2602 entry daha
  • her seçimden önce pek çok insan şunları der; bu seçim çok önemli,şöyle önemli,böyle önemli...
    son 21 yılın seçimlerini takip ettim daha önceki seçimler hakkında da gerek okumalar yaparak gerek belgeseller izleyerek iyi kötü biliyorum. çok büyük bir iddia olarak gelebilir lakin bu türkiye'nin kader seçimi eğer bu seçimde muhalefet kaybederse türkiye batı bloğundan tamamen kopacaktir ki bundan natodan çıkmak dahi olabilir ilerleyen süreçte ve kuvvetle muhtemeldir klasik bir ortadogu ülkesine dönecektir. muharrem ya da sinan ogan gibi kazanması mümkün olmayan iki adaya oy vermeyi düşünen seçimi muhalefet kazanamadığında nasıl bir türkiye olur bunu da bir düşünsünler. gerek özgürlük gerekse ekonomik açıdan bu günlerimizi mumla ararız.
  • türkiye batı bloğundan kopamaz. kaldı ki kopmamızı istemeyen bir batı olsa buna uygun adım atardı. avrupa birliğine kimse git pkk'yı destekle demiyor. senelerdir türkiye'de terörü ve göçleri destekleyip finanse eden bizzat batı denen bok.

yani türkiye'de batı bloğundan kopma fikri belli bir azınlık dışında kimse tarafından savunulmuyor iken pkk ve suriyeliler konusunda bariz bize karşı tarafını sergileyen batılı devletler sayesinde savunulur hale getirildi.
  • güncel tahminlerim

sn recep tayyip erdoğan %44
    sn kemal kılıçdaroğlu %52
    sn muharrem ince %3
    sn sinan ogan %1

bakın bu seçim türkiye cumhuriyeti tarihinin en önemli ama belki de en kolay tercihleri olacak olan seçimidir

bir tarafta recep tayyip erdoğanı sevenler diğer tarafta recep tayyip erdoğanı sevmeyenler+ bu düzenden rahatsız olup değişmesini isteyenler olacak

özellikle seçime 1 hafta kala falan mi ve so destekçilerinin rte veya kk ya döneceğini düşünüyorum zira aksi boş oy atmak gibi olacak .
  • ikili pide bir de ekmek aldım. 25 tl tuttu. kıyma 300 tl. kaşar 200 tl. fakir tatlısı tulumbanın kilosu 65 tl. ramazan günü oruçluyum. canım bir şeyler istiyor. öncelikleri düşünüyorum alamıyorum. ev araba almayı geçtim dışarıda bir iftar yapmak bile hayal. hep hesap hep kitap. alooo memleketin yarısı yıkıldı. muharrem ince bütün saçmalamaları içerisinde vatandaşa kendi selasını dinlettiler diyerek belki de siyaset tarihine geçecek bir beyanat verdi. halimiz bu ama 2 gündür gündem seccadeye basılması. tam bir an heyecan yapacağım bütün umudum kırılıyor. kaç kişisiniz orada bir kişinin de kafası basmıyor mu? bu dönemde böyle hata yapılır mı? sana söz yine baharlar gelecek de hangi bahar? kışın sonu bahar mı yazın sonu bahar mı ?
  • herkesin bir teorisi var. o halde benim neyim eksik sözlük. seçim muharrem’in becerisi ve bir takım pis işlerle yine insanların korkuya mağlup olması neticesinde ikinci tura kalır. akabinde yüzde iki filan da çalmak suretiyle (eh o kadar da hakkıdır artık*) erdoğan işi götürür. ortalık yangın yerine döner ama kimse derdini anlatamaz çünkü atı alan üsküdarı geçmiştir. toplumdaki tepki dayanılmaz bir hale gelmiş lakin seçim fırsatı da kaçtığı için insanlar adeta yolda yürürken farketmedikleri bir boşlukta sendelemiş gibi sersem hale gelmişlerdir. demokratik yollar tükendiği gibi enerji de içeri çökmüştür. ekonomi iyice zıvanadan çıkmıştır. baskı artık toplumun geri kalan kesimlerine de yayılmıştır, çok değil bir iki yıl öncesine kadar başkasının yediği dayaktan tatmin olanlar ve sessiz muhalifler de sopadan nasibini almaya başlar. kanalları tıkanan insanlar iyice içlerine çekilirler. toplumsal muhalefeti yönetecek bir güç merkezi kalmamıştır. muharrem mugalata ve bangır bangır konuşmak suretiyle düttürüden muhalefete devam eder. altılı masa filan herkes köşesine çekilir ve olacakları takibe başlar.

fakat türkiye iyiden iyiye yönetilemez hale gelmiştir. sokak eylemleri başlar. nasıl ve hangi saikle başlar, orasını bilemem. baskı bir yerden reaksiyon doğurur elbet. uç sol gruplar sahaya inebilir. belki dede son bir gayretle chp’de biraraya getirdiği kitleyi daha barışçıl bir kıvamda mobilize edebilir. dede kıymetli, dedeye sahip çıkmak lazım. ismet paşa gibi iş görecek böyle bir adamı daldan toplar gibi canın istediğinde bulamazsın.

final: insanlardaki parasızlık ve iç kargaşadan doğan öfke erdoğan’ın sahip olduğu krediyi yer bitirir. iki sene kadar sonra da temiz bir askeri darbe görürüz. old school bitch. 60 seçimlerine girilebilseydi menderes zaten kaybedecekti. gaza gelip kendi kafalarına göre topa giren bir avuç asker türkiye tarihinin akışını değiştirecek olayları tetiklemiş oldu. ‘bunları asmayın, asarsanız kahraman edersiniz’ diyen ismet paşanın ferasetine selam duruyorum. seçimle kolayca çözülebilecek kıvama gelmiş olan bir mesele kafasız askerlerin heyecanı yüzünden türk sağı denen bir ejderha doğurdu. şimdi o ejderha yenilmez bir canavara dönüştü. üstüne üstlük bir de darbe travmasıyla memleketin bütün ayarlarının altı üstüne geldi. travmayla gelişen olaylar normal yollarla çözülemez. dilerim ki yanılırım ama duygularımı kenara bırakmaya yetecek kadar şey yaşadığımı düşünüyorum. seçimi kaybetse de dedenin misyonu bitmeyecek diyorum. kötü günler geride kaldı, sırada daha kötü günler var ama sonu aydınlık olur umarım diyerek noktalıyorum.
  • demokrasi kazanacak, gericiler kaybedecek.
  • ekonomiyi nureddin nebati'nin mi, bilge yilmaz'in mi yonetecegini oylayacagimiz secim olacaktir ayni zamanda. erdogan vs kk olarak degil de bir de boyle bakarsaniz belki kafanizda oy kullanmak icin daha yuksek bir motivasyon sebebi belirebilir.
  • siyasette 24 saatin bile çok uzun süre olduğunu gözardı etmeden, kişisel not düşmek adına,
    şu anki oy oranları tahminim:
    a- % 47
    b- % 45
    c- % 5
    d- % 3
    isim vermeyeyim.

ama daha önemlisi şu tespiti yapayım:
    - rte'nin hedefi toplamı %8'e ulaşan kitle içinden kendisine yakın olanları ikna edip diğerlerini sandığa küstürmek iken,
    - kk'nın toplumun her kesimini birleştirdiği inancıyla, bu %8'e ihtiyacı olmayacağını düşünen bir kitlesi var ve kk bu konuda sesini çıkartmıyor.
    ekrem imamoğlu ile merak akşener kazanmak için çok daha fazla uğraşıyor.

sanki ibb seçimleri rövanşı gibi.
    nasıl ki orada binali yıldırım ismiyle aslında recep tayyip erdoğan yarışmıştı. bu sefer de kılıçdaroğlu ismiyle aslında imamoğlu yarışıyor gibi.
  • seccade'ye basan tunceli'li ve yanındaki kürtçü 2atatürk düşmanı kaybecek, bir diğer atatürk düşmanı tayyip kazanacak.
  • başka bir bakışla, muhalefet meral akşener'i masaya "zorla" oturtup kk'da ısrar ettiği için seçimi çoktan kaybetti.

oysa ben olsam ve kazanmak istesem, 5'li masa olarak kk'yı iyi parti olarak da imamoğlu'nu aday gösterir, seçimi kesinlikle ikinci tura taşır ve kazanırdım. bence, muhalefet kazansın istemeyen büyük bir güç var...
9486 entry daha
hesabın var mı? giriş yap