şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • düşmemiş adeta çakılmış veridir.

  işsizliğin de patlayacağını gösteren veridir.

  edit :
  sanayinin çakılması ithalata olan ihtiyacı da düşürmüş ve cari açık da 27.6 milyar dolara gerilemiş. (a haber'de de bu veriyi bolca göreceğiz ama bu düşüş üretimin düşmesine de işaret.)

  damat'ın yep hedefi de şaşmış görünüyor. bu veriler yıllık büyüme oranını da olumsuz etkiler. (hedef %3.8'di. %1.5'i ancak görür.)

  euro bölgesi'ndeki durgunluk beklentileriyle birleşince bu veri daha da karanlık hale geliyor. zira en büyük ihracat yaptığımız ülkeler avrupa'da yer alıyor. euro bölgesi için kaynak

  türkiye için kaynak
 • tüccar mantığıyla günü kurtarma üzerine siyaset yapan ekonomileri bekleyen hazin son. durmak yok yola devam.
 • (bkz: bulutsuzluk özlemi)
  (bkz: normal)

  bu parça eşliğinde okuduğum haber..
 • tanzim çadırı kuralım düşmemesi için bunun da; çadırda sanayi güzel fikir olur, birisi türkiye'nin muhtarına söylesin.
 • son göreve getirilen tüik yöneticilerinin görevden alınması ile sonuçlanacak ve bir daha ki ay, en az %10 gibi bir artış ile, hem bu gerileme kapatılacak, hemde artışa geçilmiş olacaktır.
 • mükemmel (!) ekonomilerin en önemli göstergelerindendir.

  vergisi, stopajı, kdvsi derken sanayicide üretim yapacak hal mi kaldı?

  ekonomi dipte, eğitim dipte, adalet sistemi yok ama sorsanız dünya bizi kıskanıyor. dünya bize başka bir yeri ile gülüyordur ancak.
 • avm'ler dolu olduğu için sorun olmayacak verilerdir. zira yemek yerleri de doluymuş. o yüzden sırtımız yere gelmez. zira standart bir ak varlığın bakış açısı bu yönde.

  zira a haber bu rezaleti, şu şekilde haber yapar;
  - müjde!. cari açık rekor düzeyde düşerek, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. ak parti'nin ekonomi başarısı tam hızıyla devam ediyor.

  halbuki bu haber şerefli, ahlaklı ve haysiyetli bir medyada şu şekilde haber yapılmalı;
  - sanayi üretiminde alarm sesleri!. sanayi üretimi yüzde 10 düşerek, ekonomik olarak kötü gidişatın artçı dalgalarını hissettirmeye başladı.
  eğer iktidar acil bir önlem almazsa, bu rakamlar korkunç bir krizin kapısını ardına kadar açabilir.

  not: kankaların atandığı, baskı ve tehdit ile iş yürüten tüik bu rakamları verdi ise bir de bağımsız bir tüik olsa idi verilecek rakamları siz düşünün!!.
 • bu haberle beraber (bkz: 2018 net hata ve noksan girisinin rekor kirmasi) okunduğunda doların halen niye 5'lerde olduğunun cevabı da çıkmaktadır ortaya.

  "21 milyar dolar hata ve noksan girişi" olmasa bu üretimsizlikle doların yeni rekorlar kıracağını söylemek için müneccim b.ku yemeye gerek yok.

  tünelin ucu karanlık dostlar...
 • ulan kılıçdar, ulan cehape....
 • şaşırılmaması gereken yüzdeliktir.

  üretim daha da düşecek, belki şuan bu veri böyledir ancak gerçek veriler daha yüksektir. sanayi üretimi her ülkenin can damarıdır. üretimin düşmesi demek, işsizliğin nasıl bir boyutta olduğunu anlatan bir veri. daha da artacak zaten. daha da işten çıkarılacaklar, bir sürü mühendis arkadaşım işten çıkarıldı. toplu çıkarımlar devam ediyor hala.

  gelecek planları somut bir realiteye dökmek lazımken havada uçuşan sallamasyon vaatler ile bir iş yapabileceğini düşünmek büyük bir saçmalık.

  ülkede ne mühendislik eğitimi verebilen akademisyenler var ne de bir adam gibi plan yapabilen siyasetçiler var. ne de bunları denetleyebilen kurumlar var. ülke esnaf mantığı ile yönetiliyor, borçtan borca koşuluyor. ülkeyi hayvan sirkine çevirdiler. inşaat sektörü patladı. müteahhitlerin bir an önce ciddi anlamda zorlaştırılması ve sınırlandırılması lazım. yatırımların sanayi üretimine yönlendirilip, paralarını inşaatte çarçur etmelerinin engellenmesi lazım. on yıllardır hep aynı terane.