*

şükela:  tümü | bugün
 • be$ikta$'ın üst üste 12 mac kazanarak galatasaray'ın efsane kadrosu kar$ısına cıktıgı tribünlerdeki inanılmaz be$ikta$ taraftar destegi ilede daha baskın oynadıgı mac.
  mac öncesi leeds united macında türk taraftarların alınmayacagı acıklanmı$ ve galatasaray taraftarları sadece inönü stadını bilenlerin bilecegi eski acıktaki yerlerinden galatasaray'ı ingiltere'ye ugurlamaya gelmi$lerdir.

  o dönem olmamasına ragmen 79. dakikaya kadar coca cola macın yıldızı fevzi tuncay olmasına ragmen aynı dakika icinde sead'ın geri pasına ıska yapmasıyla uzun süre yere oturup kendisine gelememi$tir.
  ertesi hafta galatasaray'ın gene berabere kalması üzerine be$ikta$ umutlanmı$ fakat antalya deplasmanında berabere kalarak tüy dökmü$tür.

  be$ikta$ taraftarları uzun süre leeds united lehine tezahurat yapmı$ ve leeds bayragı acmı$lardır... be$ikta$ tribünlerinin bu leeds united $ovunun üzerinden sadece 5 ay gecmi$ti ki......
  (bkz: 26 eylul 2000 leeds united besiktas maci)
 • hayatımda gittiğim tek derbi deplasmanı. o komik beraberlik golünden sonra beşiktaş tribünlerini, özellikle de çarşıyı nasıl kudurttuğumuzu hatırlıyorum da, çok eğlenmiştik çok.

  zamanötesi eklemesi:
  aynı zamanda en kısa sürede zamanötesine giden entrimin de konusu oldu bu maç böylece. sadece giresunspor'a transfer olduğunu öğrendiğim fevzi tuncay dolayısıyla hatırladığım bir anımı anlattıydım halbüsem. hayırlısı diyelim.
 • inönü stadından ağlayarak çıktığım ilk ve son maçtı.

  halilagiç' in geri pasından sonrasını hatırlamıyorum.
 • fevzi tuncay'ın hayatının kırılma noktasıdır bu maç. fevzi bu maçtan sonra bir daha hiç kendine gelemedi. hüngür hüngür ağlayışı hâlâ gözlerimin önündedir. ulan o topun da amına koyim! tam fevzi vurmaya hazırlanırken bi tümseğe mi ne denk gelmişti, birden sekmişti. halilagiç sen de ne diye geri pas veriyosun be adam?! siz niye hatırlatıyosunuz peki?!
 • ben hayatımda ilk ve son defa tüm tribünlerin sustuğuna şahit oldum bu maçta, herhangi birinin sus işaretine gerek kalmadan. tek ses gelmedi bi kaç saniye beşiktaş tribünlerinden. öyle bi sonu vardı bu maçın. unutmadan kalecilere verilen her geri pasta yersiz tedirginleşmemin sebebi de bu maçtır.
 • maçın ardından, halilagiç ve fevzi'ye yapılan beddualardan sonra bu iki futbolcu bir daha futbol hayatlarını rayına oturtamamışlardır.. iyi de olmuştur..
 • beşiktaş'ın cenabetlik faktörüne canı gönülden inanmamı kesinleştirmiş maçtır. bu maç yüzündendir ki hakem son düdüğü çalmadan önce rahat nefes alamaz beşiktaş taraftarları. *
 • tarihin akışını değiştirebilecek maçtı. eğer o şansız gol yenmeseydi galatasaraylı taraftarlar dört sene üst üste şampiyon olduk marşını söyleyemezdi. halilagiç'in geri pasında bozuk zemin dolayısıyla zıplayan top yön değiştirmiş ve beşiktaş'ın şampiyonluğuna ve genç bir kalecinin yani fevzi tuncay'ın kariyerine mal olmuştur. beşiktaş bu maçla, çok iyi oynadığı bir sezonda sadece ikincilikle yetinmiştir. şerefli ikincilik gibi abuk bir tabir vardır ama o seneki ikincilik gerçekten bilinen en şerefli ikinciliktir.
 • şu an giresunspor kalesini koruyan fevzi tuncay'ın haftasonu zaman geçirmelerine sinirlenen ben ve october swimmer yediği meşhur gol ile ilgili muhabbete daldık. golun dakikası 79-geri pası veren halilagic oldugunu hatırlasak da sezonunu tam kestiremedik.

  maçla ilgili hatırladıklarım (ich üstad aksini söylese de) beşiktaş'in daha iyi ve baskılı oynadığıydı. yediğimiz golde yanlış çıkan taffarel baya üzmüştü. yıllar sonra nobre'nin samiyen'deki aşırtmasına çıkıp çıkmamakla tereddüt eden mondragon da bir o kadar üzecekti. neyse; golden sonra galatasaray'in sergen ve kralla yakaladığı 2-3 net gol pozisyonu vardı diye hatırlıyorum.
  meşhur gol anında ise fevzi'nin eşinin tepkisi ve sürekli fevzi'yi gösteren teleon (o zaman marmaris'teki villamızda teleon vardı desem? tamam ekle mallara) bizleri ziyadesiyle üzmüştü. o maçtan 1-2 hafta önce fenerbahçe'ye yenilmiştik.1-2 hafta sonra da altay'a yenildik ama rakipsizdik ve 4. sene üst üste şampiyon olduk.
  hocaların hocası mustafa denizli olmasaydı şu an "6 sene üstüste şampiyon olduk avrupa'nın kralı olduk" diye bağırıyor olacaktık.
  buradan son lafım october swimmer'a; "o maçta sergen vardı-eminim" dediğimde benle iyi dalga geçti "uefa kadrosunda nasıl sergen vardı olm eheh" diyerekten. ben de tam hatırlayamadım ama heralde avrupa maçlarında oynamıyordu :(