• ben nerden bileyim iktidar yalakası sözde gazeteci olmadığını.

edit.

valla bu ülkeden ümidi kestim.

mal
  • (bkz: don’t feed)
  • ne kendisine karşı atıp tutanlardanım, ne de neyi nasıl yaptığı umrumda; ama (bkz: fog reyiz) kıvamında çıkıp bana isimlerinizi verin diye bir gazetede köşe yazısı yazmak hakikaten ahmaklık.

adım ferhat sabuncuoğlu. neyi değiştirecekse...
  • ekşi'ye gazete köşelerinden giydirmek de yeni moda oldu diye içten içe düşündürendir.

herhalde yazacak başka konu yok. hükümet aleyhine yazsalar olmaz. e her allahin günü futbol hakkinda da yazilamiyor.. gariban ekşi yazarlarina sarmak en güzeli. ohh mis.
  • bir insan her şeyiyle ertuğrul özkök'ü takip ve taklit etmeye çalışarak yaşar mı ya? ne sıkıcı bir hayat...
  • (bkz: nerede yazıyormuş bu adam)

yahu ben fatih altaylı okumayalı olmuş belki 15 sene. celal şengör ve ilber ortaylı programlarından başka programını seyretmedim, onlar da youtube'dan. eski gençlik yılları teketek programlarını seyrederdim ilk zamanlar. bir ümit veriyordu o zamanlar.

ne anlatıyor ki bu gene acaba iki gündür kaşıyıp duruyor. ara sıra çıkıp böyle de yapıyor bu adam ya bir de o var. bana küfür ettiler. yok küfür ettirmem. yok erkekseniz öyle böyle vs diye bağırır durur. 3-5 senede bir yapar böyle bir kendi meşrebinde çıkışlar o zaman duyarım ki ha hala hayattaymış, yazıyormuş. bir o bir de galatasaray'da bir numaralar döner, bu gene yüksek perdeden ses çıkartır, orada duyarım kendisini.

fatih altaylı'nın bu ülke için gazetecilik adına bir şey yapacağı, bir yanlışı düzelteceği, bir haksızlığı ortadan kaldıracağı, bir yalanı, düzenbazlığı ortaya çıkaracağı şeklinde bende bir umut kalmamıştır çoktan beri.

çok da şeetmeyin geçin derim.

bizim burada daha önemli işlerimiz var ekşiciler olarak. vergi kaçıracağız, rüşvet alacağız, siyasilere yalakalık yapacağız sonra da gidip vatanı satacağız. aman çok şeetmeyin, yaman gazetecidir kendisi bizi avlar da rezil eder dünya aleme sonra kanzuk'a falan (bkz: alo fatih) yaptırtmak zorunda kalmayalım, yerin kulağı vardır malum.
  • fatihlen ilgili ben de vaktiyle güzel bir yazı yazmıştım.
    ama bugünkü yazısına maatteessüf katılamayacağım.
    kişilik haklarına saldırı mahiyetindeki beyanlara elbette karşı çıkacağız. ama
    sevgili fatih, -yani idi amin diye bir adam var bilirsin- diyor ki, "ifade özgürlüğü elbette var ama, ifadeden sonra olacakları garanti edemem".
    şimdi moruk, yani nasıl olacak da olacak burada sana -beyana dayalı saldırı ise gerçekten- saldırı yapan kişiler kimliklerini açıklasın?
    eğri oturup doğru konuşalım...
    not: ha diyorsan ki, benim de söyleyeceklerim, yanıtlarım var. buyur baba: ben senin adına, o başlığın altına istediğin şeyi yazarım. bunu da abime yaparım.

düzletme: yine aklıma geldi nerdense, yani akıl-fikir olarak yine al bunu ama bi streisand effect var bebeyim...
  • üç gündür "köşe yazarları" tarafından ortaya dökülen zırvaların ilk satırlarını okuyup paçavra oldukları için kenara atıyorum da aklıma hep "gamers are dead" başlıkları geliyor. anlaşıp bir-iki gün içerisinde tüm "haber" siteleri aynı başlıklara sahip benzer yazılar paylaşıyorlar ve bunu, rakip olması gereken bu kurumlar organize bir biçimde gerçekleştiriyorlar. burada da çok farklı bir durum görmüyoruz, birbirlerinden görüp aynı şeyleri farklı tonlarda yazıyorlar. yine "gamers are dead" zamanında olduğu gibi bunlar da çıkıp "ama biz fikirlerimizi yazıyoruz" ayağına yatacaklardır, eminim. - ki bunu yazdıktan biraz sonra üzerine düşününce, türkiye gibi yerlerde bu tip insanların, bu iş kolundan bireylerin zeytinyağı gibi üste çıkma hevesleri bilinen, gözlemlenen ve yeri geldiğinde deneyimlenenen durumlar var; hiçbir şart altında savunmalarında alttan almak, bir konuyu anlamaya çalıştıklarını ifade etmek söz konusu olmayacaktır. bu yüzden "don't feed the troll" deyip geçmek en mantıklı yaklaşım. burada troll derken sözlük yazarlarından bahsetmiyorum.

gazeteciliğe ve gazetecilere pek saygı duyan birisi olmasam da bu insanların yaptıklarının gazetecilik ile bir tutulması konusunda kesinlikle karşı çıkacağım noktalar olacaktır. köşe yazarlığı ölmesi gereken boş bir iş. hiçbir anlam ifade etmediği gibi, halkın neredeyse hiçbir işine yaramıyor. bana kalırsa bu insanlar da nereden ekmek yiyeceklerini şaşırdıkları için zırvalamaya devam ediyorlar.

hiçbir değeri yok bu insanların gazetelere yazdıklarının. gidip astrolojiden falan bahsedin. ülkenin iç dinamikleri sizin ne haddinize?

(bkz: stop making stupid people famous)

edit: hakaret kaldıramayan insanların varlıklarından aşırı rahatsızlık duyuyorum ben. hakaret için dava açan tiplere yargının "siktir git ya" demesi gerekiyor kanaatimce. çoluk çocuk 40-50, 60-70 yaşlarına gelip ağlıyor orada burada. bir büyüyün lan. zayıf dolu memleket.
  • yandaş basın çentik haber yapma tekniklerini hatırlayalım;

"önce küçücük bir haber yapıyorlar.
    tek sütuna belki de kimsenin okumadığı.
    belki de okunup karşı çıkılmasın diye.
    buna çentik atmak diyorlar…
    aradan zaman geçiyor.
    tek sütun haber, birileri aracılığıyla ya devletin kurumlarına ya da savcılığa isimsiz ihbar mektubu şeklinde gönderiliyor.
    yine duyan gören yok…
    aradan yine zaman geçiyor.
    iktidarın beğenmediği birkaç sözünüz cımbızlanarak başka bir habere konu oluyor.
    bu kez biraz hedefe alınıyor, biraz da hakarete uğruyorsunuz.
    daha ne olduğunun farkında değilsiniz…
    bu arada hakkınızdaki şikayet için birileri mutlaka soruşturma açıyor.
    o tek sütun haberden başlayarak, sosyal medya paylaşımlarınız, belki açıklamalarınız not edilmeye başlanıyor.
    bu arada benzer sözlerin yer aldığı başka dosyalardan örnekler toplanıyor.
    ve bir gün geliyor.
    o ciddiye almadığınız tek sütun haberden yola çıkılarak hakkınızda soruşturma açılıyor.
    açılan soruşturmayı da ne garip ki o tek sütun haber yapan mecralardan öğreniyorsunuz.
    şaşkınlığınız artıyor.
    attıkları çentik ile oluşturdukları yarayı, her gün bir başka asılsız haber ile destekleyerek dosyanıza ekletiyorlar.
    siz hala şaşkınsınız.
    ama bu kez tedirginsiniz de…
    attıkları çentikle başlayan hikayenin sonunda aslında sizi mahkum ettirmek gibi bir dertleri yok.
    onların derdi, çentik sayesinde korkmanız.
    böylece her söylediğiniz, her yazdığınız tümcenin yanlış anlaşılıp anlaşılmayacağını düşünmeniz.
    bir nevi kendinize sansür uygulamanız.
    çağ atladığı söylenen ülkemizin geldiği durum budur.
    gazetecileri sırf gerçeğin peşinde koşmasınlar diye içeri atmak yerine, akıllarına ve yüreklerine korku salıyorlar.
    gazeteciler üzerinden tüm topluma mesaj veriyorlar aslında.
    susun mesajı…
    hapiste olan gazetecilerin çoğu o ilk atılan çentiğe toplumun sessiz kalması yüzünden yaşıyorlar onca acıyı.
    birer birer, beşer beşer, onar onar topluyorlar.
    uğur dündar’ın, necati doğru’nun kim olduğunu bilmiyorlar mı?
    bal gibi biliyorlar…
    ama mesele çentik atma meselesi.
    içeri atamasalar bile korkutmaya çalışıyorlar.
    becerebilirler mi?
    hiç sanmam, sert kayaya çarptılar çünkü…"

kaynak
  • suç ve hakaret içeren entry sahiplerine ait ip numaralarının sözlük yönetimi tarafından ilgili birimlere verildiğinden habersiz kişinin köşe yazısı. belki de haberi vardır ama köşeden sallamak daha kolay geliyordur.
hesabın var mı? giriş yap