• be$ikta$'ın üst üste 12 mac kazanarak galatasaray'ın efsane kadrosu kar$ısına cıktıgı tribünlerdeki inanılmaz be$ikta$ taraftar destegi ilede daha baskın oynadıgı mac.
    mac öncesi leeds united macında türk taraftarların alınmayacagı acıklanmı$ ve galatasaray taraftarları sadece inönü stadını bilenlerin bilecegi eski acıktaki yerlerinden galatasaray'ı ingiltere'ye ugurlamaya gelmi$lerdir.

o dönem olmamasına ragmen 79. dakikaya kadar coca cola macın yıldızı fevzi tuncay olmasına ragmen aynı dakika icinde sead'ın geri pasına ıska yapmasıyla uzun süre yere oturup kendisine gelememi$tir.
    ertesi hafta galatasaray'ın gene berabere kalması üzerine be$ikta$ umutlanmı$ fakat antalya deplasmanında berabere kalarak tüy dökmü$tür.

be$ikta$ taraftarları uzun süre leeds united lehine tezahurat yapmı$ ve leeds bayragı acmı$lardır... be$ikta$ tribünlerinin bu leeds united $ovunun üzerinden sadece 5 ay gecmi$ti ki......
    (bkz: 26 eylul 2000 leeds united besiktas maci)
  • fevzi tuncay'ın hayatının kırılma noktasıdır bu maç. fevzi bu maçtan sonra bir daha hiç kendine gelemedi. hüngür hüngür ağlayışı hâlâ gözlerimin önündedir. ulan o topun da amına koyim! tam fevzi vurmaya hazırlanırken bi tümseğe mi ne denk gelmişti, birden sekmişti. halilagiç sen de ne diye geri pas veriyosun be adam?! siz niye hatırlatıyosunuz peki?!
  • bu maçtan 1 hafta önce dönemin beşiktaş teknik direktörü briegel "13 rakamının uğursuzluğuna inanıyorum. peş peşe alınmış 12 galibiyetten sonra, galatasaray ile 13. maçı oynayacak olmamız çok kötü" gibisinden bir açıklama yapmıştı.

zamanı geldi ve bu maç oynandı, beşiktaş 1-0 öndeyken, maçın yıldızı fevzi tuncay bir topu ıskaladı. o dramatik, hatta travmatik ıskayla da, son 10 dakikaya galip giren beşiktaş, maçı 1-1 tamamladı. şampiyonluk ümitleri de o golle beraber yok oldu.

neyse şimdi götünüz yiyorsa, briegel'e gidip "13 sayisinın uğursuzluğu mit. 13 rakamı ile ilgili olumsuz algılanan olayların gerçekleşmesi tesadüf. zaten o olaylar da nadiren oluyor. algınızsa, hep olumsuzu seçiyor. o yüzden de 13'ün uğursuz olduğunu düşünüyorsunuz" diyin. diyin de, siksin sizi.
  • yenilen golden sonra kameranın bir fevzi'yi bir de ağlayan eşini göstermesi, maçın bir anda drama filmine dönüşmesine sebebiyet vermiştir. şimdi düşününce gerçekten büyük bir reji başarısıdır.
  • bu maçta kaleci fevzi tuncay'ın yediği hatalı gol sonucu komşumuzun oğlu vefat etmişti.
    olay şöyle gelişmiş;
    maçı kahvede arkadaşlarıyla beraber izlerken fevzi beklenmedik bir gol yiyince iç çekme* refleksiyle ayağa kalkan komşunun oğlu kalp krizi geçirir. o an yanındakiler ne olduğunu anlayamaz biraz su serperler ama herşey için çok geç kalmışlar.
    vefat eden kişinin adı da eski beşiktaşlı feyyaz'dan geliyor. ailesi de kendisi de fanatikti rahmetli. mekanı cennet olsun.

ne zaman fevzi tuncay'ın bir haberini okusam aklıma bu maç ve feyyaz gelir.
  • ben hayatımda ilk ve son defa tüm tribünlerin sustuğuna şahit oldum bu maçta, herhangi birinin sus işaretine gerek kalmadan. tek ses gelmedi bi kaç saniye beşiktaş tribünlerinden. öyle bi sonu vardı bu maçın. unutmadan kalecilere verilen her geri pasta yersiz tedirginleşmemin sebebi de bu maçtır.
  • trajikliğin kitabını yazmış maç. golden sonra fevzi'nin eşinin ağlaması insanı üzüyor. eşi öyle ağlıyorsa fevzi'nin o anki ruh halini düşünmek gerek.
  • bir fenerbahçeli olarak beşiktaşlı arkadaşlarımla tribünde seyrettiğim maçtır. inönü stadının yeni açık tribününde, yani fevzi'nin golü yediği kalenin hemen arkasındaydık. beşiktaş ilk yarıyı 1-0 önde kapatmış arkadaşlarım sevinç tezahüratları yapıyorlardı. ama ne olduysa 80. dakikadan sonra oldu. o dakikada halilagic'in geri pasını ıskalayan fevzi topu kalesinde görüyordu. maç 1-1 olmuştu. o dakikadan sonra arkadaşlarım küfür etmeye başladılar, maç bitti inönü stadından taksime yürüdük hala küfür ediyorlardı, taksimden otobüse bindik ben haşim işcan geçidinde indim onlar devam ettiler ve hala küfür ediyorlardı. o akşam hayatta çok kişinin yerinde olmak isteyebilirdim, ama yerinde olmak istemeyeceğim tek kişi fevzi tuncay'dı.
  • bi mazoşistlik yapayım dedim ve maçın görüntülerine biraz da istemsiz olarak tekrar baktım. fevzi'nin eşinin gözleri doldukça benim de gözlerim doldu ulan. biraz hafızamı yokladım ve vardığım sonuç: ne valerenga, ne liverpool, ne leeds, ne malmö maçı... bu maç kadar beni yakan bi maç yok şansal. ayrıca o pozisyonda suçun topu halilagiç'te arkadaş. ulan o pozisyonda geri pas verilir mi? hadi topu geri çekecek zekân yok; bari bırak hakan'a gitsin. atıyosa da o atsın. nası kötü oldum ya...
  • besiktaslilarin hafizalarindan hicbir zaman silinmeyen mactir. beyaz forma, siyah sort ile cikilan o macta fevzi'nin yedigi o golun acisi birkac sezon boyunca hissedilmeye devam etmistir..

iste o trajik mac..
hesabın var mı? giriş yap