kılıçdaroğlu diyor. çok ekstrem bir şey olmazsa kılıçdaroğlu seçimi kazanacak.
 • öyle bir seçim ki tip ile iyi parti arasında kime oy vereceğime mühür elimde karar vereceğim.
 • üniversite öğrencilerine lütfen hatırlatalım. bugün oy kullanacakları ikametlerini kararlaştırmaları için son gün. e devletten değişiklik yapabilirler.
 • kılıçdaroğlu'nun 1. turda cumhurbaşkanı seçilme ihtimali %95.

  tüm muhalefetin meclis çoğunluğu olan 301'i geçmesi ihtimali %100.

  tüm muhalefetin parlamenter sistemi referanduma götürmek için gereken meclis çoğunluğu olan 360'ı yakalama ihtimali %5.

  bu durumda kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı seçiliyor, muhalefet de meclis çoğunluğunu alıyor. ancak tek adam rejimini değiştirecek çoğunluğu elde edemiyorlar.

  parlamenter sistem için ortak liste. sayın kılıçdaroğlu, sayın akşener, bu milletin geleceği için ortaklaşın.
 • bekir ağırdır erdoğan'ın 2018'de 26 milyon olan oyunun 21-22 milyona gerilediğini, tekrar 2018 seviyesine çıksa bile bunun kendisine yetmeyeceğini ve kılıçdaroğlu'nun potansiyel olarak ulaşabileceği 30-31 milyon oydan 27 milyonunu alabilmesi halinde seçimi ilk turda kazanacağını söylüyor (katılım oranını hesaba katarak toplam 54 milyon oy üstünden değerlendiriyor).

  sinan oğan'ın hem iyi parti'den hem mhp'den oy çalma potansiyeli olduğunu, ince'nin ise ağırlıklı olarak millet ittifakı'ndan oy çalabileceğini, erdoğan'ın en büyük ümidinin seçimin ikinci tura kalması olduğunu; sadece cumhur ittifakının çoğunluğu yakaladığı durumda değil, mecliste iki ittifakın da çoğunluğu yakalayamadığı bir durumda da (millet ittifakı ancak hdp'yle birlikte 300'ü geçebilirse) ikinci turun erdoğan lehine işleyebileceğini düşünmekte. kendisinin açıkça söylemediğini ben söyleyeyim, o iki hafta boyunca “bunlaaar bakın meclis çoğunluğu için hdp'ye muhtaç, devleti pkk'yla birlikte yönetecekler” propagandası yapılacak ve epey alıcı bulacaktır.

  dolayısıyla muharrem'in tek işlevi bu seçimi ikinci tura taşıyarak tayyip'e can suyu olmak. ülkede ciddiye alınabilecek belki de tek araştırma şirketi konda'dan bekir ağırdır'ın verilere dayalı yorumlarıyla bunu görebiliyoruz. ama bizim gerçeklikten kopuk büyük resimci sığır siki ekşicilerin ve sosyal medyadaki lümpen gaz pedalcilerin kafası buna basar mı? sanmıyorum. hiçbir örneklem hassasiyeti olmayan ne idüğü belirsiz sokak röportajı anketlerini, sosyal medyadaki kendi yankı odalarını dinlemeye devam edeceklerdir, peşinden gittikleri muharrem'in 2018'de aynı sebeplerden duvara tosladığını ve bundan hiçbir ders çıkarmadığını görmezden gelerek.
 • bu seçimi iyi analiz etmek gerekir. öncelikle şunu belirtmekte fayda var. bu gerçekten türkiye'nin girdiği sıradan bir seçim değil. erdoğan ile alakalı bir seçim. ister kabul edelim ister etmeyelim. erdoğan ve akp iktidarı artık miadını tüketti. kimse gidişattan memnun değil. halkın cebine dokunduğun an halk sana tepkisini verir. o yüzden bu seçim bir yandan da mevcut düzenin karşısında olanlar ile mevcut düzenin devam etmesini isteyenler arasında bir seçim. halk bunu biliyor aslında. siyasiler halktan o kadar kopuk ki bunun farkında değiller. bunun farkında olan sanırım tek parti türkiye işçi partisi. ancak ona da değineceğim. türkiye'de maalesef hiçbir şey berrak değil.

  öncelikle akp'yi destekleyen 2 grup var. 1) erdoğan severler. 2) para severler.
  2.'ler için iktidarın kim olduğu, politikalar, gençler önemli değil. paranın gelmesi yeterli. akp'de bulunan 2 kişiden 1'i cebine para girmesi sebebiyle akp destekçisi. ya da oğluna kızına iş olsun diye akp destekçisi. bunu bilmekte fayda var. diğer iş insanları ise yine aynı şekilde kendi menfaatleri için akp destekçisi. 1.tarafa söylemek istediğim herhangi bir şey yok.

  peki akp karşısında en güçlü parti kim ? ana muhalefet partisi. ana muhalefet partisinin adayı kim ? kılıçdaroğlu. bakın aday şu olmalıydı, bu olmalıydı tartışmasına bu entrymde yer vermek istemiyorum ancak kılıçdaroğlu aday olmayı istemekte gayet haklıydı. böyle bir dönemde yani akp'nin ve erdoğan'ın en zayıf olduğu dönemde, üstelik ilk büyük başarısını da elde etmiş olan kılıçdaroğlu için aday olmayı istemek anlamlıydı. ancak bundan sonrası seçimin kaderini belirleyecek kısım.

  hdp - tip / zafer,memleket / hüda,erbakan

  şimdi bu üç grubu kısaca düşünelim ;
  hüda-erbakan : aslında akp'nin nelere muhtaç olduğunu gösteren bir girişimdi. bizim tanıdığımız erdoğan yanında kimseyi istemez. mümkün mertebe ona biat eden biraz da oy potansiyeli olan partileri isterdi. mesela hdp gibi. ancak hüda ve erbakan gibi radikal gruplar siyasal islamın vazgeçilmezi olan cemaati temsil ediyor. bu cemaatleşme zamanında fetö gibi alçak bir terör örgütüne sebep olmuştu. bunu unutmamak gerekir. ancak bu hamle akp'nin içinde bulunduğu psikolojiyi anlamamıza yardımcı olacak. yoksa kim hizbullah ile ittifak olmak ister ? akp salak mı ? salak değil, aksine çok zeki.

  zeki olmasının sebebi zafer,memleket gibi görece yüksek oranda oy barındıran gençlerin oylarını bölmek. bu bölmeyi yapabileceği yegâne yer chp. chp'den kopan ancak mevcut rejimi istemeyen gençlerin kaçış yeri için bu 2 siyasi parti ve türevleri sahnede. yalnız bu politikacıların peşine giden arkadaşların şunu düşünmesi gerekiyor, benim vereceğim oy nereye yarıyor ? kimin işine yarıyor ? muharrem ince bile belki 25% alacağım ne biliyorsunuz falan diye ortada geziyor. bu ittifak bloku gerçekten hem kararsız seçmene hem genç seçmene doğrudan hitap ediyor. zaten sosyal medyanın da en çok etkileşim alan, ajansların en çok çalıştığı partiler de bunlar. bu kadar para kimde var acaba hmm. erdoğan'ın onlar hdp ile ittifak yapıyor, 7'li masa bunlar demesini ciddiye alan arkadaşlara maalesef üzülüyorum.

  hdp/tip. hdp türkiye'deki en fazla oyu olan 3.parti konumunda. (kaynak son genel seçimler) bu dakikadan sonra hdp = pkk demek matematik bilmemek demektir. o zaman türkiye'de 5.8 milyon terörist var demektir. boku yedik. emniyet güçleri hiçbir iş yapmıyor herhalde. sorun şu, sorun hdp'nin pkk'ya terör örgütüdür diyememesi. pkk, fetö, dhkpc bunların hepsi terör örgütüdür. amaçları, türkiye'nin menfaati dışındaki tüm olaylara destek vermektir. dikkat ettiyseniz hdp'yi saymadım. hdp'nin pkk'ya terör örgütü diyememesi hdp'yi pkk yapmaz.

  ez cümle bu seçimde hdp/tip grubu chp'den (pkk ile gündeme gelenlerin kaynağına iyi bakmak lazım dediğim gibi hangi partiye yarıyor), memleket - zafer tamamen chp'den oy alacaklardır. ancak bizim en büyük odak noktamız mevcut iktidar ve rejiminden kurtulmaktı. yani birlikten kuvvet doğurmaktı. ancak biz yine ayrıldık, yine bölündük. buna sebep olan başta pkk, fetö olmak üzere tüm terör örgütlerinin anasını sikeyim. chp gerçekten rahatça kazanabileceği seçimi, iktidarın da mantıklı stratejisiyle kaybetmek üzere.

  1.turda bu iş biter, inşallah yanılırım.

  rte : 51
  kk : 42
  ince : 4
  diğer : 3
 • yeniden akıl, bilim, ahlak, vicdandan yana olabiliriz. - 44 gün kaldı.
 • cumhurbaşkanlığı seçimi tamam ama mv seçimi tam bir kaos şu an. hala hiçbir şey belli değil. herkes kendi partisiyle mi girecek, ittifak olarak mı girecek muamma.

  deva, gelecek, saadet, bbp, hudapar bunlar kendi listeleriyle girerse belki 1 belki 2 vekil çıkaracaklardir. bence her parti kendi güçlü olduğu şehirde tek parti olarak girmeli ama bunun da hukuki olarak yolu yok sanırım.

  örneğin konya'da gelecek partisi, urfada, adıyaman'da saadet, manisa, uşak, balıkesir de iyi parti tek muhalefet olarak girse çok sayıda mv alır. ama bunu yönetebilirler mi emin değilim. tüm ülkede tek liste olarak girmezler o iş zor. nisan'ın 10unda göreceğiz bakalım.

  edit: iki kelam da cb seçimiyle ilgili edeyim. ince ve ogan totalde yüzde 3 oy alamaz arkadaşlar. kendinizi kandırmayın, medya gazına gelmeyin boşuna. seçim de büyük olasılıkla ilk turda 53-45 gibi bir oranla biter.
 • elitler tarafından tezgahlanan ve 3 senedir ülkenin içinden geçen sahte pandemi skandalının hiç bir cumhurbaşkanı adayı tarafından gündeme getirilmediği seçimdir.

  halk da gözünün önünde oynanan tiyatroya öylece baktı.

  şüphesiz ki burada seçimin halkın menfaatiyle herhangi bir alakası olup olmadığına dair büyük dersler vardır.

  muharrem ince dramasını takip etmesi aşırı eğlenceli yalnız. o açıdan hakkını yememek lazım.
 • evet bir dönüm noktası olacak türk siyaseti için..
  akp'nin artık vatandaşa anlatacağı bir hikayesi kalmadı. yeni bir hikayede yazamıyor. ancak şunu da göz önünde bulundurun. muhalefet kazanmayacak bu seçimi. akp kaybedecek. 1 mart tezkeresi türk siyaseti açısından dönüm noktasıydı. bana komplocu diyebilirsiniz ancak o tarihten beridir türk siyaseti hiç bu kadar dizayn edilmemişti. sol kürt faşizmine hapsolmuş, sağ dediğimiz olgu muhafazakar görünümlü nepotizme sıkışmış (özellikle selefi dinci kesime hapsolmuş, çoğunluğunun dinle alakası yoktur ki bunun yapısını 80 darbesine ve sonrasında dünyada ki liberal görünümlü yeşil sermayeye bağlayabilirim) durumdadır. bununla birlikte kişilerden çok kurumların içindeki dönüşüm potansiyeline bakmak lazım. dedim ya yeni bir hikaye lazım artık türkiye için. bakalım insanlar ne kadar dönüşüme açık hale geldi? ayrıca eklemek isterim eğer siyasal islam sandıktan çıkmaz ise sanıyorum gelmemek üzere güle güle diyeceğiz.
24 entry daha
hesabın var mı? giriş yap