şükela:  tümü | bugün
 • çin’den türkiye'ye getirilen coronavac aşısı sağlık çalışanlarına bugün itibariyle uygulanmaya başlandı. sağlıkçılarinin da e-nabız veya mhrs üzerinden randevu alması gerekiyor.

  randevu alıp aşılanmaya giden covid-19 geçirmiş arkadaşlarımız geri çevrilmiş. geçirenlere yapılmayacak denilip.

  özel hastaneler çalışanlarını sisteme tanımlamış. aşıya ulaşmak sağlıkçı olunduğu sürece daha kolay olacak gibi.

  aşı sonrası yarım saat hastanede beklenmesi herhangi bir alerji belirtisi olup olmaması açısından öneriliyor.

  haber linki

  toplum bilinci adına bilgi, gozlemlerimizle başlığı tanımlayabiliriz.
 • bu sabah randevumuz ile özel sektörde çalışan bir sağlık çalışanı olan eşimle birlikte hastaneye gittğimizde aldığımı cevap aşı henüz gelmedi oldu. o zaman ne bok yemeye randevu sistemi açtınız sorusunun muhatabı karşımdaki gariban banko çalışanı ya da çalışmaktan sıtkı sıyrılmış sağlık personeli olmadığı için sesimizi çıkarmadan çıktık. öğrendik ki eşimin diğer iş arkadaşları da bakanlığın aşılama onayı vermediği gerekçesi ile randevulu olarak gittikleri hastanelerden aşılanmadan dönmüşler. sanırım aşılamanın yapıldığı hastaneler öncelikli olarak kendi personelini aşılama yoluna gidiyor ve dışarıdan gelen talepleri bekletiyor. bu durumu bir miktar anlamakla birlikte, eşim gibi çalıştığı her an en az kendini aşılayan hastane çalışanları kadar risk altında olan kişileri, meşru ve faal bir randevu sistemi üzerinden başvurmasına rağmen neden aşılamadıkları merakımı celb etti. eğer bu kadar ciddi bir konuda dahi keyfi hareket edilecekse biz bu salgın işinden hiç ders almamışız demektir.
 • vurulduğun anda çinceyi az çok anlıyorsun ikinci dozdan sonra tamamen çözecekmişiz öyle diyorlar :)))))
 • aşılar bu sabah saat 07.00-08.00 arasında tüm türkiye’deki kurumlara dağıtıldı. aşılar talimat verilmeden uygulanmayacak dendi. şu an itibariyle sisteme düşen kişilerin randevu alarak en yakın aile hekimlerine başvurması yeterli.
  aşı uygulaması başladı.
 • biraz önce ben de asi olarak asilananlar kervanına katılmış oldum. 1 ay sonra da ikinci doz planlanıyor.

  koruyuculuk yüzdesi ile ilgili birçok farklı veri olsa da, tutunacak tek dalimizdi, ulasabildigimiz ilk aşıyı olmuş olduk. umarım %50 lerden daha yüksek koruyuculuk yuzdesine ve minimal yan etkiye sahiptir, onu da ilerleyen dönemde göreceğiz.
 • hiç zahmet etmeseler de olur. (bkz: e484k)